Czy wiesz, że statystycznie zużywasz 150l wody DZIENNIE? Każda kropla wody wypływająca z kranu to realne wydatki, które musisz ponieść. Radzimy, jak oszczędzać wodę, by rachunki były jak najniższe, a środowisko na tym korzystało.

Krok 1 – zlikwiduj problemy

Aby oszczędzać wodę, powinnaś zacząć od usunięcia przecieków, kapiących kranów, wody wiecznie cieknącej ze spłuczki… Większość z tych usterek nie wymaga pomocy fachowca (choć silna ręka się przyda), a już w ten sposób możesz zaoszczędzić kilka litrów wody dziennie.

Kapiący kran to studnia bez dna – jedna kropla wody co sekundę to niemal 12 tysięcy litrów wody rocznie! A wystarczy wymiana uszczelek za kilka złotych…

Usuń również kamień osadzający się na sitku prysznica i perlatorze w kranie. Strumień wody bez ciśnienia nie spełnia swojej funkcji i przez to zużywasz więcej czasu (i wody) na korzystanie z prysznica.

Krok 2 – właściwe nawyki

Jak oszczędzać wodę? Systematycznie i małymi krokami. Musisz mieć w głowie kontrolkę, która zaświeci się za każdym razem, gdy będziesz chciała użyć wody gdy nie będzie to konieczne:

 • Nie wylewaj wody, którą można jeszcze użyć na przykład do podlewania kwiatów.
 • Zawsze zamykaj kran, gdy lecąca woda nie jest Ci potrzebna – woda z kranu wypływa z prędkością 8-10 litrów na minutę, więc nawet zagapienie się w lustro może wpłynąć na wysokość rachunku.
 • Korzystaj z pojemników i korka w zlewie – jeśli możesz wypłukać szczoteczkę do zębów w wodzie nabranej do kubka, po co korzystać ze stale lecącego strumienia?
 • Nie nadużywaj spłuczki – postaw w łazience mały kosz na śmieci i do niego wyrzucaj chusteczki i waciki. Spłukiwanie ich w toalecie nie dość, ze może ją zapchać, to jeszcze naraża Cię na spory koszt. A gdy już spłukujesz, najpierw naciskaj mniejszy guzik, odpowiedzialny za „małe” spłukiwanie.
 • Pamiętaj o trybach EKO! Producenci sprzętu AGD także głowią się nad tym, jak oszczędzać wodę. Dlatego każdy nowoczesny sprzęt ma tryb ekonomiczny, oszczędny, na połowę załadunku, zmniejszający zużycie wody itd. Korzystaj z nich, kiedy to tylko możliwe.
 • Do mycia rąk nie jest potrzebny pełny strumień wody – możesz śmiało odkręcić kran tylko częściowo.
 • Gdy napełniasz wannę, najpierw włóż korek – zimną wodę, która wleci na początku, zrekompensujesz dopełniając wannę ciut cieplejszą. Nie musisz najpierw regulować temperatury.
 • Zamień wannę na szybki prysznic – lub nie nalewaj wody do pełna. Typowa wanna mieści około 200l wody, a prysznic zużywa nie więcej niż 10 litrów na minutę. Łatwo policzyć, że wanna napełniona do 1/3 pojemności będzie równie tania, co prysznic.

Krok 3 – technologia w służbie ekonomii

Nawyki to jedno, a pomocna dłoń technologii to drugi ważny filar w temacie „jak oszczędzać wodę”. Do wyboru masz szereg (mniej lub bardziej kosztownych) rozwiązań wspomagających oszczędzanie wody:

 • Aerator/perlator – sitko napowietrzające wodę wypływającą z kranu to najprostsze rozwiązanie oszczędzające zużycie wody. Napowietrzona woda wypływa z mniejszym ciśnieniem, a jest równie skuteczna.
 • Jednouchwytowa bateria jest znacznie wydajniejsza od oddzielnych kurków z zimną i ciepłą wodą – powinnaś je jak najszybciej zamontować i cieszyć się wygodą i łatwiejszym dostępem do wody o wymaganej temperaturze.
 • Zaizolowanie rur doprowadzających ciepłą wodę pozwoli na mniejsze straty ciepła – dzięki temu szybciej poleci ciepła woda z kranu.
 • Jeśli masz duży dom i kran daleko od bojlera, możesz zamontować dodatkowy podgrzewacz wody tuż przed nim – będzie dogrzewał wodę stygnącą w obiegu.
 • Instalacja mieszająca to kolejna odpowiedź ekspertów na pytanie „jak oszczędzać wodę”. Specjalna pompa miesza gorącą wodę w obiegu, dzięki czemu cały czas w kranach jest woda o odpowiedniej temperaturze.
 • Systemy odzyskiwania wody – czy to „szarej” czy deszczowej, to inwestycje dające ogromne oszczędności, jednak ze względu na koszt wykonania takiej instalacji zysk odczujesz po 8-10 latach.

Odpowiedzi na to, jak oszczędzać wodę, jest bardzo wiele – tylko od Ciebie zależy, które rozwiązania zastosujesz w swoim domu, by obniżyć rachunki za wodę. Powodzenia!