Nie bez powodu powstało powiedzenie „nacisnąć komuś na odcisk” – choć niepozorne, odciski mogą poważnie utrudnić nam życie i stać się przyczyną dokuczliwego bólu. Skąd się biorą i w jaki sposób możemy skutecznie z nimi walczyć?

Rodzaje odcisków

Odciski powstają zazwyczaj w wyniku noszenia niezbyt wygodnych butów, bądź też są rezultatem braku odpowiedniej pielęgnacji naszych stóp. Kiedy naskórek nie jest na czas usuwany, staje się grubszy i twardszy – szczególnie dotyczy to miejsc, w których nasze stopy stykają się z powierzchnią obuwia. Jeśli do tego buty uciskają lub przeciążają stale jedno miejsce na stopie, zgrubiały naskórek zaczyna stwarzać problemy i znaczne dolegliwości bólowe. Wśród odcisków wyróżniamy nagniotki i modzele. Te pierwsze najczęściej powstają na palcach, są niewielkie, okrągłe i posiadają ciemny rdzeń. Modzele są większe, żółtawe i nie mają rdzenia – zwykle pojawiają się na podeszwach stóp. Oba rodzaje odcisków mogą stwarzać trudności podczas chodzenia.

Jak walczyć z odciskami?

Na szczęście obecnie znajdziemy na rynku wiele produktów pomagających skutecznie walczyć z odciskami. W przypadku nagniotków wystarczy zastosować specjalne maści zmiękczające czy plastry na odciski – wybierzmy te pochodzące od sprawdzonych producentów, np. marki Scholl. Pomagają one zmiękczać i złuszczać naskórek, warto też moczyć nogi i ścierać go delikatnie za pomocą pumeksu. Na koniec pozostaje nam usunąć rdzeń za pomocą pęsety. W przypadku modzeli również możemy sięgnąć po plastry, warto też skorzystać z porady lekarza lub kosmetyczki – niektóre odciski wymagać mogą po prostu wycięcia. Walka z odciskami zajmuje nieco czasu, dlatego dobrze jest sięgnąć po produkty ułatwiające bezbolesne chodzenie, jak wspomniane plastry czy specjalne wkładki.

Jak zapobiegać powstawaniu odcisków?

Jeśli pragniemy w znaczny sposób zminimalizować ryzyko powstania odcisków, przede wszystkim powinniśmy zadbać o właściwą i systematyczną pielęgnację stóp. Aby uniknąć nadmiernego narastania naskórka, musimy regularnie ścierać go za pomocą specjalnej tarki do stóp lub pumeksu. Najlepiej robić to po kąpieli, gdy skóra jest miękka. Możemy też użyć peelingu do stóp, a nawet przygotować jego własną, domową wersję – wystarczy wymieszać sól gruboziarnistą z odrobiną oliwy i soku z cytryny! Na koniec takiego zabiegu koniecznie sięgnijmy po krem nawilżający, czy też naturalne olejki, które doskonale nawilżą, odżywią oraz wygładzą skórę.

Dzięki nowoczesnym metodom, a także domowym sposobom, możemy skutecznie walczyć z odciskami oraz zapobiegać ich powstawaniu. Warto poświęcić nieco czasu na codzienną pielęgnację stóp, by móc cieszyć się ich zdrowiem i pięknym wyglądem.