Każdy, kto przebywał w sypialni z osobą chrapiącą, doskonale zdaje sobie sprawę, jak zjawisko to bywa męczące i przeszkadza w zaśnięciu innym osobom. Nie jest to jednak największy problem, jaki generuje chrapanie. Zjawisko to jest bowiem nie tylko męczące, ale także i groźne. Może mieć poważny i negatywny wpływ na zdrowie. Czym dokładnie jest chrapanie? Jakie są jego przyczyny i jak wpływa na życie? Sprawdźmy.

Czym jest chrapanie?

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że chrapanie nie jest chorobą. Do tego faktu lekarze specjaliści nie mają wątpliwości. Zjawisko to jest odgłosem, jaki jest wydawany podczas oddychania w trakcie snu. Odgłos ten jest wynikiem drgania ścian górnych dróg oddechowych. Dzieje się tak ze względu na zwężenie gardła w trakcie snu. Przepływające przez nie powietrze wywołuje wtedy drganie wiotkich ścian. To właśnie jest efektem wydawania donośnych i nieprzyjemnych dźwięków, które stanowią przeszkodę w wysypianiu się nie tylko dla innych osób znajdujących się w pomieszczeniu z osobą chrapiącą, ale także i dla niej samej. Nie to jest jednak najgorsze w zjawisku chrapania. Nieprzyjemny i donośny odgłos oddychania jest męczący, jednak o wiele bardziej poważny problem stanowi fakt, że u niektórych chrapiących, którzy nie walczą z tym zjawiskiem, gardło może zwęzić się tak silnie, że przez chwile w ogóle nie przepływa przez nie powietrze. Pojawia się wtedy tzw. bezdech. Chrapanie w tym momencie ustaje, ale człowiek przestaje także oddychać. Może to trwać od kilku sekund, do nawet dwóch minut.

Czytaj więcej o chrapaniu na stronie poradni laryngologicznej https://www.cmpromed.pl/o-chrapaniu-i-bezdechu/

Negatywne efekty chrapania

Bezdech powoduje niedotlenienie mózgu, co z kolei przyczynia się do obumierania komórek nerwowych. Przewlekłe niedotlenienie organizmu bywa także częstą przyczyną zawałów serca. Chrapanie wywołuje problem z nadciśnieniem tętniczym, a także powoduje spadek saturacji, czyli wysycenia tlenem krwi obwodowej. Staje się to przyczyną zmęczenia, braku możliwości regeneracji organizmu, częstych bólów głowy, rozdrażnienia. Chrapanie może także wywoływać cukrzycę, niedokrwienie serca czy nietolerancję glukozy. U niektórych chrapiących mężczyzn, notuje się także problemy z erekcją. W żadnym wypadku nie należy zatem lekceważyć problemu chrapania i bezdechu.

Przyczyny chrapania

Przyczyny chrapania mogą być różne. Powstawaniu tego zjawiska sprzyja otyłość, nadmierne spożycie alkoholu, palenie papierosów, niedrożność nosa, wadliwa budowa gardła, wiek (im osoba starsza, tym większe ryzyko wystąpienia chrapania) czy przerost migdałków. Więcej na temat problemu migdałków możesz przeczytać tutaj: http://zsensem.com.pl/trzeci-migdal-kiedy-do-lekarza

Radichirurgia rozwiązaniem

Chrapanie należy leczyć, by nie doprowadzić do przewlekłego niedotlenienia organizmu, które może być powodem groźnych chorób. W ostatnich latach najbardziej skuteczną, a jednocześnie najbardziej bezpieczną metodą walki z chrapaniem jest zabieg radiochirurgiczny. Polega on na udrożnieniu górnych dróg oddechowych przy pomocy fal radiowych, które działają na tkanki. Zabieg redukuje lub nawet całkiem eliminuje zjawisko chrapania, przywracając zdrowy i niezakłócony sen. Ma on delikatny charakter i jest bezinwazyjny.