Wiosna to cudowna pora roku, przyroda budzi się do życia, my mamy więcej energii i cierpliwości dla naszych pociech. Dzień jest coraz dłuższy, mamy więc więcej czasu na wspólne zajęcia. Na radosne powitanie wiosny tradycja nakazuje…. utopić Marzannę.

Wspólne wykonanie kukły będzie świetną zabawą dla całej rodziny. Na początek trochę definicji, czyli jak wytłumaczyć dziecku co to jest Marzanna, po co się ją wykonuje w pocie czoła a potem podpala i topi?

Marzanna to nazwa kukły przedstawiającej boginię, którą w rytualny sposób palono bądź topiono w czasie wiosennego święta Jarego, aby przywołać wiosnę. Zwyczaj ten, zakorzeniony w pogańskich obrzędach ofiarnych, miał zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku.(…)

Kukłę wykonywano ze słomy, owijano białym płótnem, zdobiono wstążkami i koralami. Tradycja nakazywała, aby dziecięcy orszak, z marzanną i zielonymi gałązkami jałowca w dłoniach, obszedł wszystkie domy we wsi. Po drodze podtapiano marzannę w każdej wodzie, jaka się nadarzyła. Wieczorem kukłę przejmowała młodzież. W świetle zapalonych gałązek jałowca wyprowadzano marzannę ze wsi, podpalano i wrzucano do wody. Z topieniem Marzanny, również obecnie, związane są różne przesądy: nie wolno dotknąć pływającej w wodzie kukły, bo grozi to uschnięciem ręki, obejrzenie się za siebie w drodze powrotnej może spowodować chorobę, a potknięcie i upadek – śmierć w ciągu najbliższego roku.

(źródło: Wikipedia)

Jak wykonać Marzannę?

Możliwości jest tak wiele, jak i naszych pomysłów. My podajemy Wam trzy proste sposoby:

Marzanna 1:

Kolorowa krepa, stare gazety, taśma klejąca, klej, wycinanki, stelaż z listewek

Sukienka: dopasować krepę do wymiaru stelaża, złożyć na pół i wyciąć otwór na szyję. Następnie obcinamy po bokach tak by swobodnie związać w pasie. Wycinamy falbankę i doklejamy do sukienki. Na stelaż z listewek założyć sukienkę.

Głowa: tworzymy ze starych gazet kulę, na to nakładamy białą krepę, oklejamy taśmą klejącą. Na dole wycinany dziurę, tak aby nałożyć głowę na stelaż. Przyklejamy ją taśmą klejącą do stelaża. Z wycinanek wycinamy oczy i usta. Naklejamy na głowę. Flamastrami malujemy rzęsy i nosek. Na szyję zakładamy chustę wyciętą z krepy.

Włosy: wycinamy z krepy cienkie paski i przy pomocy kleju mocujemy je do głowy. Formujemy fryzurę dowolnie, warkoczyki lub kitki.

Marzanna 2:

Snopek słomy, sznurek, ubrania

Zdobyć snopek słomy, podzielić go na dwa. Jeden większy – będzie głową i tułowiem, drugi mniejszy – będzie rękoma.

Większy snopek zegnij w połowie, tak aby nie połamać słomy, a by utworzyć na górze głowę. Mniejszy snopek dowiąż tak by stworzyć ręce, na dole podziel snopek na pół i utwórz nogi. Włosy Marzanny można zrobić z kawałków pociętego sznurka lub z bibuły. Skomplikowane w opisie, łatwe w wykonaniu. Teraz pozostaje już tylko ubrać Marzannę w dowolne ubranie.

Marzanna 3

2 kije od miotły, stare gazety, bibuła, sznurek, ubrania

Jeszcze łatwiejsza wersja. Na trzonku kija tworzymy głowę, ze zwiniętych gazet, owijamy je bibuła i przywiązujemy sznurkiem. Na głowie malujemy oczy, usta nos i policzki. Rumiane! Włosy doczepiamy z pociętej bibuły lub ze sznurka. Mniej więcej na tej wysokości, gdzie normalnie znajdują się ramiona przymocowujemy drugi kij (najlepiej złamany w połowie), który utworzy ramiona. Ubieramy kukłę w sukienkę lub inne ubranie przygotowane do tego celu i gotowe.

Ważna uwaga: Marzannę podpalamy tuż przed wrzuceniem do wody, a nie na przykład……w przedpokoju;)