W dzisiejszych czasach atopowe zapalenie skóry staje się coraz częstszym problemem i to nie tylko u niemowląt, ale również i u osób starszych. Ta choroba zapalna dotyka skóry właściwej oraz naskórka, a objawia się przede wszystkim nasilonym swędzeniem oraz zaczerwienieniem. Dlatego właśnie jeśli chcemy je złagodzić owe uciążliwe objawy, to musimy zwrócić szczególną uwagę na codzienną pielęgnację ciała.

Jakie kosmetyki przeznaczone są dla skóry atopowej?

Na rynku znajdziemy mnóstwo kosmetyków, które dedykowane są określonym rodzajom skóry. Czym jednak należy się kierować przy wyborze takich preparatów w przypadku AZS? Przede wszystkim musimy pamiętać, iż taka skóra wrażliwa wymaga szczególnej pielęgnacji, a to oznacza wybór dość specyficznych produktów. Podstawową zasadą będzie więc minimalizm, a zatem im mniej składników posiada dany kosmetyk, tym lepiej. Zdecydowanie należy wybierać preparaty o prostym składzie, choć nie jest to jedyny warunek, który musza one spełniać. Ważne jest również odpowiednie zestawienie. Głównym zadaniem takich produktów będzie bowiem wzmacnianie naturalnej bariery lipidowej, gdyż w przypadku AZS ten problem jest zdecydowanie dominujący. Warto więc sprawdzić, czy kupowany kosmetyk zawiera tak zwane emolienty, które sprawią, iż zyskamy dodatkową warstwę ochronną. Sucha skóra jest też częstym objawem AZS, a emolienty zapobiegającą również nadmiernej utracie wody, a stosowanie kosmetyków z takimi dodatkami powinno szybo przynieść poprawę ogólnego jej stanu. Wybierając więc preparaty do codziennej pielęgnacji, starajmy się szukać takich, które przeznaczone są właśnie do skóry atopowej. O tym jak rozpoznać rodzaj skóry można przeczytać tutaj.

kosmetyki pod prysznic

Składniki, których należy unikać

Niestety część składników obecnych w zwykłych kosmetykach może wpływać negatywnie na naszą skórę, dlatego też należy zwracać szczególną uwagę na wszelkie substancje alergizujące. Tutaj można między innymi wymienić aloes, który jest dość popularnym składnikiem wszelkich preparatów pielęgnacyjnych (np. Sanex). Uważajmy również na rumianek, albowiem zioło to może niestety także wywołać objawy alergii. Jeśli chcemy kupić żel pod prysznic czy krem pielęgnacyjny, to koniecznie musi on być też pozbawiony wszelkich barwników oraz substancji zapachowych. W przypadku osób z AZS najlepszym wyborem będzie produkt, będący na bazie naturalnych komponentów, którego skład jest jak najbardziej naturalny. Pomocne w dokonywaniu odpowiedniego wyboru mogą być wszelkie atesty wydawane przez specjalistyczne instytuty.

Prawidłowa pielęgnacja skóry wrażliwej jest niezwykle istotna, gdyż dzięki temu możemy zapobiec AZS. Dlatego też w przypadku tego schorzenia tak ważny jest dobór właściwych kosmetyków, które nie tylko nie wywołają dodatkowego podrażnienia, ale równocześnie zbudują odpowiednią barierę ochronną, dzięki czemu zminimalizujemy świąd i zaczerwienienie towarzyszące atopowemu zapaleniu skóry.