Jak skutecznie pozbyć się pajączków?

    -

    Siateczka czerwonych pajączków, znajdująca się na policzkach, nosie czy brodzie, uważana jest za coś mało estetycznego, wręcz szpecącego. Trawle rozszerzone naczynka krwionośne, mające postać prześwitujących przez skórę czerwonych nitek, określa się terminem teleangiektazja.

    Zmiany te przeważnie występują u kobiet, ponieważ są związane z hormonami estrogenu, które działają rozluźniająco na naczynia krwionośne. Osoby posiadające cerę wrażliwą, również są w dużym stopniu narażone na możliwość trwałego rozszerzenia naczynek.

    Przyczyny powstawania

    Powodów występowania teleangiektazji jest kilka. Dzielą się na samoistne, czyli uwarunkowane zespołami wrodzonymi, które dotyczą samej skóry i narządów wewnętrznych oraz na nabyte, które są efektem działania czynników zewnętrznych, takich jak czynniki atmosferyczne, choroby skóry, reakcje alergiczne, a także niewłaściwa pielęgnacja skóry wrażliwej.

    Metody usuwania

    Usuwanie pajączków polega na przerwaniu ich ciągłości, poprzez obustronne zamykanie naczynek krwionośnych. Istnieje kilka metod, które z powodzeniem likwidują teleangiektazję, są to: elektrokoagulacja, laseroterapia oraz kriochirurgia.
    Wyboru metody dokonuje się w zależności od rodzaju cery, przyczyn rozszerzenia naczynek oraz wielkości zmian i ich umiejscowienia.

    Kriochirurgia – przeznaczona jest głównie dla osób, u których istnieją przeciwwskazania do elektrokoagulacji. Metoda ta jest bardzo skuteczna, a jej dużym plusem jest bezbolesność i brak możliwości powikłań. Polega ona na miejscowym zamrożeniu tkanek skóry, za pomocą podtlenku azotu, albo ciekłego azotu.

    Elektrokoagulacja – jest jedną z najskuteczniejszych metod w walce z cerą naczyniową. Ten bezinwazyjny zabieg polega na zamykaniu naczynek za pomaca elektrody, która przesyła do tkanki prąd o wysokim natężeniu. Istotną zaletą tej metody jest szybki proces gojenia się skóry po zabiegu, który trwa od kilku godzin, do jednego dnia, a także ogólna regeneracja i poprawa wyglądu skóry.

    Laseroterapia – inaczej fototermoliza, to metoda inwazyjna, w której stosuje się wysokoenergetyczne lasery, a zamykanie naczynek odbywa się poprzez termiczne oddziaływanie wiązki światła laserowego. Zabieg ten zalecany raczej jest osobom o bladej cerze.

    Należy pamiętać, że wszystkie powyższe metody usuwają już istniejące rozszerzone naczynka , natomiast w celu powstrzymania powstawania nowych pajączków, trzeba przedsięwziąć odpowiednie kroki profilaktyczne.

    Profilaktyka

    Najlepszym sposobem na rozszerzone naczynka jest niedopuszczenie do ich powstania. Jak wiadomo lepiej jest zapobiegać niż leczyć, a już szczególnie w przypadku popękanych naczynek. Walka z naczynkami przebiega na wielu frontach. Przede wszystkim należy dbać o dobre nawodnienie skóry, starać się nie wystawiać skóry na zbytnio ekstremalne warunki klimatyczne (zimno, gorąco), stosować kremy i filtry ochronne i dbać o równowagę powłoki lipidowej skóry. Przy cerze wrażliwej należy unikać gwałtownego pocierania i silnych peelingów, stosując jedynie peelingi enzymatyczne.

    Odnośnie kosmetyków, najlepiej jest używać tych o prostym składzie, co zmniejszy ryzyko wystąpienia alergii. Nie należy zmieniać ich zbyt często. Dodatkowo wskazane jest stosowanie środków pielęgnacyjnych z jednej serii, ponieważ wtedy mamy pewność, że poszczególne składniki kosmetyków nie będą wchodzić ze sobą w szkodliwą reakcję. Duży wpływ na naczynka ma dieta i tryb życia. Aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie oraz suplementy witamin B2, K, PP, sprzyjają umocnieniu się ścianek naczyń krwionośnych, co zapobiega ich trwałemu rozszerzaniu.

    Artykuł powstał przy współpracy z portalem zamykamynaczynka.pl – szybkie i profesjonalne zamykanie naczynek.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza