Jak zapobiec odwodnieniu skóry latem?

    -

    Która z nas wyjeżdżając na wakacje nie marzy o tym, aby wrócić z letnich wojaży wypoczętą, zrelaksowaną i z pełną blasku, promienną cerą? Jeśli jednak nie chcesz, aby wakacyjna beztroska odbiła się na kondycji twojej skóry pamiętaj, że lato to trudny okres dla naszej skóry. Co zrobić, aby wspomóc ją w tym czasie i przeciwdziałać przesuszeniu skóry?

    Z umiarem korzystaj ze słońca

    Przebarwienia i popękane naczynka to nie jedyne skutki działania promieniowania słonecznego. Słońce uszkadza również ochronny płaszcz hydrolipidowy naskórka. Powoduje to szybsze wyparowywanie wody i przesuszenie skóry. 

    Nawet w przypadku tłustej cery, która dość dobrze radzi sobie latem, nadmierne opalanie może doprowadzić do jej odwodnienia i przesuszenia. Aby temu przeciwdziałać musisz zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia. Wybierz kremy o lżejszej konsystencji, nie zawierające składników komedogennych, tak aby nie zatykać porów. Dla suchej skóry lato to okres pełen wyzwań. Ze względu na brak zachowanej równowagi hydrolipidowej w wierzchniej warstwie naskórka jest ona bardzo wrażliwa na czynniki zewnętrzne. Słońce, morska woda i wiatr znacznie osłabiają jej płaszcz lipidowy, a delikatna warstwa naskórka wysycha, łuszczy się, czerwieni i piecze. Aby przywrócić suchej cerze równowagę musisz ją odpowiednio nawilżyć – dostarczając jej składników hydrofilowych, które skutecznie zwiążą wodę zatrzymując ją w komórkach, ale także zadbać o stworzenie na powierzchni naskórka warstwy okluzyjnej, która ochroni skórę przed utratą wilgoci. 

    „W kuracji odbudowującej płaszcz hydrolipidowy sprawdzą się naturalne formuły z masłami i olejami roślinnymi, bogate w lipidy, kwasy tłuszczowe i witaminy. W ich składzie powinny się również znaleźć substancje, które zwiększają ilość wody w warstwie rogowej naskórka, takiej jak: mocznik, kwas hialuronowy, kwas mlekowy lub gliceryna, a także składniki regenerujące i wzmacniające płaszcz lipidowy, takie jak: fosfolipidy, cholesterol czy ceramidy. W formule kosmetyku powinny się również znaleźć składniki aktywne, które zniwelują pieczenie i swędzenie towarzyszące odwodnieniu i podrażnieniu skóry, np. pantenol czy alantoina.” – mówi dermatolog, dr n. med. Paulina Kiluk.

    Balsam nawilzajacy AMADERM

    Fot. Balsam nawilżający Amaderm, www.amaderm.pl

    Balsam nawilżający z 1,5% zawartością mocznika zapewnia utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia i natłuszczenia – skóra staje się jędrna, bardziej elastyczna i wygładzona. Dodatkowo, kosmetyk intensywnie zmiękcza szorstką skórę, dzięki czemu znika nieprzyjemne uczucie napięcia. Jego lekka, nawilżająco-natłuszczająca formuła szybko się wchłania, przywracając fizjologiczny płaszcz hydrolipidowy naskórka. Balsam doskonale sprawdza się w pielęgnacji odwodnionej i suchej skóry, również ze skłonnościami do rogowacenia się.

    Pamiętaj o ochronie przed promieniowaniem UV

    Wychodząc z domu pamiętaj zawsze o ochronie przeciwsłonecznej. Bez niej skóra może być wystawiana na działanie promieni słonecznych bez ryzyka oparzeń, jedynie na ok. 15-20 minut. Dla osób z ciemniejszą karnacją skóry, które od razu opalają się na brązowo, czas ekspozycji może być trochę dłuższy.

    balsam do ciala AMADERM aranz

    Nie przesadzaj z makijażem

    Zamiast ciężkich podkładów, które pod wpływem wysokich temperatur spłyną z twojej twarzy, wybierz lekkie kremy BB. Latem idealne sprawdzą się warianty z filtrem SPF – delikatnie wyrównają koloryt cery i zakamuflują niedoskonałości, a jednocześnie nawilżą i zapewnią ochronę przeciwko promieniowaniu UVB. Na etykiecie warto również szukać  informacji o ochronie przed promieniowaniem UVA, np. oznaczeń PA+. 

    Przywrócenie dobrej kondycji skórze wymaga zarówno odpowiednego nawilżenia, jak i dogłębnego nawodniania. Nie zapomnij o płynach – wypijanie co najmniej 2 litrów dziennie powinno stać się dobrym nawykiem.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza