Jesteś w ciąży, spodziewasz się dziecka – ogarnia cię wielka radość. Przygotowałaś pokoik dziecięcy, ubranka, zabawki – czujesz, że jesteś gotowa na przyjęcie nowego członka rodziny. Ale czy jest na to gotowy twój pies? Oto kilka rad, jak przygotować zwierzę na przyjęcie nowego członka rodziny.

Pies to zwierzę stadne, uznającej najczęściej jedną osobę za swojego przewodnika. Pozostali członkowie rodziny są traktowani jako stado, a w stadzie zdarzają się konflikty. I o ile psy czy wilki są w stanie z tym poradzić, małe dziecko już nie. Nie zrozumie porozumiewawczych warknięć czy sygnalizacji zmiany zachowania obserwując psią sylwetkę.

Jak przygotować psa na przyjęcie dziecka?

Zadbaj o zdrowie psa, uzupełnij szczepienia, odrobacz psa, wykąp, sprawdź skórę pod kątem pasożytów. Wprowadzaj psa do pokoju dziecka, jednocześnie znajdując tam psu miejsce. Ma to na celu uniknięcia sytuacji, gdy będziesz karmiła czy przebierała malucha jednocześnie wyganiając psa. W stadzie żyją wszyscy razem, tyle, że w odpowiedniej hierarchii.

Daj psu do powąchania ubranko dziecka

Jeśli już urodziłaś dziecko, a jesteś jeszcze w szpitalu, daj swojemu mężowi pieluszkę, ubranko czy kocyk nasiąknięte zapachem dziecka. Twój mąż powinien pójść do pokoju dziecięcego, zawołać tam psa i dać mu obwąchać do woli przyniesioną rzecz. Ważne, by odbywało się to w spokoju, przy jednoczesnym głaskaniu psa.

Pozwól psu zapoznać się z nowym członkiem rodziny

Kiedy przyjedziesz ze szpitala, wejdź z dzieckiem do pokoju dziecięcego i pozwól wejść psu. Musi mieć czas na poznanie nowego członka rodziny, poznanie zapachu i dźwięków, które maleństwo wydaje. Dla ciebie będzie to najpiękniejszy dźwięk, dla psa może być drażniący. Bądź blisko, by zareagować, gdyby pies zjeżył sierść lub zaczął warczeć na dziecko. Każ psu oddalić się na wybrane dla niego miejsce.

Jeśli jednak zaobserwujesz jakiekolwiek agresywne zachowania psa wobec dziecka, nie zawahaj się poprosić o pomoc osoby kompetentne – behawiorystę lub trenera. Zdrowie i życie twojego dziecka jest najważniejsze.

Nigdy nie zostawiaj dziecka z psem sam na sam, to nadal tylko zwierzę, w większości przypadków reagujące instynktownie. Nawet jeśli twój pies ukończył niejedno szkolenie, nie możesz przewidzieć jego reakcji.