Kaplica czaszek w Czermnej

    -

    Kaplica czaszek w Czermnej jest jedną z trzech tego typu budowli w Europie. Polska kaplica czaszek została ufundowana w 1776r. przez proboszcza parafii św. Bartłomieja – Wacława Tomaszka.

    Kaplica czaszek – inspiracje

    Inspiracją do stworzenia kaplicy czaszek była dla proboszcza Wacława pielgrzymka do Rzymu. Tam proboszcz natknął się na tzw. cmentarz kapucynów – czyli pięć kaplic wyłożonych ornamentami wykonanymi z czaszek i kości mnichów, którzy opiekowali się świątynią Santa Maria della Conzezione.

    Kaplica czaszek – skąd te kości?

    Pewnego dnia proboszcz Czermnej zauważył, że psy odkopały nieopodal dzwonnicy ludzkie kości. Przy pomocy grabarza i kościelnego zaczął je sukcesywnie wydobywać, a przepełniony refleksją po wizycie na cmentarzu kapucynów na temat przemijania i śmierci proboszcz polecił zbudować kaplicę i umieścił w niej szczątki znalezionych kości.

    Kaplica czaszek – ciekawostki

    • W suficie, na ścianach oraz na ołtarzu kaplicy czaszek znajdują się kości ok. 3 tysięcy osób.
    • Pod podłogą kaplicy czaszek, na głębokości ok. 2 metrów znajdują się szczątki 21 tysięcy osób.
    • W kaplicy czaszek gromadzone były szczątki, które proboszcz zbierał w rejonie Kudowy, Duszników i Polanicy przez okres 18 lat.
    • Szczątki znajdujące się w kaplicy czaszek należą głównie do ofiar XVII – wiecznych wojen religijnych, wojen śląskich oraz ofiar epidemii cholery.
    • Wśród czaszek znajdują się również dwie figury aniołów. Pod jednym widnieje napis: „ Powstańcie z martwych”, pod drugim widnieje napis: „ Pójdźcie pod sąd.”
    • W gablocie – znajduje się także czaszka zmarłego w 1804 r. proboszcza – zgodnie z jego ostatnią wolą.

    źródło: „100 Najpiękniejszych miejsc w Polsce” – wydawnictwo publicat

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza