W myśl polskiego prawa, dzieci do dwunastego roku życia, które nie przekroczyły 150 centymetrów wzrostu, mają obowiązek podróżować w foteliku lub na specjalnej podstawce. Za niestosowanie się do tej zasady, grozi mandat wysokości 150 zł i 3 punkty karne. Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że dobierając odpowiedni fotelik samochodowy, zapewniamy dziecku bezpieczeństwo i komfort w trakcie podróży. Na co zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu?
Fotelik z grupy łączonej, czy podstawowej?
Dziecięce foteliki samochodowe łączą się na modele z grup podstawowych, pośród których można wyróżnić trzy kategorie wagowe:
– Grupa „0” (0-13kg)
– Grupa „I” (9-18kg)
– Grupa „II, III” (15-36kg)
Na rynku dostępne są także foteliki pośrednie, które łączą funkcje kilku modeli z grupy podstawowej:
– Foteliki dla niemowląt: 0-18 kg i 0-25kg
– Foteliki dla starszaków: 9-36 kg.
Modele z grup podstawowych wymagają większych nakładów finansowych, ponieważ częściej trzeba zmieniać fotelik na nowy. Jednocześnie są lepiej dopasowane do gabarytów małego podróżnika, a to przekłada się na jego większe bezpieczeństwo w podróży. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na fotelik łączony, czy z grupy podstawowej, musimy zwrócić uwagę na pewne wspólne kwestie.
Ważne!
– sprawdź, czy maluchowi jest wygodnie w danym modelu (czy nie jest zbyt pochylony do przodu, czy fotelik nie jest zbyt obszerny, itp.)
– upewnij się, że model pasuje do Twojego pojazdu (czy się w nim mieści, czy stabilnie spoczywa na tapicerce, itp.)
– każdy produkt na rynku, w tym fotelik, posiada homologację ECE R44/04, niestety nie gwarantuje ona bezpieczeństwa. Takim wymiernym wskaźnikiem są zaś niezależne testy zderzeniowe.
Atesty z przeprowadzonych crash testów, które powinniśmy mieć na uwadze to m.in. ADAC, AA, OEAMTC, NHTSA. Sprawdź, więc jak fotelik wypada w testach bezpieczeństwa, wyniki dostępne są pod adresem: www.fotelik.info.
– upewnij się, że dany model posiada system ochrony bocznej (safe side), których zabezpiecza przed skutkami stłuczek z boku samochodu.
– sprawdź, czy fotelik nie został wyprodukowany z łatwopalnych materiałów lub z innej przyczyny nie widnieje na czarnej liście magazynu PRO – TEST, www.protest.pl.
Co to jest system isofix?
To nowoczesny i wygodny sposób mocowania fotelika: nie przy użyciu pasów samochodowych, ale specjalnych, metalowych uchwytów, znajdujących się w szczelinie między oparciem a siedziskiem tylnej kanapy.
Jeśli istnieje możliwość przewożenia dziecka na środku tylnej kanapy, która jest oddalona od boków samochodu i stanowi najbezpieczniejsze miejsce w pojeździe, warto z niej skorzystać. W tym celu samochód musi być wyposażony w 3-punktowe pasy bezpieczeństwa na środku tylnej kanapy lub w specjalne zaczepy do mocowania systemu ISO FIX.
Przodem czy tyłem do kierunku jazdy?
Umiejscowienie dziecka tyłem do kierunku jazdy przekłada się na większe bezpieczeństwo w podróży. Ekspert, mgr pielęgniarstwa Grażyna Piszcz z centrum medycznego Medicover radzi: „Usadowienie tyłem do kierunku jazdy jest ważnym czynnikiem w ochronie delikatnego kręgosłupa niemowlęcia, który do pierwszego roku życia rozwija się bardzo intensywnie, a mięśnie szyi są słabe. Warto jak najdłużej przewozić dziecko w pozycji odwróconej, gdyż w przypadku stłuczek czołowych głowa zostanie najpierw odrzucona gwałtownie do tyłu, gdzie spotka zagłówek fotelika, a dopiero potem do przodu.”
Fotelik nowy czy używany?
Choć w wielu przypadkach można zaoszczędzić pieniądze, decydując się na używane sprzęty i akcesoria dziecięce, niestety nie będzie do nich należał fotelik samochodowy. Na tym zakupem musimy dobrze się zastanowić, by zapewnić naszym szkrabom, nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo w podróży. Gdy nabywamy fotelik z drugiej ręki, nie wiemy, czy nie został on uszkodzony, na przykład poprzez udział w stłuczce. Może się również okazać, że upłynął jego termin ważności, a zatem nie spełnia standardów bezpieczeństwa.
Nim wyruszysz w podróż…
– nawet najlepiej dopasowany fotelik, posiadający wszelkie certyfikaty i wypadający dobrze w crash testach, nie spełni swojej roli, jeśli nie będzie odpowiednio przymocowany. Dlatego nim ruszysz w podróż, poświęć 20 minut i dokładnie przeczytaj instrukcję obsługi fotelika.
– upewnij się, że szelki są odpowiednio uregulowane. Jak się o tym przekonać? Pasy umożliwiają wsunięcie dłoni, położonej na brzuchu małego pasażera, pod uprząż.
– najbezpieczniejsze miejsce dla dziecka w samochodzie to środek tylnej kanapy! Uwaga, korzystaj z tej opcji, jeśli środek samochodu wyposażony jest w 3-punktowe pasy bezpieczeństwa lub system *ISO-FIX!
– najmniej bezpiecznym miejscem do transportu dziecka jest przednie siedzenie, na którym dodatkowe zagrożenie stanowi aktywna poduszka powietrzna!
– upierz ruchome części fotelika, pozostałe przemyj gąbką z mydłem, a także przewietrz fotelik z zapachów produkcyjnych!
Szerokiej drogi!