Katar u dziecka – jak go leczyć?

    -

    Katar u dziecka jest częstą dolegliwością – w okresie jesienno-zimowym potrafi doskwierać nam nie raz. Choć i dla katar jest męczącą przypadłością, to katar u dziecka, które nie potrafi jeszcze samodzielnie wydmuchać nosa, jest wyjątkowo uciążliwy. Zatem, żeby małe dziecko przespało spokojnie noc, należy ułatwić mu oddychanie przez nos.

    Uwaga! Pamiętaj, by nie lekceważyć kataru u dziecka poniżej 3 miesiąca życia. Jak najszybciej zgłoś się z dzieckiem do lekarza, gdyż nieleczony katar u niemowlęcia może błyskawicznie przerodzić się w poważniejsze choroby, w tym zapalenie płuc!

    Tradycyjne metody na katar u dziecka

    Leczenie kataru warto zacząć od tradycyjnych, domowych sposobów. Poniżej najpopularniejsze sposoby na katar u dziecka, stosowane z powodzeniem od lat.

    • Rumiankowa inhalacja – miskę ze świeżo zaparzonym rumiankiem z dodatkiem szałwii możemy postawić blisko łóżeczka dziecka. Zabieg taki nawilża powietrze, a pachnące zioła ułatwiają oddychanie. Należy pamiętać, aby miskę umieścić poza zasięgiem dziecka!
    • Oklepywanie pleców – dziecko, które leży na brzuchu można delikatnie klepać po plecach. Pozycja ta wpływa korzystnie na oczyszczanie dróg oddechowych – ułatwia usuwanie zalegającej wydzieliny. Zabieg można powtarzać kilka razy dziennie.
    • Gorąca kąpiel – ciepła, parująca woda ułatwia dziecku oddychanie. Dziecko jest odprężone i zapominam na chwilę o męczącym katarze.
    • Nawilżone powietrze – suche powietrze szczególnie podrażnia śluzówkę, z tego też względu warto zadbać o t, aby powietrze w pokoju dziecka było zawsze nawilżone. Najprościej jest powiesić niedaleko łóżka mokry ręcznik, można również kupić pojemniki, które po napełnieniu wodą, wieszamy na kaloryferze. Jednym z ostatnich wynalazków jest ultradźwiękowy nawilżacz powietrza, który za pomocą wentylatora rozprowadza po pomieszczeniu delikatną mgiełkę wodną.
    • Więcej płynów – dziecko, które ma zatkany nos, powinno więcej pić. Napoje rozrzedzają wydzielinę w nosku i ułatwiają jej usuwanie, dlatego dawaj swojemu dziecku dużo napojów – najlepsze będą herbatki malinowe.
    • Olejki eteryczne – jeśli dziecko nie ma alergii, olejek eukaliptusowy, którym możesz pokropić ściereczkę włożoną pod poduszkę, skutecznie ułatwi dziecku oddychanie. Starsze dzieci (o ile poza katarem nie mają innych objawów chorobowych) powinnaś w ciągu dnia zabierać na spokojne spacery – chłodne, świeże powietrze również ułatwi dziecku oddychanie.
    • Chusteczki do nosa powinnaś połączyć z tłustym kremem lub maścią z witaminą A, którymi będziesz smarowała skórę pod noskiem dziecka. Delikatna skóra dziecka jest wrażliwa i łatwo ją podrażnić nawet najdelikatniejszymi chusteczkami.

    Katar u dziecka – leki i urządzenia

    Poza tradycyjnymi metodami rodzice ratować się również mogą specjalnymi preparatami i narzędziami – katar u dziecka można leczyć na kilka sposobów.

    • Maść majerankowa – tania, skuteczna i łatwo dostępna. Zawarte w maści majerankowej olejki eteryczne są równie skuteczne co olejek eukaliptusowy, a pozostałe składniki chronią skórę dziecka przed podrażnieniami.
    • Sól fizjologiczna i woda morska w aerozolu – substancje te rozpuszczają zalegającą w nozdrzach wydzielinę. Oba preparaty można stosować już u malutkich dzieci, jednak ze względów bezpieczeństwa zawsze należy przeczytać dokładnie ulotkę.
    • Aspirator – stanowi konkurencję dla tradycyjnej i dobrze wszystkim znanej „gruszki”. Jest jednak wygodniejszy w użyciu i o wiele bardziej skuteczny w przypadku ciekłego i ciągłego kataru. Aspirator składa się z pojemniczka na wydzielinę, filtra, rurki oraz z „ustnika”. Filtr sprawia, że odciągany katar z pewnością nie zagraża opiekunowi. Aspirator to szybki sposób na odetkanie zatkanego noska. Najlepiej używać go zaraz po zaaplikowaniu soli fizjologicznej lub sprayu.
    • Inhalator – urządzenie elektryczne, które z wykorzystaniem np. soli fizjologicznej pomoże maluchowi w oddychaniu. Głęboka inhalacja wpływa korzystanie na oczyszczenie dróg oddechowych, a także rozpuszcza zalegającą wydzielinę. Przeważnie inhalatory wyposażone są w wymienne maseczki (dla dorosłych i dla dzieci). Należy dokładnie zapoznać się z działaniem urządzenia i zachować wszelkie środki ostrożności, a dziecku dawkować codzienną inhalację – każdego dnia wydłużać jej czas.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza