Drewno w łazience może wydawać się pomysłem delikatnie mówiąc nieroztropnym. Łazienka to wyjątkowe pomieszczenie w domu – wszechobecna woda i podwyższona wilgotność powietrza, para wodna, duże skoki temperatur. Pozornie nie są to warunki, w których powinno pojawiać się drewno. Jednak jest w nim coś magicznego – coś, co sprawia, że drewno w łazience pojawia się coraz częściej i coraz śmielej. Jak sprawić, by wpleść do swojej łazienki drewniane elementy i zadbać o ich trwałość?
Odpowiednie gatunki drewna
Zacznij od wybrania odpowiedniego gatunku drewna. O ile fronty szafek czy drobne drewniane dodatki wystarczy odpowiednio zabezpieczyć, o tyle na przykład drewniana podłoga w łazience wymaga dogłębnego przemyślenia.
Najbezpieczniej będzie wybrać drewno teakowe. Teak jest gatunkiem drewna egzotycznego, w naturalny sposób odpornym na wodę, grzyby i pleśń. Podłoga z teaku nie tylko będzie ciekawie wyglądała w łazience, będzie również wytrzymała i w pełni naturalna. Można ją wielokrotnie odnawiać przez szlifowanie zewnętrznej warstwy, dlatego to inwestycja na długie lata. Dodatkowo naturalny teak nie jest idealnie gładki, więc nie musisz się bać o to, że się na nim poślizgniesz.
Drewno w łazience musi charakteryzować się niskim współczynnikiem skurczu, wyliczanym na podstawie twardości drewna i jego odporności na odkształcenia. Z gatunków drewna krajowego odpowiedni współczynnik mają wyłącznie najtwardsze gatunki drewna – buk, modrzew, dąb, jesion czy wiąz. Użycie innych gatunków niechybnie skończy się remontem za kilka lat…
Alternatywnie możesz wybrać inne gatunki drewna egzotycznego – oprócz wspomnianego teaku doskonale w łazience sprawdzą się iroki, wenge, cedr, doussie i merbau – zawierają dużo olejków żywicznych, które w naturalny sposób impregnują drewno.
Właściwa konserwacja
Drewno utrzymuje wilgotność otoczenia – wysycha, gdy jest niska, nasiąka gdy robi się wilgotno. Ten proces trwa dopóty, dopóki wilgotność drewna i pomieszczenia nie wyrównają się. Jak się zapewne domyślasz, w łazience taki proces będzie częsty i gwałtowny, konieczne jest więc odpowiednie zabezpieczenie drewna w łazience.
Do wyboru masz 3 opcje:
- Olejowanie – najlepiej na gorąco. Olej uodparnia drewno na wilgoć, i zabezpiecza drewno przed patynowaniem (pojawianiem się szarej powłoki na powierzchni drewna). Olej nakładany na gorąco wchłania się znacznie głębiej w drewno i chroni je dłużej.
- Woskowanie – tak jak olejowanie, wosk chroni drewno przed wchłanianiem wody. Nie należy jednak stosować wosku na drewno egzotyczne, gdyż przy kontakcie z wodą mogą się tworzyć na jego powierzchni białe plamy.
- Lakierowanie – najmniej korzystna opcja zabezpieczania drewna w łazience. Powłoka będzie wodoodporna, ale drewno powinno móc oddychać – w przypadku pojawienia się mikrouszkodzeń w powłoce lakieru woda wniknie w drewno i nie będzie w stanie się wydostać z powrotem na zewnątrz.
Zadbaj o dokładność
Drewno w łazience wymaga uwagi – powinnaś je dokładnie zaimpregnować (w przypadku podłogi zalecane jest zagruntowanie drewna ze wszystkich stron – w tym od spodu), właściwie zaizolować i regularnie kontrolować stan drewna – lepiej reagować w przypadku drobnych usterek, niż narażać się na poważne koszta.