Jak urządzić mały dom, by wydawał się większy?

    -

    Niewielkie domy stają się coraz bardziej popularne, będąc ciekawą alternatywą dla budynku wielomieszkaniowego. Ich posiadacze mają jednak nieco większy dylemat w urządzaniu pomieszczeń niż ci, którzy dysponują znacznie większym metrażem. Nie oznacza to, że są na straconej pozycji, istnieje bowiem wiele rozwiązań, które sprawią, że niewielkie wnętrze stanie się o wiele bardziej przestronne. Najlepiej pomyśleć o nich już na etapie projektowania budynku, jednak dużo wskazówek można wykorzystać także w gotowych domach. Warto poznać sposoby, dzięki którym urządzenie małego domu spowoduje, że nie tylko będzie wydawał się znacznie większy, lecz zyska również na funkcjonalności. Jak tego dokonać?

    Projekty domów o niewielkiej powierzchni posiadają rzecz jasna zazwyczaj małe pomieszczenia. Utrudnia to swobodną aranżację wnętrza: niezwykle trudno umieścić w nich wszystkie meble i dodatkowe wyposażenie. Urządzając takie powierzchnie należy więc zadbać o wszystkie szczegóły, które sprawią, że przebywając w takich pokojach będzie się miało poczucie, że są bardziej przestronne. Warto stosować zasadę, według której mniej znaczy więcej. Pozbycie się kilku mebli lub dodatków sprawi, że wnętrze będzie bardziej jasne i przestronne, niepotrzebne elementy można schować w pomieszczeniach gospodarczych, a wtedy, gdy jest to niemożliwe – nie wszystkie projekty domów parterowych lub tych o najmniejszych powierzchniach miały je uwzględnione – należy znaleźć dla nich inne miejsce.

    Zarówno salon, sypialnie, kuchnia czy łazienka, po odpowiednich modyfikacjach, zastosowaniu dodatkowego oświetlenia, kolorystyki oraz poprawnym doborze mebli i sprzętów, mogą wyglądać na znacznie większe. Zapewniając jak najwięcej światła dziennego podczas urządzania pomieszczeń można rozjaśnić i optycznie powiększyć ich wnętrze. W tym celu nie powinno stosować się ciężkich zasłon oraz różnego rodzaju żaluzji, które przesłonią okna. Ograniczoną liczbę okien, zwłaszcza na bocznych ścianach, posiadają praktycznie wszystkie projekty domów na wąską działkę, dlatego mieszkańcy takich budynków powinni zwrócić na to szczególną uwagę. Ważna jest także kolorystyka. Chłodne i pastelowe barwy odbijają światło, przez co pomalowane w takiej tonacji pomieszczenie wydaje się być optycznie większe. Stosując różne kombinacje barw, można wizualnie zmienić proporcje wnętrza, co jest ważne w przypadku długich i wąskich pokoi, w których krótsze ściany powinny być pomalowane w ciepłym kolorze, natomiast dłuższe w nieco jaśniejszej i chłodniejszej tonacji. Podobne sztuczki stosuje się, malując skosy na poddaszu tym samym kolorem co sufit, co sprawia, że nie dominują one nad pozostałą resztą pomieszczenia i nie zwężają wizualnie przestrzeni.

    O ile przy dużych pomieszczeniach trudno zauważyć niewielkie błędy w urządzaniu, to w przypadku niewielkich powierzchni każdy niewłaściwy pomysł może mieć istotny wpływ na poczucie przestronności. Jest to bardzo ważne w małym domu, który z racji ograniczonego miejsca powinien mieć w optymalny sposób zagospodarowane wszystkie miejsca.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza