Jeżeli na co dzień żyjemy szybko i nie zwracamy uwagi na stan zdrowia oraz jakość środowiska jakie nas otacza, przed planowaniem ciąży warto o to zdrowie właściwie zadbać. Samo zajście w ciąże nie zawsze jest łatwe, a kolejne 9 miesięcy to nieraz wielkie wyzwanie dla kobiecego organizmu. Do tego wyzwania należy się przygotować poprzez odpowiednie badania prowadzone jeszcze przed rozpoczęciem starania się o dziecko.

Świadome macierzyństwo

Każda kobieta chce, by jej dziecko było zdrowe i dobrze się rozwijało. To oczywiste. Żeby jednak to urzeczywistnić, trzeba iść przez macierzyństwo świadomie. Trzeba się do niego przygotować poprzez wyleczenie wszystkich chorób, które mogłyby być dla dziecka obciążeniem w czasie trwania ciąży oraz w okresie karmienia. Trzeba się też upewnić, że w organizmie nie dzieje się nic złego. Badania zazwyczaj dobrze jest przeprowadzić na około 6 miesięcy przed tym, kiedy planowane są starania o dziecko. Taki okres jest niezbędny, aby organizm się ustabilizował, a ślady po ewentualnych lekach zniknęły.

Cytologia

Cytologia, czyli badanie wymazu z szyjki macicy, to badanie podstawowe, które pozwala nam przede wszystkim określić, czy nie ma w tej okolicy żadnych nadżerek. Chociaż nie są one bezpośrednim zagrożeniem dla ciąży, to mogą utrudniać zapłodnienie, jak również mogą w czasie samej ciąży powiększać się stanowiąc dyskomfort i dodatkowy problem zdrowotny. Małe nadżerki leczy się farmakologicznie, większe za pomocą lasera lub koagulacji.
Badanie czystości pochwy

Cytologia zazwyczaj pozwala stwierdzić, czy nie rozwija się w pochwie jakiś stan zapalny. Jeśli tak się dzieje, konieczne jest zbadanie czystości pochwy pod kątem obecności grzybów i bakterii taki stan wywołujących. Jeśli zostaną stwierdzone, a zwykle są razem, oboje partnerzy muszą przejść prostą kurację eliminującą takie zakażenie. Bakterie i grzyby mogą bowiem wywołać powikłania, nawet bezpośrednio groźne dla zdrowia.

USG narządu rodnego

Bardzo ważne jest USG narządu rodnego pozwalające określić, czy nie ma żadnych anomalii anatomicznych lub różnego rodzaju torbieli, guzów czy cyst. Nawet niewielkie zmiany patologiczne w czasie ciąży są groźne, ponieważ napływ hormonów zwykle powoduje ich szybkie rozrastanie się. Większość drobnych zmian można usunąć przez pochwę lub laparoskopowo. Niektóre zmiany, zwłaszcza mięsaki, można usuwać lub przynajmniej zmniejszać farmakologicznie.

Inne badania

Istnieje wiele badań, które są wskazane przed planowaniem ciąży. Najważniejsze z nich to precyzyjne badania krwi.
Morfologia krwi pozwala ustalić, czy kobieta nie cierpi na żadne zaburzenia produkcji i działania krwi, w tym przede wszystkim na anemię.

Poziom glukozy jest istotny ze względu na ryzyko cukrzycy. U kobiet z cukrzycą dzieci rosną za szybko i do zbyt dużych rozmiarów. Cukrzycy ciążowej nie da się przewidzieć, ale już istniejąca cukrzyca to choroba, którą należy odpowiednio zwalczać.

Wskazanie grupy krwi ma na celu określenie, czy w czasie ciąży nie grozi kobiecie tzw. konflikt serologiczny, a jeśli tak jest, należy wcześniej odpowiednio przeciwdziałać.

Artykuł powstał przy współpracy z DoktorGinekolog.pl