Dla rodziców, którzy nie mają dużej styczności z komputerem oraz innymi urządzeniami mają wiele obaw odnośnie czasu jaki spędzają dzieci w Internecie. Nie jest to nic złego – każdy boi się nieznanego. W tym artykule dowiesz się jak usystematyzować wiedzę, poglądy oraz obawy odnośnie spędzanego czasu w Internecie przez dzieci.

Pokolenie dzisiejszych 20-latków (i osób młodszych) to ludzie, którzy z nowoczesnymi technologiami mają do czynienia od pierwszych lat życia. Nic więc dziwnego, że smartfon, tablet czy komputer są przez nich całkiem inaczej postrzegane i obsługiwane, niż przez pokolenie 40-latków.

Gry komputerowe jako najpopularniejsza forma spędzania czasu

Telewizor, smartfon, komputer czy tablet – każdego dnia dzieci spędzają wiele godzin przed ekranem, różni je tylko wielkość. Według badań przeprowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka ponad 55% polskich dzieci spędza dwie godziny dziennie oglądając telewizję, a kolejne dwie na graniu na komputerze. Nie zapomnij, że jeszcze jest smartfon co daje łącznie 6-7 godzin dziennie przed ekranem. Gdy dziecko za dużo czasu spędza przed ekranem, mogą się pojawić także problemy w kontaktach międzyludzkich.

Jak często pozwolić dziecku grać w gry w roku szkolnym?

Jak zorganizować czas dziecka i na ile pozwolić?

Niestety, ale nie jesteśmy w stanie całkowicie uchronić dzieci przed urządzeniami. Pytanie brzmi czy Internet stanowi duże zagrożenie czy jednak możesz go wykorzystać w stronę pobudzenia u dziecka chęci do nauki oraz rozwinięcia wyobraźni? Odpowiedź brzmi tak, jak najbardziej. W Internecie jest mnóstwo świetnych gier edukacyjnych, zajęć online. W wolnej chwili warto pokazać dziecku te świetne strony, na których będzie mogło wciąż doskonalić swoje umiejętności, tabliczkę mnożenia czy język obcy.

Co, jeśli dziecko chce grać w gry komputerowe, czy powinnaś pozwolić?

Zasady. W każdym domu powinny istnieć pewne zasady do których młodsi domownicy powinni się dostosować. Jeśli po powrocie ze szkoły, Twoje dziecko pragnie usiąść do komputera aby móc się zrelaksować czy odpocząć – według wielu rodziców może wydawać się do kiepskim pomysłem. My jednak podpowiadamy, że warto zgodzić się na godzinę, dwie. Dlaczego? Po 5-6 godzinach gdzie mózg w szkole musi się najbardziej skupić i wytężyć, będzie potrzebna delikatna przerwa. Moment, który zrelaksuje dziecko i pozwoli na pełne nowe skupienie. Umowa między Tobą a dzieckiem powinna być pilnowana i trzymana krótko. Aby dziecko wiedziało, że po określonym czasie musi usiąść do lekcji, nauki czy innych zajęć dodatkowych.

Jak często pozwolić dziecku grać w gry w roku szkolnym?

Natomiast jeśli dziecko woli godziny wieczorne na gry, to jest również dobre wyjście. Posłuchaj swojego dziecka jak woli i co będzie dla niej/niego najlepsze. Nie martw się i nie traktuj komputera jak najgorszego zła.

Warto jednak zainwestować w wysokiej jakości wyposażenie do spędzania czasu przed komputerem. Dla dobra odpowiedniej postawy oraz komfortu. Sprawdź teraz w wyjątkowych cena fotele gamingowe marki DXRacer. Niesamowita jakość, nowoczesny design oraz możliwa regulacja fotela pozwoli dostosować do potrzeb każdego dziecka swój własny fotel gamingowy.

Oznaki, które jeśli zauważysz oznaczają uzależnienie od gier komputerowych

  • Gorsze oceny w szkole (nie mówimy tutaj o pojedynczej jednej ocenie)
  • Kłopoty z koncentracją
  • Huśtawki nastroju
  • Ma obsesję na punkcie gier
  • Nie śpi w nocy, śpi do późnych godzin
  • Zaniedbuje swoich przyjaciół, rodzinę na rzecz komputera
  • Reaguje agresywnie podczas prośby o zakończenie gry i wyłączenie komputera

Pamiętaj jako rodzic nie możesz ciągle zakazywać. Nie próbuj narzucać przez cały czas własnej wizji zabawy, bądź spędzania wspólnego czasu. Każdy ma inne potrzeby. Gdyby dziecko spędzało dziennie 2-3 godziny nad książką wtedy jako rodzic nie zwróciłabyś na to uwagi, dziś komputer to taka sama forma rozrywki.

Jak często pozwolić dziecku grać w gry w roku szkolnym?

Czas w ciągu dnia – nie planuj wolnego czasu za własne dziecko

Natychmiastowe wyjście z gry może być dla dziecka tragedią nie ze względu na chęć dalszego grania, ale utratę tego co zbudował. Nie każda gra komputerowa jest taka, że w każdej chwili można z niej wyjść. Postrzeganie tego co jest dla dziecka w tym momencie istotne będzie miało istotny wyraz w zrozumieniu swojego własnego małolata.

Pozwól wybrać, ciesz się radością dziecka, zapytaj czy Cię nauczy. W zamian proś o pewną dyscyplinę jaką oczekujesz od niej czy niego. Proś o pomoc w codziennych obowiązkach domowych, zapytaj o zainteresowania dodatkowe poza szkolne jak deskorolka, gra na instrumencie, śpiew, taniec, budowanie z klocków lego, klub książki czy klub małego chemika. Każdy ma gorsze dni, jeśli widzisz że Twoje dziecko miało ciężki dzień w szkole, nie znęcaj się na nim – pozwól mu się zrelaksować w taki sposób jaki lubi najbardziej. Nawet jeśli to jest gra komputerowa.