Jaki koc dla dziecka?

    -

    Wbrew pozorom zakup pierwszego kocyka dla niemowlaka nie jest łatwym zadaniem. Bogata gama koców dla dzieci na rynku może przyprawić zawrót głowy – grube i cienkie, małe i duże, kolorowe i jednolite, naturalne i syntetyczne.

    Wszystkie kocyki mają jednak te same funkcje  – zapewnić ciepło i dać maluszkowi poczucie komfortu. Z pewnością podczas wyboru kocyka dla niemowlaka należy wziąć pod uwagę materiał. W ofercie sklepowej przeważają m.in. koce dla dzieci z bawełny, bambusa, akrylu i minky. Jaki kocyk dla niemowlaka, a jaki dla starszych dzieci?

    Koce dla niemowląt na wiosnę

    Kocyk dla każdego dziecka powinien być miękki i elastyczny. Maluchy kochają kontakt z miłymi w dotyku przedmiotami. Dlatego przeglądając ofertę kocyków dla dzieci, warto zwrócić na to szczególną uwagę, zwłaszcza jeśli chodzi o noworodka. Maluszek, który dopiero przyszedł na świat, będzie dobrze się czuł, kiedy otulimy go kocykiem bawełnianym. Taki produkt powinien być uszyty z 100% bawełny lub eko bawełny – to ma dość istotne znaczenie w przypadku małego alergika.

    Najważniejszym zadaniem kocyka na wiosenny spacer jest zapewnienie delikatnej skórze odpowiedniej wentylacji, aby noworodek się nie przegrzał i nie spocił. Alternatywą bawełnianego kocyka dla niemowląt jest narzutka uszyta z bambusa. Kocyki bambusowe, podobnie jak bawełniane, są dość cienkie, zatem doskonale sprawdzą się podczas wakacji do przykrycia niemowlęcia w wózku. Do zalet tych kocyków można zaliczyć również to, że są antybakteryjne i hipoalergiczne. Nie są jednak tak miękkie i przyjemne w dotyku, jak kocyki z bawełny czy tkaniny minky.

    Koce dla niemowląt na zimę

    W chłodniejsze dni sprawdzą się miękkie kocyki akrylowe, które zazwyczaj uszyte są z 85% akrylu oraz 15% poliestru. Koce dla niemowląt ze sztucznych materiałów mają wiele zalet – są grubsze od bawełnianych i bambusowych oraz bardziej przyjemne dla skóry dziecka. Godne polecenia są również kocyki dla niemowlaka z mikrofibry i minky.

    Zapewniają dziecku idealną izolację przed zimnem oraz pomagają utrzymać odpowiednią ciepłotę ciała. Koce z akrylu są idealne na spacery w chłodniejsze dni  – sprawdzą się zimą jako otulacz zarówno do gondoli, jak i do spacerówki. Kocyki z syntetycznych tkanin, jak np. polaru i minky mają właściwości oddychające, zatem bez obaw o przegrzanie malucha. Są elastyczne i naprawdę dobrze się piorą – nie tracąc swoich właściwości.

    Wybierając koce dla niemowląt, warto kierować się jakością materiału – najlepiej bez dodatkowych wypełnień, usztywnień i kolorowych aplikacji. Równie istotny jest sam rozmiar kocyka – dla noworodka najbardziej dopasowane kocyki to 50 x 75 cm, które będą doskonałe do nakrycia malucha w gondoli, nosidełku i oczywiście w domu (bez konieczności składania kocyka). Bardziej uniwersalny, bo przydatny na dłużej będzie kocyk 70 x 100 cm – idealny zarówno dla niemowląt, jak i dla dzieci powyżej pierwszego roku życia.

    Koce dla starszych dzieci na chłodniejsze dni

    Wybierając koce dla starszych dzieci, warto pamiętać o kilku zasadach. Kocyk zawsze powinien być uzupełnieniem odzieży dziecka, o czym zapomina wielu rodziców i nie ubiera swoich maluchów „na cebulkę”. W końcu nigdy nie mamy pewności, że dziecko się nie rozkopie na spacerze i odsłoni ręce na zimno, więc rękawiczki i czapki są niezbędne, choćby kocyk był bardzo gruby.

    W polskim klimacie najbardziej sprawdzają się zatem polarowe/akrylowe/welurowe/bawełniane koce dla dzieci, które używa się przez większość roku. Cienkie kocyki bambusowe czy muślinowe wykorzystuje się tylko w bardzo ciepłe dni przez średnio dwa miesiące w roku.

    Warto więc zainwestować pieniądze w dobrej jakości kocyki, które posłużą przez pierwsze lata życia dziecka. Co więcej – zapewnią bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Godne polecenia są hiszpańskie produkty marki MORA, które posiadają certyfikat Oko Text Standard 100, potwierdzający, że kocyki są pozbawione szkodliwych substancji niebezpiecznych dla zdrowia dziecka. Ponadto coraz bardziej popularne stają się produkty o certyfikacie GOTS (Global Organic Textile Standard), które są dość drogie, ale  warte uwagi, bo zostały uszyte z bawełny pochodzącej z ekologicznych upraw.

    Wybierając koce dla dzieci, należy mieć na uwadze także kolory i wzory. Kocyki dla dziecka mogą nawet spełniać funkcję edukacyjną –  jeżeli zdecydujemy się na modele o kolorystyce czarno-biało-czerwonej, która stymuluje wzrok niemowlaka. Zaś dla starszych dzieci dobrym wyborem będą kocyki z literkami, cyframi i symbolami matematycznymi.

    Kupując koce dla dzieci, warto zastanowić się nad potrzebami naszej rodziny. Być może wystarczą nam dwa egzemplarze – jeden gruby koc z polaru lub akrylu na spacery i zabawy na świeżym powietrzu oraz drugi, cienki kocyk bawełniany do użytku codziennego w domu. Wówczas nie musimy prać kocyka po każdym wyjściu na zewnątrz, bo prędzej czy później każdy kocyk dla niemowlaka ląduje na ziemi lub śniegu.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza