Najważniejszym i najpiękniejszym zarazem miastem na Pomorzu jest Gdańsk. To miasto niezwykłe, znane z pięknych zabytkowych budowli i malowniczych zakątków.
Droga Królewska
Wizytówką Gdańska jest słynna Droga Królewska, którą w dawnych czasach do miasta wjeżdżali władcy. Tu znajdują się słynne gdańskie bramy: Brama Wyżynna i Zielona Brama. Przy Drodze Królewskiej zobaczyć można również Barbakan oraz Muzeum Bursztynu. Przy Złotej Bramie na szczególną uwagę zasługuje budynek wyróżniający się ozdobnymi wieżyczkami i figurą św. Jerzego. To Dwór Bractwa św. Jerzego, który wzniesiono pod koniec XV stulecia, a który dziś należy do najbardziej znanych i najpiękniejszych budowli Gdańska.
Idąc dalej Drogą Królewską można dojść do kolejnej ciekawej placówki muzealnej – do Muzeum Kultury Mieszczańskiej, w którym można zobaczyć XVIII – wieczne wnętrza, typowe dla dawnych kamienic mieszczańskich w Gdańsku. Kolejną atrakcją przy tym najbardziej znanym trakcie spacerowym jest Ratusz Głównego Miasta. To perełka architektury gotycko-renesansowej, która wyróżnia się nie tylko ciekawymi rozwiązaniami, ale również okazałą wieżą służącą obecnie turystom jako świetny punkt widokowy. Sam ratusz jest obecnie siedzibą Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, które obowiązkowo powinni zwiedzić miłośnicy historii. W pobliżu ratusza znajduje się symbol Gdańska, czyli słynna fontanna Neptuna, zaś za nią – Dwór Artusa, który dawniej służył jako siedziba bractwa kupieckiego.
Droga Królewska to również atrakcje związane z morzem i żeglugą morską. Tu najcenniejszym obiektem jest żuraw, czyli XV-wieczny dźwig portowy, w którym urzęduje obecnie Centralne Muzeum Morskie. Za żurawiem czeka kolejny malowniczy zakątek miasta – Rybackie Pobrzeże, przy którym można zobaczyć piękne, gotyckie bramy oraz dawny Targ Rybny.
Ul. Mariacka
Dumą Gdańska jest również ulica Mariacka, przy której (w dawnym Domu Przyrodników) mieści się Muzeum Archeologiczne. Inną atrakcją tej ulicy są warsztaty bursztyniarskie. Najważniejszym zabytkiem jest jednak kościół Mariacki, będący najwyższą świątynią wzniesioną z cegły w Europie. Do wnętrza kościoła prowadzi aż siedem bram, zaś do każdej bramy – osobna uliczka. Wnętrze tej świątyni to prawdziwa skarbnica dzieł sztuki sakralnej oraz piękne polichromie. Drugim ważnym zabytkiem sakralnym Gdańska jest gotycki kościół św. Mikołaja, który zachował swój oryginalny, pierwotny wygląd, typowy dla architektury XIV wieku. Z tą świątynią związany jest słynny Jarmark Dominikański, organizowany od 1260 roku.
Stare Miasto
Warto odwiedzić również Stare Miasto, gdzie wyróżnia się jedna z najstarszych świątyń w Gdańsku. To XIV-wieczny kościół św. Katarzyny, w którego wnętrzu znajduje się grób Jana Heweliusza. Największa atrakcją jest tu jednak dzwonnica, w której działa obecnie Muzeum Zegarów Wieżowych. Z kościołem św. Katarzyny sąsiaduje kościół św. Brygidy, w którym szukali wsparcia działacze Solidarności w najtrudniejszych momentach swej opozycyjnej działalności. Stare Miasto, podobnie jak centrum, posiada swój własny, okazały ratusz. To Ratusz Staromiejski, w którym jako ławnik zasiadał swego czasu sam Jan Heweliusz.
Na Starym Mieście warto zajrzeć również do dawnego klasztoru Franciszkanów, w którym mieści się obecnie Muzeum Narodowe.
Gdańsk to również ważne miejsca związane z burzliwą historią XX wieku. Warto wybrać się zatem na Westerplatte oraz odwiedzić Pomnik Poległych Stoczniowców.
Gdańsk to również słynna dzielnica – Oliwa, znana z opactwa cysterskiego, pięknego parku oraz ogrodu zoologicznego.
Mateusz Brodnicki Artykuł został przygotowany przez Letnik.pl – najlepszą wyszukiwarkę noclegów nad polskim morzem. |