Krzyżotopór – pozostałości niesamowitego zamku

    -

    Pozostałości po ogromnej rezydencji Krzyżotopór mieszczą się we wsi Ujazd w województwie kieleckim. Budowla, która powstawała w latach 1627 – 1644 jest najprawdopodobniej największym zamkiem, jaki kiedykolwiek został wzniesiony w Europie.

    Nazwa zamku pochodzi od herbu właścicieli rodu Ossolińskich – Toporu oraz krzyża – symbolu wiary i przywiązania do Kościoła. Oba te symbole o imponujących rozmiarach dumnie wznoszą się nad główną bramą wjazdową.

    Symbolika zamku

    Projektanci zamku Krzyżotopór poświęcili wiele czasu, by konstrukcja zamku nawiązywała do liczb pojawiających się w kalendarzu. Ilość okien odpowiadała ilości dni w roku – 365, a liczba pokoi z kolei wynosiła 52, tyle ile jest tygodni w roku.

    W zamku znajdowało się 12 sal, tyle ile jest miesięcy w roku, a 4 wieże symbolizowały cztery pory roku.

    Przepych we wnętrzu zamku

    Według niepotwierdzonych legend sufit sali balowej był wykonany ze szkła i jednocześnie był dnem ogromnego akwarium, w którym pływały egzotyczne ryby, a w stajni przed każdym koniem wisiało kryształowe lustro. Żłoby natomiast wykonane były z marmuru.

    Niestety zamek przetrwał jedynie 11 lat – został całkowicie ogołocony podczas Potopu Szwedzkiego.

    Fatum również wisiało nad właścicielami zamku. Fundator Krzyżotoporu zmarł zaledwie rok po ukończeniu budowy, a jego syn Krzysztof Baldwin zginął od strzały na Podolu. Ducha tego ostatniego można podobno spotkać wśród ruin zamku podczas pełni księżyca.

    Źródło: „100 najpiękniejszych miejsc w Polsce” – wydawnictwo Publicat

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza