Lato sprzyja odwodnieniu nie tylko ze względu na wysokie temperatury. Oczywiście są one niebezpieczne, ale u zdrowego kilkulatka może dojść do odwodnienia zarówno po całym dniu zabawy na słońcu, gdy zapomni o piciu, jak i w wyniku rozmaitych zatruć. A o te w upalne dni nietrudno.

Najczęstsze objawy odwodnienia u dziecka

U zdrowego malucha, który zwykle jest bardzo aktywny i ruchliwy, można podczas odwodnienia zaobserwować spadek energii. Dziecko staje się bardziej apatyczne, senne, wydaje się być zmęczone i rozdrażnione. Poza tym dochodzi do rzadszego oddawania moczu. U niemowląt powinny zaniepokoić odstępy czterogodzinne, a u starszych dzieci –sześciogodzinne. Kolor moczu będzie wówczas dość ciemny, a jego konsystencja bardziej gęsta. U odwodnionego dziecka można też niekiedy zaobserwować wzmożone pragnienie, choć warto pamiętać, że jednak nie zawsze chce się wtedy pić. Dziecko przechodzące przez zatrucie pokarmowe, wymiotujące i skarżące się na nudności może odmawiać picia.

Innymi objawami odwodnienia u dziecka bywają zapadnięte oczy, a u niemowląt zapadnięte ciemiączko. Zwykle jest ono równe na całej powierzchni, ale przy odwodnieniu można zauważyć właśnie niewielką wklęsłość. Jest to szczególnie widoczne u dzieci pomiędzy 7 a 12 miesiącem życia. Warto też sprawdzić czas powrotu włośniczkowego. W tym celu należy nacisnąć opuszkę palca dziecka (ważne, by ręka znajdowała się na wysokości serca), aż zbieleje. Jeśli różowy kolor wróci później niż po upływie 2 sekund, to może oznaczać osłabione krążenie wywołane właśnie przez odwodnienie. Innym niezawodnym sygnałem świadczącym o utracie zbyt dużej ilości płynów jest pojawienie się suchej skóry, jak i wyschniętej śluzówki. Może się to objawiać chociażby płaczem bez łez.

Jak unikać odwodnienia u dziecka i dlaczego to takie ważne?

Nie ma innego sposobu na uniknięcie odwodnienia, niż picie dużej ilości wody. Najlepiej, żeby była to zwykła woda mineralna lub w przypadku młodszych dzieci łagodne herbatki. Ważne, żeby unikać słodzonych napojów, które nie tylko nie gaszą pragnienia, ale też dostarczają pustych kalorii i mają niewiele minerałów. W niektórych przypadkach jednak sięga się po słodzone soki, by szybko wyrównać poziom glukozy. To między innymi o minerały chodzi w nawadnianiu organizmu. Objawy odwodnienia u dziecka mogą wydawać się niekiedy błahe, jednak na dłuższą metę taki stan jest bardzo niebezpieczny. Właściwy poziom płynów w organizmie pozwala utrzymać wszystkie jego funkcje w normie. Odwodnienie z kolei może szkodzić pracy układu nerwowego, układu krążenia, ale też pracy nerek. W skrajnych przypadkach prowadzi to do poważnych powikłań. W przypadku ciężkiego odwodnienia, w którym dziecko utraciło 6–10% swojej masy ciała, koniecznie trzeba udać się na pogotowie. Jest to stan zagrażający życiu malucha. Jednakże nawet lekkiego odwodnienia nie należy bagatelizować.