Dla nas nadejście jesieni oznacza wymianę garderoby, dla naszych aut to także najlepszy czas na zmianę opon z letnich na zimowe. Zmiana warunków atmosferycznych na drodze wymaga odpowiedniego przygotowania samochodu, a trzeba pamiętać, że letnie opony w niskich temperaturach tracą swoje właściwości trakcyjne. Oznacza to nie tylko gorsze prowadzenie auta, ale przede wszystkim większe ryzyko wypadku.

Co roku w polskich miastach i miasteczkach można zaobserwować podobny obrazek: długie kolejki przed serwisami ogumienia po pierwszych opadach śniegu, które jednoznacznie zwiastują nadejście zimy. Niestety polscy kierowcy zwykle zwlekają ze zmianą opon do ostatniej chwili. Kiedy zatem powinniśmy założyć zimowe opony? Producenci zalecają wymianę opon z letnich na zimowe, gdy temperatura powietrza w ciągu dnia spada do 7 stopni Celsjusza. W takich warunkach pogodowych można spodziewać się już pierwszych przymrozków czy opadów śniegu. Zastosowanie się do tej rekomendacji pozwoli wcześniej zaplanować i umówić wymianę opon, która przełoży się głównie na bezpieczeństwo, ale i koszty eksploatacji samochodu.

O czym pamiętać wymieniając opony?

Opony zimowe wykonane są ze specjalnej mieszanki gumy, poprawiającej przyczepność na ośnieżonym i oblodzonym podłożu. Specjalny układ rowków zapewnia skuteczniejsze odprowadzenie wody, co również zapobiega utracie przyczepności na mokrej drodze.

Z zimowym ogumieniem przy niskich temperaturach droga hamowania na suchej nawierzchni może być krótsza nawet o 30 proc.

Duży wpływ na bezpieczeństwo podróży autem ma stan opon. Przy każdej sezonowej wymianie powinniśmy zadbać o to, by zakładane ogumienie było w dobrym stanie. Zgodnie z przepisami minimalna głębokość bieżnika powinna wynosić 1,6 mm, jednak według specjalistów taki stan bieżnika kwalifikuje opony do wymiany na nowe. W przypadku „zimówek” bezpieczna wysokość bieżnika to co najmniej 4-4,5 mm – większe zużycie opon może być kłopotliwe podczas jazdy w trudnych zimowych warunkach. Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę przed wymianą, jest wiek opon. Z biegiem lat guma traci swoje właściwości. Trzeba pamiętać, że czynnikiem przyspieszającym proces starzenia opon jest działanie promieni słonecznych. Z tego względu powinniśmy wymieniać ogumienie po kilku sezonach, maksymalnie po 10 latach. Serwisanci radzą, aby nie zakładać opon, na których jeździliśmy więcej niż 6 sezonów. Jak sprawdzić wiek opon? Taką informację można znaleźć na powierzchni każdej z nich: wytłoczone na boku koła liczby oznaczają kolejno tydzień i rok ich produkcji.

Wymiana opon w nowym samochodzie

Coraz częściej dealerzy w swojej ofercie usług dodatkowych, oprócz atrakcyjnego ubezpieczenia nowego auta z salonu proponują swoim klientom bogate pakiety serwisowe obejmujące także sezonową wymianę opon. Takie rozwiązanie pozwala wcześniej zaplanować termin i koszty przygotowania auta na sezon zimowy.