Jak ukryć kable od telewizora?

-

Postanowiłaś powiesić telewizor na ścianie – dla oszczędności miejsca, dla stylowego wyglądu, bo nie było innego miejsca. I teraz ścianę szpecą ci wiszące kable. Może masz szafkę RTV, za którą (i wokół której) masz kłębowisko kabli? Prezentujemy zbiór porad, jak ukryć kable od telewizora, sprzętu grającego i każdego innego sprzętu.

jak ukryc kable od telewizora wizualizacja przed

Reklama

Wariant 2 – dzikie pnącza

Druga opcja to ukrycie kabli kwiatami i dekoracjami. Nic nie stoi na przeszkodzie, byś przy szafce RTV ustawiła wazon z suchym bukietem, i ukryła przewody prowadzące do telewizora za gałązkami z wazonu.

Możesz również zaszaleć i wokół kabli zaprojektować całą kompozycję – naklejki na ścianie, wazon z kilkoma gałązkami, i listki na kablach – et voila! Twój kabel nie jest już kablem, tylko łodygą pnącza, biegnącego od podłogi do telewizora.

Wariant 3 – Napięcie na ścianie

Nasza następna propozycja wymaga użycia nieco poważniejszych narzędzi, ale efekt jaki możesz uzyskać daleki jest od przeciętności. Idea jest taka, że w tynku na ścianie wykonujesz zagłębienie i, używając silikonu, wklejasz kabel w wykonane zagłębienie. To, jaki wzór w ten sposób wykleisz zależy wyłącznie od długości kabla i Twojej wyobraźni, jednak jeśli chcesz mieć centralny punkt pomieszczenia, taka dekoracja jest pomysłem wartym rozważenia. Problemem jest jedynie to, że przy wymianie kabla, sprzętu lub kolejnym remoncie, ściana będzie wymagała szpachlowania.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by wariant 2 i 3 łączyć ze sobą – a ułożony kabel i naklejki ścienne są wręcz dla siebie stworzone.

naklejki scienne

Wariant 4 – listwa maskująca

Kolejna opcja to listwa maskująca. Nie mówimy to u tych kwadratowych korytkach na kable, jakie z pewnością widujesz w biurach – obecnie na rynku masz cały wachlarz wariantów, wzorów, kształtów i kolorów – wystarczy listwę przymocować do ściany, zrobić otworki na wchodzące kable i przeciągnąć je wewnątrz listwy. Dzięki temu telewizor i pozostałe sprzęty są wizualnie połączone ze sobą, a ty nie masz ani jednego luźnego kabla na ścianie.

Wariant 5 – szafka z listwą

Następna propozycja to szafka RTV wyposażona w uchwyt na telewizor i listwę maskującą. Uzyskasz w ten sposób efekt podobny do wariantu 4, ale bez montowania telewizora na stałe do ściany.

Od razu należy wspomnieć o szafkach wiszących – konstrukcją przypominają listwę z doczepionymi półkami. Do wyboru masz meble z drewna, płyty MDF, aluminium, szkła, tworzyw sztucznych... Wybór jak zwykle ogromny, ograniczony głównie portfelem 😉

Gdy kabli jest zbyt wiele...
Ciekawy (i genialny w swej prostocie) pomysł na schowanie nadmiaru kabli prezentuje blog www.chicaandjo.com . Autorka opisuje na jego łamach krok po kroku, jak ukryła kłębowisko kabli w tekturowych pudełkach!

Aby osiągnąć taki efekt, wycięła otwór z tyłu pudełka, zapakowała wszystkie pętle i wtyczki do pudełka, i ustawiła pudełko między sprzętami. Rewelacyjny efekt przy minimalnym nakładzie środków.

Kreatywność to podstawa!
Autor w poniższym linku ukrył kable przyłączeniowe w tylnej części drewnianej półki - wyżłobił w drewnianym ornamencie kanały, którymi poprowadził kable. Efekt jest świetny, i wcale nie wymagał mnóstwa pracy: www.forum.budujemydom.pl/

Wariant 6 – Systemy zabudowy RTV

Przechodzimy do mebli większego kalibru. W ofercie niektórych sklepów znajdziesz kompletne (i niestety drogie) systemy zabudowy. Będą to wiszące bądź stojące meble, wyposażone w półki i szafki na wszystko, co może wchodzić w skład zestawu RTV. Od wieszaka na telewizor, przez półki na DVD i konsolę, po maskownice na głośniki – wszystko z fabrycznymi przedłużaczami i gniazdkami. Wystarczy wstawić mebel do pomieszczenia, podpiąć urządzenia i cieszyć się z wysokiej jakości zabudowy, zaspokajającej nawet najbardziej wybrednych.

Zabudowa płytka - kable są niewidoczne, natomiast sprzęt jest wyeksponownay na półkach: www.theevosystem.com
Zabudowa głęboka - sprzęt jest ukryty, widać wyłącznie telewizor: www.richlininteriors.com

Wariant 7 – kanał w ścianie

Kanał wewnątrz ściany to niemalże standard przy telewizorach wieszanych na ścianie. Jeśli masz suchą zabudowę z płyt kartonowo-gipsowych, sprawa jest banalnie prosta – za telewizorem wycinasz otwór, drugi za szafką RTV. Między otworami przeciągasz kable i gotowe. Telewizor wisi, nie prowadzi do niego żaden przewód... Bajka!

Projekt warto rozwinąć o kanał z tworzywa sztucznego – może to być rurka kanalizacyjna o średnicy 50mm (w takiej zmieści się praktycznie każda wtyczka) lub płaski kanał wentylacyjny. W ścianie biegnie rurka, a na jej końcach montowane są kolanka. Na koniec dodajesz ramkę maskującą i cieszysz się profesjonalnym kanałem na kable.

Sprawa jest trudniejsza w przypadku ścian z pustaków – tu rozwiązanie z kanałem z tworzywa sztucznego sprawdzi się, ale jego zamontowanie wymaga znacznie cięższych robót budowlanych i niestety nie obejdzie się bez fachowca – ale od czego jest...

Wariant 8 – sucha zabudowa

Powracamy do tematu płyt gipsowo-kartonowych. Niezależnie od podłoża możesz zbudować ze wspomnianych płyt "skrzynię", wewnątrz której położysz kable od sprzętu – i w ten sposób skutecznie ukryjesz kable od telewizora, jednocześnie zyskując ciekawą przestrzeń. W końcu nie musi to być dosłownie skrzynia – możesz po bokach zrobić wnęki z półkami na drobiazgi, w froncie skrzyni także zmieści się kilka półek, a nawet biokominek... Po raz kolejny chcąc ukryć kable, możesz stworzyć niebanalną ozdobę wnętrza!

wybieramy biokominek

I tu kolejna ciekawostka – mistrzostwo świata w dziedzinie ukrywania rzeczy nieatrakcyjnych – nie tylko nie widać kabli, nie widać nawet sprzętu! www.storageandglee.blogspot.com

Jak widzisz możliwości jest wiele – a im dokładniej opiszesz swoje potrzeby, tym łatwiej będzie ci dobrać najlepszy sposób, by skutecznie i stylowo ukryć nieatrakcyjne kable od telewizora. Powodzenia!

 

Udostępnij ten artykuł

Ostatnie posty

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Ostatnie komentarze

Nina NA Endometrioza