Twierdzenie, że kobiety są gorszymi kierowcami niż mężczyźni, już dawno zostało obalone – nie oznacza to jednak, że nie zdarza się nam za kierownicą popełniać błędów. Sprawdziliśmy, jakie jest 7 grzechów głównych kobiet za kierownicą!

Rozmowy telefoniczne

Panie znacznie silniej angażują się w rozmowy prowadzone przez telefon. Pół biedy, jeśli posiadasz zestaw głośnomówiący (choć mocno zdekoncentrowana możesz być mniej przewidywalna na drodze) – gorzej, jeśli na czas rozmowy przykładasz telefon do ucha. To proszenie się o mandat i o stłuczkę!

Problemy z parkowaniem

Badania prowadzone w Wielkiej Brytanii przez Agencję Standardów Ruchu Drogowego wskazały, że panie mają znacznie większe problemy z manewrem parkowania. To jednak problem wykraczający poza granice Wielkiej Brytanii. Z czego wynika ten problem? Z naszej ostrożności i pragnienia spokoju! Dla kobiet bowiem ważne jest, by znaleźć miejsce, w którym zaparkowanie nie będzie wymagało wysilania się i lawirowania na centymetry – z troski o samochód swój i współużytkowników drogi nierzadko rezygnujemy z ciasnego miejsca.

Samolubność na drodze

Badacze z University of Queensland sprawdzili, jak panie zachowują się wobec innych użytkowników drogi. Spodziewalibyśmy się, że nasza troska i empatia pomogą nam w utrzymaniu spokoju i harmonii na drodze. Nic bardziej mylnego! Badania wykazały, że kobieta za kierownicą rzadziej wpuści przed siebie pojazd z drogi podporządkowanej. Ciężko stwierdzić, czy to niechęć do irytowania pojazdów jadących za nami, czy też próba pokazania swojej pozycji na drodze – jest to jednak problem.

Niezapinanie pasów

Kobiety mają problem z zapinaniem pasów (omijamy tu panie w ciąży, choć i one mogą dokupić specjalne adaptery do pasów, by nawet z pokaźnym brzuszkiem móc wygodnie zapiąć pasy i podróżować bezpiecznie) – odczuwamy niemałą niechęć do pasa, który nie dość, że wpija się tu i ówdzie nawet po wyregulowaniu, a do tego gniecie założoną kreację…

Nadmierna ostrożność

Wracamy do problemu związanego z parkowaniem – nadmierna ostrożność na drodze brzmi jak zaleta, jednak w praktyce brak zdecydowania jest równie groźny, co brawura. Zachowawcza jazda bowiem dla bardziej doświadczonych użytkowników drogi jest trudniejsza do odczytania i mają później problem z właściwym odczytaniem intencji 'wolniejszego’ kierowcy – zwalnia, ponieważ zamierza zjeżdżać na pobocze, czeka na światłach, bo widzi zagrożenie, czy po prostu jedzie bardzo ostrożnie?

”Późne żółte”

Z badań i obserwacji prowadzonych przez Polską Izbę Motoryzacji wynika, że kobiety mają słabość do przejeżdżania skrzyżowań na czerwonym świetle i do wjeżdżania na skrzyżowanie, które już jest zapchane i nie będzie możliwości, by opuścić je przed zmianą świateł.

Zbyt mało praktyki

Część z nas wyrabia sobie uprawnienia do prowadzenia samochodu, jednak później przestaje z nich korzystać: czy to ze względu na brak własnego samochodu, partnera który wszędzie nas podwozi, czy jako efekt sprzeczek z właścicielem samochodu i związanej z tym traumy.

Niestety, nie ma nic gorszego niż brak regularnych praktyk na drodze i używanie samochodu wyłącznie od święta. Pamiętaj, że choć uprawnienia do prowadzenia pojazdów są ważne, to Twoja wiedza bez utrwalania i wyrabiania nawyków szybko wyparuje i będziesz miała duże problemy, by prowadzić bezpiecznie!

Konsultacja merytoryczna: www.lu.pl