Mała przestrzeń nie będzie dużym problemem, jeśli ją dobrze rozplanujesz. Dobór mebli na wymiar, funkcjonalne dodatki do przechowywania i właściwe barwy to pomysł na małą łazienkę. Zobacz, jak urządzić niewielką łazienkę, aby zyskać dużo miejsca i ładne wnętrze.

Meble do zabudowy łazienki

Jeśli masz łazienkę w rozmiarze mini, najważniejszy jest wybór odpowiednich mebli na wymiar. Warto wykorzystać każdy kąt. Zamiast wolnostojącej umywalki, wybierz szafkę zintegrowaną z umywalką – zyskasz dużo miejsca do przechowywania środków czystości, kosmetyków i przyborów higienicznych. Szafka może być z drzwiczkami albo jeszcze wygodniej z szufladami, które ułatwią Ci dostęp do kosmetyków. Warto wybierać meble do zabudowy z jednej serii. Można je dowolnie łączyć i dopasowywać do wymiaru pomieszczenia.

Zabudowana pralka

Szafka na pralkę to zwykle zabudowany słupek meblowy, który zmieści urządzenie i zawiera kilka dodatkowych szafek na ręczniki, kosmetyki i inne rzeczy do przechowywania w łazience. Będzie idealnym wyborem do zabudowy wnęki czy jednej ze ścian. W szafkach możesz umieścić kosze cargo, które pozwolą na łatwy dostęp do przedmiotów przechowywanych w jej głębi – zawartość takiej szafki po prostu wysuniesz i wygodnie wyjmiesz potrzebną rzecz.

domifikacje wp jak urzadzic mala lazienke 3

Wanna czy prysznic

Nie chcesz zrezygnować z wygody codziennego prysznica, ale też nie chcesz pożegnać się z możliwości korzystania z relaksujących kąpieli w wannie? Pogódź oba rozwiązania, montując na wannie parawan – to świetny pomysł na małą łazienkę. W ten sposób uchronisz posadzkę przed plamami z wody i zyskasz codzienny komfort.

Optyczne powiększenie

Lustra optycznie powiększają przestrzeń. Jeśli masz mało miejsca nad umywalką, możesz wybrać lustrzaną szafkę, w której pomieścisz podręczne kosmetyki. Jeśli będzie ona posiadała wbudowane oświetlenie, oszczędzisz dodatkowo miejsce na ścianie, w którym musiałby zostać zamontowane kinkiety. Również jasne kolory powiększają przestrzeń – warto je stosować w małej łazience.

domifikacje wp jak urzadzic mala lazienke 2

Oświetlenie do małej łazienki

Ważne jest też oświetlenie – jasne pomieszczenia wydają się większe. Dużą lampę sufitową mogą uzupełnić ścienne kinkiety. Dobrym pomysłem do małej łazienki jest zastosowanie dodatkowych listew ledowych, efektownie oświetlających szafki. Pamiętaj o zastosowaniu odpowiedniej izolacji do pomieszczeń mokrych! Taśmy ledowe nie tylko ładnie wyglądają, ale są też energooszczędne – pobierają niewiele prądu.

Dobra organizacja

W ofercie marketów budowlanych i sklepów wyposażenia wnętrz znajdziesz mnóstwo akcesoriów do segregowania kosmetyków. Takie kasetki, organizery i pudełka ułatwią Ci zachowanie porządku – w posprzątanej szafce zawsze jest więcej miejsca niż wśród bałaganu! Pochowane przedmioty wpłyną na estetykę łazienki i wnętrze będzie łatwiejsze do utrzymania w higienicznej czystości.

Minimalistyczna łazienka

Minimalistyczny styl sprzyja małym wnętrzom – im mniej dodatków, tym przestrzeń wydaje się większa. Jeśli nie chcesz rezygnować z ozdób, zamiast wieszania obrazów na ścianie czy stawiania figurek na półce, możesz wybrać glazurę z ciekawym ornamentem. Stanie się ona motywem przewodnim wnętrza, ale go nie zdominuje.