Co dziesiąte niemowlę cierpi z powodu rozmaitych alergii pokarmowych. Warto, byś umiała jak najwcześniej rozpoznać alergię pokarmową u niemowlaka, by szybko zareagować i oszczędzić dziecku problemów.

Choć alergie pokarmowe często są dziedziczone po rodzicach, ryzyko pojawienia się reakcji uczuleniowej u dziecka występuje zawsze. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest karmienie piersią, co dostarczy organizmowi maluszka komórek odpornościowych i hormonów, jednak i to nie daje 100% gwarancji, że niemowlę nie będzie na nic uczulone.

Objawy alergii pokarmowej

Alergia pokarmowa pojawia się już w pierwszych tygodniach życia dziecka. Alergia jest spowodowana nieprawidłową reakcją organizmu na różne substancje – limfocyty u alergika traktują te substancje jak zagrożenie, i zaczynają produkować przeciwciała. Dlatego właśnie reakcja alergiczna może się przejawiać na wiele sposobów.

Najczęstszą reakcją alergiczną jest wysypka zlokalizowana na buzi i w pachwinach niemowlęcia – skóra w tych rejonach jest szorstka i swędząca. Nierzadko pojawiają się równolegle biegunki czy ulewania, świadczące o gwałtownej reakcji układu pokarmowego. U dzieci starszych dochodzi reakcja układu oddechowego (katar, zapchany nosek), co tylko pogłębia niepokój i rozdrażnienie.

Jak walczyć z alergią pokarmową?

Oczywiście pierwszy krok to usunięcie z diety niemowlęcia składników, na które reaguje nieprawidłowo. Jeśli jednak alergia jest reakcją nawet na mleko matki, to Twoja dieta wymaga zrewidowania. Najczęściej uczulają: mleko krowie, ryby, orzeszki, białko jajek, kakao i czekolada, cytrusy i grzyby – i to je powinnaś eliminować z diety. Natomiast drób, ryż, warzywa i owoce są niemal zawsze bezpieczne, dlatego zazwyczaj powinny pozostawać poza podejrzeniem.

Mleko dla dzieci z alergiami pokarmowymi

Warto sięgać po produkty przebadane pod kątem składników uczulających – takie środki jak mleko NAN złagodzi objawy alergii pokarmowej i ułatwi funkcjonowanie maluszkowi. Jeśli jednak i to nie poskutkuje, konieczna będzie konsultacja z lekarzem, by dobrać pokarm specjalistyczny, bezpieczny dla rozwoju dziecka.