Egzema? Spokojnie są na nią sposoby

    -

    Ładna, zadbana, zdrowa skóra – która kobieta o niej nie marzy? Poświęcamy sporo czasu i pieniędzy, aby zadbać o jej właściwe nawilżenie, by w dotyku przypominała skórę niemowlaka. Często w osiągnięciu wymarzonego celu przeszkadza ona – egzema. Schorzenie, z którym spotyka się już co dziesiąta osoba, potrafi utrudnić życie. Zobacz jak złagodzić jej objawy lub całkowicie się przed nią ustrzec.

    Egzema – przyczyny i objawy

    Egzema czyli wyprysk to choroba będąca reakcją skóry na określone czynniki. Jedną z popularniejszych i bardziej znanych form egzemy jest atopowe zapalenie skóry. Egzema przebiega etapowo, każda z faz charakteryzuje się stopniem nasilenia stanu zapalnego, tym samym możemy wyróżnić fazę ostrą, podostrą i przewlekłą. Co ciekawe mogą one występować u pacjenta w tym samym czasie.

    Stadium ostre rozpoczyna się od rozszerzenia się naczyń krwionośnych i pojawienia się rumienia. Następnie występuje obrzęk, w wyniku którego powstają grudki, które z czasem przekształcają się w pęcherzyki prowadzące do powstania wysięku. W fazie podostrej dochodzi do powstawania strupów wskutek przesączania się surowicy. Jeśli stan taki trwa długo możemy zauważyć, że skóra staje się grubsza, wyschnięta, podatna na pęknięcia. Taki stan może ograniczać się jedynie do występowania w miejscu kontaktu z czynnikiem uczulającym.

    Charakterystycznym objawem egzemy jest świąd, który jest czasem tak intensywny, że chory rozdrapuje miejsce dotknięte wypryskiem tworząc linijne nadżerki tzw. przeczosy. Z czasem, gdy stan ten nie przechodzi, skóra pogrubia się jeszcze bardziej i prowadzi do tzw. lichenifikacji. Drapanie swędzącej skóry jest niewskazane także z powodu możliwości zakażenia. Egzema najczęściej pojawia się na nadgarstkach, w okolicach łokci, pod kolanami, może także rozprzestrzenić się na inne obszary ciała, na twarz czy klatkę piersiową. Jest to schorzenie o podłożu alergicznym i jak wiele takich dolegliwości uwarunkowane jest genetycznie. Jeśli obydwoje rodziców mają z nim do czynienia jest wielce prawdopodobne, że i dziecko będzie na nie cierpiało.

    Nie bez znaczenia na wystąpienie wyprysków ma otoczenie: osoby żyjące w skażonym środowisku częściej będą zapadać na egzemę, a także tryb życia ma znaczenie – ludzie zestresowani są bardziej podatni na wszelkie formy dolegliwości skórnych. Niezależnie od tego, bezpośrednią przyczyną powstania wyprysku jest kontakt z alergenem, na który układ immunologiczny odpowiada taką właśnie reakcją- a alergenem może być praktycznie wszystko. Warto także zaznaczyć, że egzema związana jest także z innymi chorobami atopowymi tj. np. astmą, czy katarem siennym.

    bez tla

    Jak radzić sobie z egzemą?

    Jeśli tylko zauważysz pierwsze objawy egzemy działaj! Tylko wówczas możesz ustrzec się śladów po chorobie. Nieleczona egzema może bowiem przybrać formę przewlekłą i doprowadzić do zliszowacenia skóry. Pierwszym krokiem w leczeniu jest ustalenie co powoduje wyprysk. Robi się to za pomocą specjalistycznych testów skórnych i serologicznych. Jeśli znajdzie się winowajcę wówczas należy go całkowicie wyeliminować z życia i można mówić o wyzdrowieniu pacjenta. Oczywiście nie zawsze jest to proste. Do łagodzenia objawów egzemy stosuje się maści zawierające kortyzol a także leki antyhistaminowe, które opóźniają reakcję alergiczne. Poza lekami osoba dotknięta wypryskiem powinna wdrożyć kilka zasad do swojego życia:

    – Dobrze, aby z diety wyeliminować lub ograniczyć wszelkie składniki alergenne i drażniące np. mleko krowie, nabiał, tłuszcze zwierzęce, pokarmy smażone, zawierające konserwanty, cukier, ostre potrawy, kawę, herbatę, alkohol.

    – Pomocne mogą okazać się także picie naparu z koniczyny i pokrzywy oraz odwar z korzenia łopianu. Wszelkie domowe sposoby łagodzące objawy egzemy należy skonsultować z lekarzem dermatologiem.

    – Jeśli cierpisz na egzemę koniecznie zrezygnuj ze sztucznej bielizny, która może podrażnić skórę.

    – Unikaj także zmian temperatury i nawilżenia powietrza a latem unikaj słońca.

    – Wskazane jest też ograniczenie kontaktu ze zwierzętami.

    – Podrażnioną skórę należy nawilżyć zarówno od środka poprzez picie dużej ilości wody, jak także na zewnątrz używając odpowiednich kosmetyków nawilżających. Do pielęgnacji takiej wymagającej skóry wskazane są emolienty, czyli bezzapachowe kosmetyki stworzone na bazie olejów mineralnych, które służą do nawilżania, zmiękczania, natłuszczania i uelastyczniania skóry.

    Emolienty występują w postaci maści, kremów, żeli pod prysznic, płynów, olejków, emulsji do kąpieli, mleczek, lotionów, balsamów i emulsji do ciała. Ich zaletą jest to że się nie pienią co oznacza, że nie ma w nich mydła, które zmienia niekorzystnie pH skóry. Nie zawierają one także substancji zwyczajowo stosowanych do produkcji kosmetyków, czyli środków zapachowych, sztucznych barwników, środków konserwujących. Przykładem kosmetyków dla skóry zmagającej się m.in. z problemem egzemy jest linia Latopic®, stworzona z myślą o osobach z alergiami skórnymi w tym atopowym zapaleniem skóry.

    Dzięki specjalnie dobranym składnikom aktywnym odbudowują uszkodzoną barierę naskórka, redukują świąd, a co najważniejsze hamują błędne koło jakie powstaje przy chorobach alergicznych skóry: suchość skóry i jej świąd spowodowany działaniem alergenu prowokuje do drapania co z kolei prowadzi do uszkodzenia warstwy rogowej naskórka. Umożliwia to przenikanie bakterii oraz substancji drażniących, które nasilają stan zapalny. Tak tworzy się błędne koło, które może przerwać złagodzenie świądu, co czynią właśnie kosmetyki z linii Latopic®. Znajdziemy wśród nich krem do twarzy i ciała, emulsję do ciała, emulsję do kąpieli, żel do mycia ciała i włosów oraz regenerujący krem do rąk.

    W ich składzie znajdziemy m.in. metabolity bakterii kwasu mlekowego Lactobacillus, które wykazują działanie przeciwdrobnoustrojowe, tzn. pomagają ograniczać rozwój gronkowca złocistego, bakterii szczególnie niebezpiecznej dla osób z alergią, ,dwa składniki przeciwświądowe, które szybko łagodzą świąd oraz składniki, które działają aż na 7 różnych płaszczyznach, m.in. nawilżają, uzupełniają lipidy międzykomórkowe, czy też odżywiają. Działanie kosmetyków Latopic® można także wesprzeć od środka preparatem doustnym Latopic®. Jest to jedyny na polskim rynku produkt zawierający szczepy bakterii przebadane pod kątem alergii pokarmowej i AZS. Szczepy w nim zawarte dostosowane są do mikroflory jelitowej Polaków. U osób z problemami alergicznymi bariera jelitowa ulega rozluźnieniu przez co alergeny mogą łatwiej przenikać do organizmu. Szczepy bakterii zawarte w preparacie przyczyniają się do zwiększenia szczelności bariery jelitowej, wpływają także korzystnie na utrzymanie równowagi mikrobiologicznej i immunologicznej w organizmie, a to powoduje, że objawy związane z egzemą mogą uleć osłabieniu. Produkty z serii Latopic® mogą być przyjmowane zarówno przez dorosłych jak i dzieci.

    Egzema z pewnością nie jest chorobą, której łatwo się pozbyć. Poza unikaniem powodującego ją alergenu i przyjmowaniem leków, warto także zadbać o właściwą pielęgnację podrażnionej skóry. Z pomocą przychodzą tu emolienty, które zniwelują uporczywy świąd, jednocześnie nawilżając skórę, czyniąc ją zdrowszą.

    www.latopic.pl

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza