Wiosna w pełni, a więc powoli warto zacząć myśleć o wakacyjnych wojażach. Tradycyjnym kierunkiem dla wielu z nas jest oczywiście wybrzeże Bałtyku. Warto spędzić wakacje nie tylko na beztroskim plażowaniu, ale i aktywnym wypocznku czy długich spacerach. Moc atrakcji dostarcza nam… Łeba. Czy chcielibyście przekonać się czym są ruchome wydmy albo zobaczyć pozostałości tajnego niemieckiego poligonu z wyrzutnią rakiet? Takie atrakcje czekają właśnie w Łebie.

Łeba to jeden z najbardziej znanych w Polsce nadmorskich ośrodków wypoczynkowych. Łeba położona jest w powiecie lęborskim, w województwie pomorskim, u ujścia rzeki Łeby i Chełst. Posiada ok. 4 tys stałych mieszkańców, a w sezonie przybywa wielu letników. Łeba posiada bardzo dobrze zorganizowaną bazę noclegową gdzie znajdziecie liczne noclegi – od hoteli do kwater prywatnych, a wiele z nich znajdziecie nigdzie indziej jak w popularnym portalu Hotelisko.pl. Sprawdzicie tutaj także opinie o wytypowanych wcześniej obiektach.

Pierwsze informacje o osadach w miejscu dzisiejszej Łeby pochodzą z okresu neolitu, z tego okresu znaleziono narzędzia. Późniejsze zasiedlenia miały miejsce prawdopodobnie w VIII wieku. Także od tej pory rozpoczeła się niemiecka kolonizacja ziemi słupskiej, a później okolice stały się obiektem zainteresowań krzyżaków.

Łeba jest miastem atrakcyjnym turystycznie, posiada dobre warunki naturalne i spore walory przyrodniczo-krajobrazowe. Po zachodniej stronie miasta rozpościera się Słowiński Park Narodowy z unikatowymi na skalę europejską ruchomymi wydmami, a takze malowniczymi jeziorami – Jezioro Łebsko i Jezioro Gardno. Po wschodniej stronie Łeby leży rezerwat Mierzeja Sarbska, rozciągający się od mierzei do jeziora Sarbsko. Jest bardzo cennym przyrodniczo terenem. Teren Łeby został także objęty programem Natura 2000.

Spośród zabytków w Łebie warto zobaczyć stary barokowy kościółek z 1683 roku z wieżą szachulcową z XVIII wieku. W Starej Łebie znajdują się także pozostałości murów gotyckiego kościoła św. Mikołaja z XIV wieku. We wsiach wokół Łeby zachowało się trochę zabytków kultury Słowińców. Ciekawą atrakcją turystyczną był też mały skansen stary parowozów, ale został zlikwidowany.