Zmarszczek na twarzy nie da się uniknąć, ale można sprawić, by były mniej widoczne. Im wcześniej zacznie się z nimi walczyć, tym lepsze będą efekty, a współczesna medycyna ma na tym polu duże osiągnięcia. Jakie zabiegi mamy do wyboru?

Pierwsze kroki

Przy płytkich zmarszczkach warto zacząć od zabiegów kosmetycznych takich jak mikrodermabrazja czy peeling. Są to zabiegi nieinwazyjne, które usuwają z twarzy i dekoltu zrogowaciały naskórek, wygładzają i napinają skórę oraz nadają jej świeży wygląd. Podobny efekt daje zabieg z użyciem prądu, fal radiowych albo lasera – to pewnego rodzaju „masaż” twarzy, który dzięki impulsom pobudza włókna kolagenowe do regeneracji. Do dyspozycji mamy jeszcze zabiegi mezoterapii: igłowa, przy której to substancje aktywne jak kwas hialuronowy lub własne osocze wprowadzamy przy pomocy licznych nakłuc lub mezoterapia bezigłowa, podczas której substancje aktywne (np. kwas hialuronowy) wprowadzane są za pośrednictwem fal elektromagnetycznych.

Medycyna estetyczna

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej są bardziej inwazyjne od zabiegów kosmetycznych, bo działają na głębsze warstwy skóry, przez co są bardziej skuteczne w walce ze zmarszczkami. Nie wymagają jednak hospitalizacji, dopuszczalne są tylko drobne nakłucia i nacięcia skóry, a znieczulenie stosuje się wyłącznie miejscowo. Zastrzyki z kwasem hialuronowym stosuje się przede wszystkim na zmarszczki w okolicach ust. Kwas wypełnia bruzdy, ale zabiegitakie winne być powtarzane po kilku lub kilkunastu miesiącach.

Zaletą kwasu jest jego zdolność do wiązania cząsteczek wody i regeneracji włókien kolagenowych, dzięki czemu skóra odzyskuje swoją gładkość oraz sprężystość. Alternatywą dla kwasu hialuronowego jest botoks. Zastrzyki z botoksem wygładzają zmarszczki, nawet te głębokie, ale też nie dają trwałego efektu. Botoks można stosować profilaktycznie, kiedy zmarszczki są jeszcze niewyraźne.

Ostre cięcie

Lifting twarzy to operacja redukująca opadającą i marszczącą się tkankę twarzy oraz szyi. Podczas zabiegu opadające mięśnie przesuwa się na właściwe miejsce, a nadmiar skóry jest usuwany. Poprawić można całą twarz albo tylko wybrane fragmenty. Standardowy lifting twarzy obejmuje albo samą skórę, albo skórę i tkanki położone głębiej. Lifting SMAS, wykonywany na przykład w klinice www.drchecinski.pl, to technika podnoszenia mięśni powierzchniowych i rozciągania ich po przekątnej często łączona z liftingiem mięśnia szerokiego szyi. Technika S-Lift to korekta dolnej części twarzy, dzięki której poprawia się wygląd linii szczęki i szyi. Jest jeszcze lifting skroniowy redukujący zmarszczki na czole i kurze łapki. Co ważne, liftingowi mogą się poddać tylko osoby zdrowe, a okres rekonwalescencji to około dwa tygodnie.