Jaką metodę rekonstrukcji piersi wybrać?

    -

    Rak piersi to poważna choroba, ale na szczęście wielu kobietom udaję się wygrać walkę z tym nowotworem. Po okresie leczenia, a wcześniej koniecznej mastektomii, kobiety często stają przed wyborem czy dokonywać rekonstrukcji piersi. Dla wielu z nich jest to ważny moment, symboliczne zakończenie walki z chorobą lub po prostu chęć powrotu do dawnego wyglądu. Metod rekonstrukcji piersi jest wiele, o tym która z nich, będzie najlepsza w konkretnym przypadku zadecyduje lekarz wraz z pacjentką. Poznajmy różne możliwości, jakie oferuje medycyna w tym zakresie.

    Metoda rekonstrukcji piersi ekspanderoprotezą

    Jest to procedura polegająca na wszczepieniu ekspanderoprotezy, która z biegiem czasu zostaje uzupełniana tak, aby finalnie utworzyć docelową protezę. Ekspander rozciąga skórę i stopniowo w ten sposób tworzy się pierś. Rekonstrukcja piersi ekspanderoprotezą to metoda, która umożliwia przejście tylko jednego zabiegu operacyjnego, dzięki czemu pacjentki nie muszą ponownie przechodzić trudnego okresu rekonwalescencji. Ale w zależności od preferencji możliwe jest również wybranie metody, w której ekspander zostanie w późniejszym czasie wymieniony na implant. Taka operacja odbywa się po ok. 6 miesiącach od wszczepienia ekspandera. Więcej: https://drwitwicki.pl/zabiegi/piersi/rekonstrukcja-piersi-ekspanderoproteza/

    Rekonstrukcja piersi tkankami własnymi

    Metodą pozwalającą na rekonstrukcję piersi będzie również wykorzystanie własnych tkanek. Procedurę tę stosuję się u pacjentek po przebytych naświetlaniach lub z bardzo źle wyglądającą blizną. W celu rekonstrukcji piersi używa się tkanek własnych z pleców, z okolicy podbrzusza. Wielką zaletą tej metody jest fakt, iż zrekonstruowana pierś wygląda naturalnie. Wadą z kolei może być to, że w tej metodzie rekonwalescencja może być dla niektórych pacjentek bardziej uciążliwa. Dowiedz się więcej: https://drwitwicki.pl/zabiegi/piersi/rekonstrukcja-piersi-tkankami-wlasnymi/

    Rekonstrukcja piersi własnym tłuszczem

    To metoda, która polega na pobraniu tkanki tłuszczowej z jednej okolicy ciała, w celu przeszczepu jej w miejsce, gdzie powinna znajdować się zrekonstruowana pierś. Tłuszcz pobiera się z miejsc, gdzie jest go w nadmiarze (np. z brzucha, pleców, pośladków, boczków) i następnie podaje się go w celu wytworzenia piersi. Tkankę tłuszczową można wzbogacić o komórki macierzyste, które mają dobroczynne działanie i sprawiają, że tkanka tłuszczowa ma lepszą żywotność. Jest to metoda, którą wybierają pacjentki, które nie chcą korzystać z silikonowych implantów lub boją się tego typu operacji. Pierś dzięki tej metodzie wygląda naturalnie, trzeba jednak pamiętać, że część z przeszczepionego tłuszczu się wchłonie, więc możliwe, że będzie konieczne przejście kolejnego zabiegu. Inną zaletą jest fakt, że oprócz rekonstrukcji piersi, następuje również wymodelowanie sylwetki w okolicy, skąd został pobrany tłuszcz.

    Natychmiastowa rekonstrukcja po amputacji piersi

    Pacjentkom, które chcą poddać się profilaktycznej mastektomii i nie chcą funkcjonować bez piersi przez jakiś czas, proponuje się natychmiastową rekonstrukcję piersi. Podczas operacji usuwa się gruczoł piersiowy, ale zostawia się skórę, która go okala. Następnie w miejsce wytworzonej loży zostaje wprowadzony implant. Czasem dla lepszego efektu wizualnego możliwe jest zastosowanie specjalnej siatki ADM.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza