Zatrucie alkoholowe to stan, z którym zmagamy się wtedy, kiedy przesadzimy z ilością alkoholu. W ciągu całego roku jest mnóstwo różnych okazji, podczas których nie brakuje alkoholu – mowa tutaj o różnych świętach, Sylwestrze, czy też innych towarzyskich spotkaniach. To czas, kiedy mało kto się ogranicza, jeśli chodzi o alkohol. To błąd, gdyż z tego powodu często cierpimy z powodu kaca. Warto jednak wiedzieć, że istnieje wiele sprawdzonych sposobów na szybkie pozbycie się kaca – o jakich mowa? Sprawdź to w naszym artykule!

Nie przesadzaj z ilością!

To chyba najcenniejsza rada, której należy przestrzegać. Każdy z nas wie, jakie są jego granice i nie powinniśmy ich przekraczać, jeśli na drugi dzień nie chcemy męczyć się z okropnym bólem głowy. Wiele osób próbuje zaimponować pozostałych uczestnikom imprezy – aczkolwiek tak nie powinno się robić, gdyż wtedy możemy być pewni, że nie uchronimy się przed kacem – a warto wiedzieć, że objawy kaca mogą być naprawdę bardzo uciążliwe. Oprócz tego warto pamiętać, aby wybierać jasne alkohole – raczej powinniśmy stronić od tych ciemnych, jeśli zależy nam na tym, aby o poranku obudzić się bez kaca.

Zjedz tłusty posiłek!

Zanim wyjdziesz z domu na imprezę, pamiętaj, aby zjeść coś tłustego. Dlaczego jest to takie ważne? Powodem jest to, że tłusty posiłek zapobiega szybkiego wchłanianiu się alkoholu z przewodu pokarmowego. Dlatego warto zjeść np. domowy rosół, czy też inne tłuste danie, aby uchronić się przed wystąpieniem kaca, choć oczywiście warto pamiętać, że żaden domowy sposób na kaca nie daje stuprocentowej gwarancji na to, że nie obudzimy się z kacem.

Nie mieszaj alkoholu!

To najpopularniejsza porada, jaką możemy spotkać w Internecie. Jednak trzeba wiedzieć, że jest ona w pełni trafiona. Jeśli zmieszamy alkohol, to możemy mieć praktycznie pewność, że będziemy zmagać się z kacem. Oprócz tego trzeba tutaj jeszcze zaznaczyć, że nie powinniśmy pić z czyjegoś kieliszka – dlatego, jeśli wybieramy się na większą imprezę, to pamiętajmy, aby pilnować swój kieliszek.

Domowe sposoby na kaca – jak go zwalczyć?

Jeśli jednak powyższe porady się nie sprawdziły i wystąpił u nas kac, to warto wdrożyć kilka prostych domowych sposobów, dzięki którym zminimalizujemy objawy kaca. Co należy zrobić, aby złagodzić objawy zatrucia alkoholowego?

  • Pij duże ilości wody! Nawadnianie organizmu to podstawa. Picie wody należy rozpocząć już podczas spożywania alkoholu, po zakończeniu, a także nad ranem. To najlepszy sposób, dzięki któremu możemy złagodzić nieprzyjemne objawy zatrucia alkoholem.
  • Pij sok pomidorowy! Jest to produkt, który ma bardzo duże ilości potasu. Należy wiedzieć, że spożycie zbyt dużej dawki alkoholu przyczynia się do wypłukania potasu z organizmu, czego przyczyną jest osłabienie organizmu. Dlatego warto pić sok pomidorowy, gdyż dzięki niemu nawadniamy nasz organizm i dostarczamy niezbędny potas.
  • Pij herbatę z imbiru! To produkt, po który sięgają osoby zmagające się z mdłościami, bólami brzucha i wymiotami. Są to oczywiście klasyczne objawy kaca, dlatego warto po nią sięgnąć, jeśli zmagamy się z zatruciem alkoholowym. Trzeba wiedzieć, że herbata z imbiru ma wpływ na pobudzenie pracy układu pokarmowego, a także przyspieszenie trawienia, a co za tym idzie: wydalenie alkoholu z organizmu.
  • Włącz aktywność fizyczną! Mimo że jakakolwiek aktywność to ostatnia rzecz, o której myślimy, mając kaca, to jednak jest to bardzo skuteczny sposób na zminimalizowanie objawów zatrucia. Warto przygotować butelkę z wodą wraz z kilkoma plasterkami cytryny i przebiec przynajmniej krótką trasę. Możemy także zdecydować się na aktywność fizyczną w domu.

Odtrucie alkoholowe – czym jest?

Odtrucie alkoholowe – czyli inaczej detoks – to proces, dzięki któremu możliwe jest usunięcie z krwiobiegu pozostałości toksycznych związków pochodzących z alkoholu etylowego i uzupełnienie niedoborów elektrolitów. Polega on na dożylnym podaniu elektrolitów, soli mineralnych, a także witamin, które pozwalają przywrócić równowagę metaboliczną w organizmie pacjenta.

Detoks wykonuje się przede wszystkim po to, aby przerwać ciąg alkoholowy, a także złagodzić zarówno fizyczne, jak i psychiczne skutki odstawienia alkoholu. Cały ten proces ma na celu uzupełnienie poziomu płynów w organizmie, dzięki którym stan pacjenta ulega polepszeniu.

Detoks to proces, który przeprowadza się u osób, które zmagają się z zespołem abstynencyjnym, który jest odpowiedzią organizmu na ciągi alkoholowe. Takie osoby nie są w stanie samodzielnie odstawić alkohol, dlatego też wykonuje się odtruwanie alkoholowe, które polega na przywróceniu odpowiedniej gospodarki metabolicznej. To wszystko pozwala też na to, aby pacjent uzyskał siły do kontynuowania terapii.

Niektórym osobom wydaje się, że detoksykacja to wszystko, co jest potrzebne, aby wyleczyć się z nałogu alkoholowego, aczkolwiek niestety tak nie jest. Jest to taki pierwszy proces, który pomaga pacjentowi w odstawieniu alkoholu, a także w przygotowaniu do dalszego leczenia choroby, jaką jest alkoholizm. Po wykonaniu detoksu pacjent jest gotowy na dalszą terapię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj