Jabłka zawierają większość witamin w tym witaminę C, dużą ilość błonnika, kwercetynę i pektynę. Jabłka spożywane na surowo mają niską wartość w indeksie glikemicznym, mogą je więc spożywać osoby chorujące na cukrzycę.
Przy zbiorach jabłek na zimę odkłada się tylko te owoce, które są najbardziej okazałe, resztę jabłek można poddać obróbce, dzięki temu owoce mniej okazałe nie zmarnują się.
Kilka babcinych sposobów na jabłka
Sok z jabłek
Do zrobienia takiego soku możesz wykorzystać jabłka wszystkich odmian, także spady.
Przygotowanie:
- Owoce trzeba dokładnie umyć, nożem wykroić części robaczywe i wybite.
- Korzystając z sokowirówki wyciśnij sok, zlej do większego naczynia szklanego lub emaliowanego, a wytłoki odłóż do miski.
- Po zakończeniu wyciskania wytłoki zalej przegotowaną wodą tak, żeby były całkowicie zakryte, przemieszaj i zostaw do ostygnięcia. Sok z wytłoków odcedź i połącz z pierwszą partią soku.
- Taki sok można pasteryzować bez żadnych dodatków. Gdyby sok okazał się za kwaśny możesz dodać trochę cukru. W tym celu w małej ilości soku rozpuść cukier – 7 dag na 1 litr – wymieszaj z całością.
- Sok delikatnie zlewaj znad sadu do czystych butelek, słojów.
- Zamknij i pasteryzuj: opakowania o pojemności 0,5l przez 15 minut, jeżeli będzie większa pojemność przedłuż pasteryzację o kolejne 5 minut.
Sok przechowuj w chłodnym miejscu – spiżarni albo piwnicy.
Przecier z jabłek pieczonych
Przecier z pieczonych jabłek jest gęsty, bardzo smaczny i ma ładny kolor. A taki sposób rozmiękczania jabłek jest mało praco i czasochłonny. Do tego typu przetwarzania wybieraj jabłka, które szybko miękną.
Przygotowanie:
- Jabłka umyte, bez resztek kwiatowych i ogonków, ułóż na blachach wyłożonych papierem do pieczenia i zapiekaj w piekarniku do chwili aż zmiękną.
- Po upieczeniu, jeszcze gorące przetrzyj i włóż do słoików.
- Podczas nakładania przecieru potrząśnij słoikiem albo upychaj przecier łyżką, w celu usunięcia powietrza ze słoika. Następnie wstaw do pasteryzacji na 15 minut.
Jabłka na szarlotkę
Na szarlotkę najlepiej wybieraj antonówki.
- Jabłka umyte, należy cienko obrać i pokroić na ćwiartki, wydrążyć gniazda nasienne.
- Aby nie ciemniały obrane jabłka włóż do lekko zakwaszonej wody. Do garnka wlej wodę (do wysokości 1cm od dna), ułóż osączone jabłka i delikatnie gotuj (mieszając od czasu do czasu), ale tylko tak, żeby nieco zmiękły na powierzchni, wówczas łatwiej je układać w słoikach.
- Jabłkami napełnij słoje 1 litrowe, zamknij i pasteryzuj do 20 minut.
Jabłka marynowane
Produkty
- – 2 kg jabłek – odmiana ciężko się rozgotowująca
- na zalewę: 1 litr wody, 2 łyżki cukru, 1 łyżeczka kwasku cytrynowego, płaska łyżeczka soli, kilka goździków, szczypta nasion gorczycy
Przygotowanie:
- Obrane jabłka pokroić w dość grube krążki, usunąć gniazda nasienne.
- Krążki jabłek ułóż w cedzaku i zanurz we wrzątku na kilka minut. Następnie odcedź, przelej zimną wodą i ułóż w słoikach.
- Na zalewę zagotuj wodę z cukrem i solą, dodaj kwasek cytrynowy.
- Gorącą zalewą zalej jabłka, dodaj goździki, gorczycę.
- Słoiki zamknij i pasteryzuj 15 minut.
Powodzenia!