Jak mądrze rzucić palenie?

    -

    Wielu z nas, licząc się z negatywnymi skutkami palenia, decyduje się zrezygnować z palenia papierosów. Jednakże, choć sposobów jest wiele, należy pamiętać, żeby podejść do sprawy bardzo indywidualnie, by rzucanie palenia miało długotrwałe i korzystne skutki. Motywować nas powinna głównie troska o zdrowie, gdyż papierosy odpowiedzialne są za powstawanie wielu chorób m.in. nowotworów.

    Wybór sposobu na walkę z nałogiem

    Rezygnacja z papierosów nie jest procesem łatwym, zwłaszcza jeżeli przez lata palimy i przyzwyczailiśmy się co codziennego ich „pociągania”. Wtedy proces wychodzenia z nałogu może być dłuższy i znacznie trudniejszy. Zaczynając walkę z paleniem warto mieć silną motywację, która nie pozwoli nam poddać się w trakcie procesu leczenia. Czasem kluczowe staje się zrozumienie tego, dlaczego sięgamy po papierosy, np. czy dzieje się to pod wpływem stresu lub z powodu pewnych wyrobionych przez nas nawyków.

    Zaplanowanie sposobu walki z uzależnieniem pozwoli na stopniowe ograniczanie ilości wypalanych papierosów. Ścisłe trzymanie się własnych ustaleń spowoduje, że łatwiej będzie przetrwać fazę tzw. głodu nikotynowego, która trwa do kilkunastu dni po zaprzestaniu palenia, i utrzymać swoje postanowienie. Po tym czasie zaobserwujemy już w naszym organizmie pierwsze pozytywne efekty rezygnacji z papierosów.

    Pułapka środków z nikotyną

    Jako pomoc w walce z nałogiem często wybierane są środki farmakologiczne, w postaci plastrów, gum lub tabletek, które mają wspomóc skuteczność leczenia. Preparaty te często zawierają w sobie nikotynę, która jest jednym ze składników papierosów. Dostarczając ją do organizmu zmniejsza się chęć na zapalnie. Tak zwana nikotynowa terapia zastępcza wykazuje dużą skuteczność, jednak musimy pamiętać, że nasze uzależnienie od papierosów to uzależnienie od nikotyny. Choć znajdujemy lepszy zamiennik, który nie zawiera innych substancji szkodliwych zawartych w papierosach takich jak substancje smoliste, jednakże nie pozbywamy się uzależnienia. Podobną trudność znajdujemy jeżeli chodzi o zastępowanie zwykłych papierosów e-papierosami, które mają w składzie nikotynę.

    Na rynku dostępne są również preparaty posiadajcie inne substancje czynne, które są doskonałą terapią leczenia uzależnienia. Do głównych substancji o potwierdzonym działaniu należy cytyzyna, która uwalnia od głodu nikotynowego i sprawia, że chęć na zapalenie papierosa zmniejsza się. Lekiem zawierającym tę substancję jest Recigar, którego opakowanie zawiera pełną kurację w formie wygodnych do połknięcia tabletek.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza