Pielęgnacja skóry twarzy jest bardzo ważna w każdym wieku, jednak szczególnego znaczenia nabiera, zwłaszcza w wieku dojrzałym. Zmiany, jakie na tym etapie życia zachodzą w całym organizmie, niestety nie omijają także skóry, która wraz z upływem czasu traci swoją elastyczność, jędrność i sprężystość. Skóra dojrzała jest bardziej skłonna do nadmiernego przesuszania, co skutkuje widocznymi na jej powierzchni zmarszczkami. Pomimo tego, że procesu starzenia skóry nie da się całkowicie zatrzymać, dzięki odpowiedniej i systematycznej pielęgnacji da się go opóźnić i sprawić, że skóra dojrzała dłużej zachowa młodość oraz dobry wygląd.
Skóra dojrzała i jej pielęgnacja
Skóra dojrzała jest bardzo wymagająca. W przypadku jej pielęgnacji receptą jest nie tylko dobór właściwych kosmetyków, ale także systematyczność przeprowadzanych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie może być więc mowy o jakichkolwiek zaniedbaniach, gdyż każda, nawet najmniejsza niesubordynacja odbije się bardzo niekorzystnie na skórze, pogarszając jej wygląd. Domową pielęgnację warto uzupełniać o profesjonalne zabiegi, opracowywane z myślą o szczególnych potrzebach skóry dojrzałej. Częstotliwość oraz ich rodzaj powinny zostać dostosowane do kondycji skóry i jej indywidualnych potrzeb.
Dużą rolę w zachowaniu zdrowego, promiennego wyglądu skóry twarzy odgrywają także zdrowa dieta i prowadzony styl życia. Zróżnicowany jadłospis pozwala bowiem dostarczyć do organizmu wszystkie niezbędne składniki odżywcze, których obecność bezpośrednio przekłada się na tempo starzenia się skóry. Aktywność fizyczna przyczynia się natomiast do poprawy krążenia, a tym samym wpływa nie tylko na odczuwane samopoczucie, ale na wygląd skóry – skóra dojrzała staje się bardziej jędrna i sprężysta.
Pielęgnacyjne ABC skóry dojrzałej
Nie ulega wątpliwości, że skóra dojrzała wymaga szczególnej troski. W jej przypadku zabiegi pielęgnacyjne, którym jest poddawana, powinny koncentrować się przede wszystkim wokół utrzymania wysokiego poziomu nawilżenia skóry. Istotne jest nie tylko jej nawilżanie, ale też ochrona przed nadmierną utratą wody. Dlatego kosmetyki stosowane w codziennej pielęgnacji skóry dojrzałej powinny zawierać składniki poprawiające i utrzymujące właściwy poziom nawilżenia cery. Jednym z nich jest kwas hialuronowy, którego wysokie stężenie w zdecydowany sposób poprawia elastyczność skóry twarzy, chroniąc ją przed utratą wody. Substancja ta dodatkowo poprawia jędrność skóry, zapobiegając powstawaniu na jej powierzchni zmarszczek. Warto więc wybrać krem przeciwzmarszczkowy, np. z linii L’Oréal, który w swoim składzie będzie zawierał wysokie stężenie tego cennego składnika.
Co poza kremem warto stosować w codziennej pielęgnacji skóry dojrzałej? Podobnie jak każdy inny rodzaj, również skóra dojrzała potrzebuje starannego oczyszczania, które pozwoli usunąć z jej powierzchni martwe komórki naskórka i przygotuje ją do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Do jej oczyszczania warto jednak wybierać delikatne preparaty myjące, dedykowane potrzebom cery dojrzałej. Żele do twarzy lepiej zastąpić mniej inwazyjnymi płynami micelarnymi, np. płynem micelarnym rewitalizującym Vianek, a zwykłe peelingi ziarniste peelingami enzymatycznymi, jak np. peeling enzymatyczny delikatnie złuszczający Ziaja, których działanie jest zdecydowanie łagodniejsze.
Nie należy też zapominać o stosowaniu maseczek, szczególnie nawilżających i ujędrniających. Kosmetykiem, który bardzo dobrze sprawdza się w przypadku pielęgnacji skóry, jaką jest skóra dojrzała, jest też serum, czyli kosmetyk o silnie skoncentrowanym działaniu. Tego rodzaju preparaty bardzo dobrze uzupełniają codzienną pielęgnację cery. Powinny być stosowane na miejsca szczególnie wrażliwe, jak na przykład skóra wokół oczu. Aby w jeszcze większym stopniu poprawić stopień wchłaniania aplikowanych kosmetyków, warto proces ich nakładania wzbogacić o masaż, który dodatkowo poprawi krążenie, ujędrniając w ten sposób skórę.