Czy wiesz, że to jak pierzesz, suszysz i prasujesz ubrania może mieć ogromny wypływ ich stan oraz trwałość? Jak zatem obchodzić się z odzieżą, aby służyła nam przez lata, a wyglądała jak nowa? Podpowiadamy!

Prawdą starą jak świat jest stwierdzenie, że im ubranie jest wyższej jakości, tym dłużej nam posłuży, bo jest uszyte solidnie, z lepszych materiałów. Ale nawet luksusowa, droga odzież – jeśli będzie niewłaściwie pielęgnowana – może się kiedyś zbuntować i stracić kolor oraz fason. Jeśli chcemy tego uniknąć, ponieważ przywiązujemy się do naszej garderoby i nie lubimy jej za często wymieniać, warto trzymać się kilku zasad, których wdrożenie przedłuży „życie” odzieży, a nam zaoszczędzi czasu na zakupach i pieniędzy w portfelu.

Czytanie metek

One są właśnie po to, żeby przedłużyć trwałość garderoby. Znajdziesz na nich nie tylko informacje o rodzaju tkaniny, z której zostało wykonane ubranie, ale także o tym, jak należy się z nią obchodzić. Inaczej zareaguje na rutynowe zabiegi czyszczące odporna gruba bawełna, którą można prać w wysokiej temperaturze i wirować na wysokich obrotach oraz prasować bez większych obostrzeń, a inaczej zachowają się delikatne koronki, cienki jedwab czy wrażliwa wełna. Dla niektórych materiałów pranie w pralce to „zbrodnia”. Symbole na metkach komunikują w takim przypadku, że należy prać je ręcznie albo chemicznie. Każda tkanina wymaga indywidualnego podejścia i metki w tym pomagają.

Ładowanie pralki

Jak zwykle pierze się odzież przeznaczoną do czyszczenia w pralce? Dzieli się ją na trzy kategorie: białą, ciemną, kolorową. Niektórzy jeszcze sortują, kierując się zbliżonymi kolorami. Następnie sięgają po odpowiedni detergent, ustawiają właściwy program i odpalają pralkę. Tymczasem warto zwrócić uwagę na jeszcze kilka szczegółów. Prze wszystkim na ilość prania, której nie powinno być za dużo, ponieważ odzież nie ma szans się doprać, co w rezultacie narzuca dodatkowy cykl prania, a częste pranie niszczy strukturę tkaniny. Poza tym stłamszone ubrania, które ledwo się domykają w pralce, bardzo się gniotą i wykręcają szwy (zwłaszcza w wirowaniu), co defasonuje kroje.

Kolejnym błędem jest niezasuwanie suwaków, haftek oraz niezapinanie rzepów. Suwaki i haftki to najczęstsze źródło dziurek i oczek w ubraniach z cienkiej bawełny czy w bieliźnie. Rzepy z kolei powodują mechacenie i zaciąganie włókien. Za to zawsze warto rozpinać guziki, bo naprężenia spowodowane wirowaniem mogą osłabić włókna i je wyrwać.

Trzecią rzeczą, którą warto wprowadzić w życie, to pranie kolorowych, bawełnianych ubrań oraz tych z aplikacjami (hafty, cekiny, ręcznie malowane printy, naszywki) po lewej stronie. Ten niepozorny zabieg uchroni odzież przed wypłukaniem barwnika farby oraz przed uszkodzeniem aplikacji.

Suszenie

Czy wiesz, że to jak suszysz ubranie ma ogromny wpływ ja jego fason i kolor? W warunkach naturalnych często suszymy pranie na drucianej suszarce lub na sznurkach. To może niektóre ubrania defasonować, zwłaszcza te z dzianiny. Zatem swetry i kardigany najrozsądniej suszyć rozłożone w poziomie na ręczniku. Koszule rozpinane najlepiej suszyć powieszone na wieszaku z szafy.

I jeszcze suszenie na słońcu… Warto wiedzieć, że słońce ma właściwości wybielające. Świetnie usunie niedoprane zaplamienia z marchewki, widoczne gołym okiem na białej bluzce. Ale przy okazji „wypali” barwnik ubrań kolorowych. Dlatego zanim wystawimy do wyschnięcia ubrania w żywych kolorach oraz te w ciemniejszych barwach na słońcu, najlepiej wywinąć je wcześniej na lewą stronę, co uchroni je przed wyblaknięciem.

A jeśli nie masz czasu na wszelkie rytuały związane z suszeniem, doskonałą opcją dla Ciebie będzie inteligenta suszarka z linii PerfectCare marki Electrolux. To modele, które nie tylko sprawnie suszą najdelikatniejszą odzież, ale dzięki innowacyjnym rozwiązaniom jednocześnie pielęgnują ją, a nawet przywracają wodoodporność ubraniom funkcyjnym.

Prasowanie i przechowywanie

Prasowanie tradycyjnym żelazkiem to jeden z najbardziej agresywnych zabiegów. Nie wszystkie rodzaje tkanin nadają się do prasowania. Bardzo ostrożnie podchodź do prasowania jedwabiu i syntetyków, które będą podatne na przypalenie i stopienia włókien.

Odzież zwłaszcza dzianinową (z wełny oraz z bawełny) przechowuj złożoną, bo na wieszakach może mieć tendencję do deformacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj