Żylaki to przykra dolegliwość, która wraz ze zwiększającą się tendencją społeczeństwa do prowadzenia siedzącego trybu życiu, staje się coraz powszechniejszym problemem. Chociaż istnieją domowe sposoby, które mają pomóc z pozbyciem się żylaków kończyn dolnych, to niestety nigdy nie będą one tak skuteczne, jak zabiegi wykonywane przez specjalistów.

Żylaki – czym są i dlaczego powstają?

Przewlekłą niewydolnością żylną – zwaną powszechnie żylakami – określamy zmienione patologicznie żyły, które najczęściej przyjmują formę prześwitujących przez skórę grubych, poskręcanych naczyń. Najczęściej oznacza to powstawanie wyraźnie zauważalnych wypukłości i guzków, które wraz z upływem czasu stają się przyczyną narastającego dyskomfortu pacjenta.

Gdzie leży przyczyna powstawania problemu? Za powstawanie żylaków w głównej mierze odpowiedzialne są czynniki genetyczne. Nie oznacza to bynajmniej, że posiadanie zdrowych przodków jest gwarancją tego, że choroba nas nie dotknie. Bardzo istotnymi czynnikami ryzyka są bowiem:

 • siedzący tryb życia, brak ruchu i wielogodzinna praca na stojąco;
 • niezdrowa dieta;
 • częste odwiedzanie sauny i kąpiele w gorącej wodzie;
 • antykoncepcja hormonalna;
 • już istniejące choroby żył.

2.jpg

Dlaczego należy leczyć żylaki?

Żylaki kończyn dolnych to nie tylko nieestetyczny wygląd. Choroba wiąże się z wieloma innymi objawami i niebezpieczeństwami. Do najczęściej występujących symptomów zaliczyć możemy:

 • łatwe męczenie się nóg, nawet podczas wykonywania niewymagających czynności;
 • uczucie ciężkich nóg;
 • obrzęki i drętwienie kończyn dolnych;
 • pajączki;
 • ból podudzia pojawiający się zarówno w trakcie chodzenia, jak i w nocy.

Nieleczone żylaki mogą z czasem przerodzić się w owrzodzenie podudzi lub inne problemy z funkcjonowaniem układu krwionośnego.

Termoablacja radiowa Venefit – złoty standard w leczeniu żylaków

Jak już wspomnieliśmy, z najskuteczniejszymi technikami walki z żylakami kończyn dolnych możemy spotkać się wyłącznie w specjalistycznych klinikach. Chociaż cały czas rozwijane są nowe metody leczenia problemu, to obecnie jedną z najciekawszych opcji wydaje się termoablacja radiowa Venefit, zwana też w skrócie: VNUS. Technika pozwala na pozbycie się żylaków dużych naczyń, a więc przede wszystkim żyły odstrzałkowej i odpiszczelowej.

Zabieg polega na umieszczeniu w zmienionej żyle czegoś w rodzaju cewnika, którego zadaniem jest emisja „ciepłych” fal radiowych. Na drodze tego procesu dochodzi do  destrukcji naczynia, a następnie do zamknięcia jego światła. Tak zniszczona tkanka zostaje wchłonięta przez nasz organizm, w wyniku czego po kilku tygodniach nie pozostaje po niej żaden ślad. Funkcję transportu krwi przejmują inne żyły znajdujące się w okolicy.

3.jpg

Zalet termoablacji radiowej w leczeniu żylaków jest wiele, jednak do najważniejszych z nich zaliczyć możemy:

 • zabieg trwa około pół godziny i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym,
 • krótki okres rekonwalescencji – około 3 dni,
 • obecnie jest to zabieg o największej skuteczności.

Zdecydowanym atutem tej metody jest także fakt, że zaliczana jest ona do zabiegów chirurgii jednego dnia, a więc nie wymaga hospitalizacji. Podczas wykonywania VNUS, specjalista kontroluje wszelkie czynności za pomocą techniki obrazowania USG.

Jak wygląda skuteczność zabiegu? Niektóre źródła podają, że wiąże się on ze 100% skutecznością. Inne badania wskazują, że wynosi ona około 94%. W obu przypadkach jest więc ona niezwykle wysoka i między innymi z tego powodu stanowi obecnie najbardziej atrakcyjną formę leczenia.

Podsumowanie

Żylaki kończyn dolnych to zagrożenie dla zdrowia i komfortu życia pacjenta. Chociaż istnieje wiele sposobów na walkę z tą dolegliwością, to bez wątpienia na uwagę zasługują metody, które podsuwa nam współczesna medycyna.