Sukiennice to niewątpliwie najbardziej charakterystyczna budowla Krakowa. Sukiennice zlokalizowane na krakowskim Rynku Głównym od setek lat przykuwają uwagę rzeszy turystów.

Sukiennice dawniej

Ich początek sięga XIII wieku i czasów panowania Bolesława Wstydliwego. To on bowiem w przywileju lokacyjnym miasta zobowiązał się do zbudowania Sukiennic. Dwurzędowe kamienne kramy tworzyły małą uliczkę, która zamykana była na noc z obu stron kratami.

Murowany budynek Sukiennic zbudowany został dopiero ok 1358 r. z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Niestety w 1555 r. spłonął, a następnie został odbudowany w stylu renesansowym z zachowaniem gotyckich elementów. Na piętrze, od południa i północy, dobudowano loggie, a także dobudowano drugą kondygnację. Budowa zwieńczona została attyką ozdobioną maszkaronami.

Wiszący w przejściu poprzecznym żelazny nóż, służył jako przestroga dla złodziei. W średniowieczu bowiem kradzież karana była obcinaniem uszu.

Współczesne sukiennice

Współczesny wygląd znacznie odbiega od tego z XIII wieku. Przebudowa jaka miała miejsce w XIX wieku, nadała Sukiennicom charakterystyczny kształt, który przetrwał do dziś.

Zostały zburzone nie tylko kramy, ale także wszystkie budy przylegające do Sukiennic, na całej długości Sukiennic stworzono ostrołukowe podcienia, wybudowano ryzality, a także umieszczono nowe maszkarony wzorowane na postaciach ówczesnych prezydentów Krakowa.

Obecnie Sukiennice można podzielić na trzy części:

Parter – który jest królestwem handlarzy nastawionych głównie na turystów.

Piętro – na którym znajduje się Galeria Malarstwa i Rzeźby Polskiej XIX wieku. Można tutaj oglądać malarstwo Jana Matejki.

Podziemia – w których znajduje się Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

Źródła: „100 najpiękniejszych miejsc w Polsce” – wydawnictwo publicat
www.krakow4u.pl/krakow_sukiennice.html
www.zabytkikrakowa.com.pl/sukiennice/