Trądzik to uporczywy problem z którym zmaga się większość nastolatków. Jakie są przyczyny powstawania trądziku i w jaki sposób wyeliminować ten wstydliwy problem?

Ludzie zazwyczaj zaliczają się do wzrokowców. Może nie każdy ma pamięć do twarzy, ale niestety trądzik szpecący cerę, da się zapamiętać nawet dla osoby, która ma największe problemy z pamięcią. Trądzik jest problemem dotykającym w szczególności młode osoby. Ale również mając trzydzieści kilka lat, można z nim borykać się i toczyć wieczną wojnę. Gdy dojrzewamy, to oczywistą sprawą jest, że za trądzik odpowiedzialne są nasze hormony. Ich wzmożona praca objawia się w szczególności tym, że nasza skóra wytwarza więcej łoju.

Przez łój na naszej cerze pojawiają się szpecące wypryski, natomiast włosy zdecydowanie szybciej ulegają przetłuszczaniu. Walka z trądzikiem często przypomina bardziej syzyfową pracę niż plan wypełniony sukcesem. Zwłaszcza, jeśli nasze hormony teoretycznie się uspokoiły, a trądzik nadal nas co jakiś czas nawiedza. Skoro już wspomnieliśmy o hormonach, to kobiety mające z nimi bardzo często problemy, mogą je wyciszyć poprzez zażywanie środków antykoncepcyjnych. Faktycznie jest to bardzo pomocne, jednak po odstawieniu takich środków, nasza skóra może wyglądać jeszcze gorzej niż przed kuracją hormonalną.

Najbardziej inwazyjną, a jednocześnie póki co najskuteczniejszą metodą pozbywania się trądziku jest leczenie antybiotykami. Takie farmaceutyki może przepisać jedynie lekarz dermatolog. Kuracja trwa kilka tygodni. Jednak decydując się na ten rodzaj walki z uporczywym trądzikiem, trzeba mieć świadomość tego, że leki oddziaływają nie tylko na naszą skórę, ale również na cały organizm. Więc nie powinniśmy się zbytnio dziwić, jeśli będziemy mieli do czynienia z pogorszeniem naszej odporności. Chyba nie trzeba też przypominać, że podczas kuracji antybiotykami, należy unikać picia alkoholu.

Przejdźmy jednak do mniej inwazyjnych sposobów, a wśród nich wymienić można domowe receptury. Przecież z trądzikiem walczono jeszcze zanim farmacja zrobiła tak duże postępy. Posłuchanie rad naszych mam lub babć, jak zachować zdrową i piękną cerę, możemy przenieść na nasze kosmetyczne eksperymenty. Codzienna higiena naszej skóry to podstawa. Trądzik, a także wszelkiego rodzaju zmiany skórne, określane jako wągry, są niczym innym jak po prostu zbierającym się łojem i zanieczyszczeniami. Jeśli nie dbamy o ten etap w naszej higienie osobistej, to później się nie dziwmy, że na naszej twarzy ciągle się coś pojawia. Najlepiej jest oczyścić skórę dostępnymi w każdej drogerii tonikami, mydłami do cery trądzikowej lub żelami do mycia. A następnie spłukać kosmetyk przy pomocy zimnej wody. Dlaczego akurat zimnej wody? Ponieważ powoduje ona zamykanie się porów, przez co skóra staje się wspaniale napięta i mniej podatna na zewnętrzne zanieczyszczenia. Pomocne na pewno okazać się mogą różnego rodzaju peelingi, wykonane na bazie świeżo zmielonej kawy lub sody oczyszczonej. Dobrym pomysłem będzie także zastosowanie soli morskiej. Peelingi pomagają nam pozbyć się martwego naskórka z twarzy, a także dokładnie oczyścić pory. Warto także sprawdzić pozostałe metody na pozbycie się trądziku, być może wśród nich znajdziecie taką, która umożliwi Wam całkowitą eliminację trądziku.

Gdy jednak spieszy nam się z efektami gładkiej cery na twarzy, możemy wybrać się do salonu kosmetycznego. Tak proponowane oczyszczanie skóry jest zabiegiem dość intensywnym, ale po kilku dniach przynoszącym zauważalne efekty. Ważne jest to, żeby kilka dni po zabiegu nie narażać się na skrajne zimno lub promienie słoneczne, ponieważ skóra będzie na to zbyt wrażliwa. Zdecydowanie się na konkretną metodę i tak będzie wymagało od nas sporo cierpliwości. Niestety, ale żadne efekty nie przychodzą po pięciu minutach. Warto również zmienić swoje nawyki żywieniowe, a szczególnie pozbyć się z nich jedzenia tłustych rzeczy i słodyczy.

Jak zadbać o skórę w zimę?