Wina czerwone to najpopularniejsze wina wśród owocowych napojów alkoholowych. Różnią się kolorem, bukietem smaku i zapachu. Nawet najlepsze gatunki tracą swoje walory, jeżeli są niewłaściwie dobrane i podane.

Szkło i temperatura

Wino czerwone powinno być podawane w wysokich kieliszkach z przeźroczystego szkła. Kieliszki u góry powinny być lekko zwężone, ale nie za bardzo. Taki kształt powoduje stopniowe uwalnianie się smaku i aromatu. Kieliszek zawsze trzeba trzymać za nóżkę lub stopkę, by wino nie nagrzewało się od dłoni. Bardzo istotną sprawą jest odpowiednia temperatura wina. Zasada jest prosta, im cięższe wino, tym wyższa temperatura. Lekkie wina czerwone (młode) należy podawać w temperaturze 12-14 st. C, wina średnio ciężkie w temperaturze 15-16 st. C, a wina ciężkie w temperaturze 17-18 st. C.

Dobór wina do potrawy

O walorach smakowych i aromatycznych wina decyduje przede wszystkim rodzaj szczepu, z którego zostało wykonane, czas leżakowania oraz gatunek drewna użytego do wyrobu beczek. Choć wyhodowano ponad 1000 różnych szczepów, to najpopularniejsze gatunki win produkowane są z ok. 150 odmian winorośli uprawianych na całym świecie. Najpopularniejsze to merlot, syrah, cabernet sauvignion, pinot noir.

Większość osób ma swoje ulubione marki win i nic nie stoi na przeszkodzie, by delektowały się nimi przy każdej okazji. Istnieją jednak pewne zasady, które ułatwiają dobranie wina do określonej potrawy. Dzięki temu wzajemnie będą się uzupełniały i podkreślały walory smakowe.

Lekkie wina czerwone z takich szczepów jak pinot noir, beaujolais, gamay będą bardzo dobrze komponowały się z wędlinami, miękkimi serami, zimnymi półmiskami, pizzą. Średnio ciężkie wina czerwone podawane są do kaczki, gęsiny, ryb, mięs lekko czerwonych. Najodpowiedniejsze będą wina ze szczepów merlot, berbera, sangivese. Dziczyzna, wołowina, ostre sery lubią towarzystwo ciężkich, dojrzałych win czerwonych ze szczepów cabernet sauvignon, monastrell, syrah. Wina słodkie oczywiście podawane są do deserów.

w6 gl

Wino czerwone nie tylko smak

Codzienne picie czerwonego wina w małych ilościach zalecane jest nie tylko ze względu na walory smakowe, ale także ze względów zdrowotnych. Czerwone wino króluje wśród napojów z powodu największej zawartości antyoksydantów, czyli przeciwutleniaczy. Pełnią one w organizmie człowieka bardzo ważną funkcję zwalczania nadmiaru wolnych rodników, które odpowiedzialne są za wywoływania chorób przewlekłych, zwłaszcza o podłożu nowotworowym. Szczególnie bogate w antyoksydanty są wina produkowane w rejonach chłodnych ze szczepów point noir, merlot, gamay oraz tannat.

Zobacz również wina na każdą okazję w sklepie online Alkohol-online.pl/32-wina – Blisko 100 rodzajów unikatowych win z z Bułgarii, Chile, Hiszpanii oraz Mołdawii.