Jakie są objawy odwodnienia u dziecka?

    -

    Lato sprzyja odwodnieniu nie tylko ze względu na wysokie temperatury. Oczywiście są one niebezpieczne, ale u zdrowego kilkulatka może dojść do odwodnienia zarówno po całym dniu zabawy na słońcu, gdy zapomni o piciu, jak i w wyniku rozmaitych zatruć. A o te w upalne dni nietrudno.

    Najczęstsze objawy odwodnienia u dziecka

    U zdrowego malucha, który zwykle jest bardzo aktywny i ruchliwy, można podczas odwodnienia zaobserwować spadek energii. Dziecko staje się bardziej apatyczne, senne, wydaje się być zmęczone i rozdrażnione. Poza tym dochodzi do rzadszego oddawania moczu. U niemowląt powinny zaniepokoić odstępy czterogodzinne, a u starszych dzieci –sześciogodzinne. Kolor moczu będzie wówczas dość ciemny, a jego konsystencja bardziej gęsta. U odwodnionego dziecka można też niekiedy zaobserwować wzmożone pragnienie, choć warto pamiętać, że jednak nie zawsze chce się wtedy pić. Dziecko przechodzące przez zatrucie pokarmowe, wymiotujące i skarżące się na nudności może odmawiać picia.

    Innymi objawami odwodnienia u dziecka bywają zapadnięte oczy, a u niemowląt zapadnięte ciemiączko. Zwykle jest ono równe na całej powierzchni, ale przy odwodnieniu można zauważyć właśnie niewielką wklęsłość. Jest to szczególnie widoczne u dzieci pomiędzy 7 a 12 miesiącem życia. Warto też sprawdzić czas powrotu włośniczkowego. W tym celu należy nacisnąć opuszkę palca dziecka (ważne, by ręka znajdowała się na wysokości serca), aż zbieleje. Jeśli różowy kolor wróci później niż po upływie 2 sekund, to może oznaczać osłabione krążenie wywołane właśnie przez odwodnienie. Innym niezawodnym sygnałem świadczącym o utracie zbyt dużej ilości płynów jest pojawienie się suchej skóry, jak i wyschniętej śluzówki. Może się to objawiać chociażby płaczem bez łez.

    Jak unikać odwodnienia u dziecka i dlaczego to takie ważne?

    Nie ma innego sposobu na uniknięcie odwodnienia, niż picie dużej ilości wody. Najlepiej, żeby była to zwykła woda mineralna lub w przypadku młodszych dzieci łagodne herbatki. Ważne, żeby unikać słodzonych napojów, które nie tylko nie gaszą pragnienia, ale też dostarczają pustych kalorii i mają niewiele minerałów. W niektórych przypadkach jednak sięga się po słodzone soki, by szybko wyrównać poziom glukozy. To między innymi o minerały chodzi w nawadnianiu organizmu. Objawy odwodnienia u dziecka mogą wydawać się niekiedy błahe, jednak na dłuższą metę taki stan jest bardzo niebezpieczny. Właściwy poziom płynów w organizmie pozwala utrzymać wszystkie jego funkcje w normie. Odwodnienie z kolei może szkodzić pracy układu nerwowego, układu krążenia, ale też pracy nerek. W skrajnych przypadkach prowadzi to do poważnych powikłań. W przypadku ciężkiego odwodnienia, w którym dziecko utraciło 6–10% swojej masy ciała, koniecznie trzeba udać się na pogotowie. Jest to stan zagrażający życiu malucha. Jednakże nawet lekkiego odwodnienia nie należy bagatelizować.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza