Listwy podłogowe są często traktowane nieco po macoszemu. Większość z nas widzi w nich co najwyżej element ukrywający szczeliny dylatacyjne podłóg drewnianych i pokrytych panelami podłogowymi. Jednak właściwie dobrane listwy potrafią być prawdziwą dekoracją!

Listwy podłogowe z PVC

Pierwsza grupa dostępnych na rynku listew to te wykonane z PVC, najczęściej oferowane przez producentów paneli podłogowych. Ten wariant był popularny jeszcze kilka lat temu, gdy dostęp do listew ze szlachetniejszych materiałów był utrudniony. Ich niewątpliwą zaletą jest łatwość w dopasowaniu koloru do podłogi – każdy producent dba, by mieć w ofercie komplet kolorów nadruków, idealnie pasujący do oferty paneli. Jeśli dodać do tego niewygórowaną cenę łatwo zrozumieć popularność tego rozwiązania. Niestety takie listwy dziś nie zachwycają, stąd klienci dużo chętniej zwracają uwagę na inne typy listew.

pvc

Listwy podłogowe z MDF

Listwy podłogowe z MDF-u to idealny kompromis między ceną a jakością. Niezależnie od tego, czy wybierzesz model lakierowany czy pokryty fornirem, uzyskasz eleganckie wykończenie podłogi bez ogromnego wydatku. Listwy z płyty MDF są trwałe i odporne na uszkodzenia, a przy tym pojawiają się w coraz szerszej gamie kolorów (tak klasycznych, jak i odwzorowujących rysunek drewna).

Spośród listew MDF z pewnością wyróżniają się listwy białe – typowe dla domów angielskich i amerykańskich, optycznie wydłużające ścianę, pięknie kontrastujące i podkreślające wzór podłogi, a przy tym lekkie i eleganckie. Co ważne, listwy z MDF oferowane są w różnych wersjach stylistycznych: od prostych cokołów, po wysokie, dekoracyjne listwy przywodzące na myśl dworki i pałace.

Niestety listwy z MDF-u (jak i te z drewna) wymagają uważnego, precyzyjnego cięcia i montażu, co z jednej strony gwarantuje piękne wykończenie, ale odbija się na końcowej cenie wykonania.

mdf

Listwy podłogowe z drewna

Drewniane listwy podłogowe to niemal obowiązkowy wybór przy zastosowaniu podłogi z naturalnego drewna – nic nie dopełni naturalnej elegancji prawdziwego drewna jak cokoły z równie szlachetnego materiału. Oczywiście tutaj również wymagany jest montaż przez specjalistę (zwłaszcza, że drewno z natury jest nieco nieprzewidywalne i wymaga umiejętnego potraktowania), jednak w zamian otrzymasz zachwycające wykończenie ściany. Wady? Z pewnością cena, ciężko tutaj bowiem o kompromisy – za jakość i niemal wieczną trwałość trzeba odpowiednio zapłacić.

drewno

Jak dobierać kolor listew podłogowych do pomieszczenia?

Niezależnie od wybranego rodzaju listew podłogowych należy zadać sobie pytanie: jaki mają mieć kolor? Ścieżek jest kilka, zależnie od stylu wnętrza, Twojej odwagi i kolorystyki podłogi i ścian.

Wariant pierwszy to listwa w kolorze podłogi – bezpieczna opcja, sprawdzi się niemal zawsze. Nieco nudna, jednak o ile nie masz ścian w kolorze podobnym do koloru podłogi, będzie wyglądała solidnie i na pewno nie wyjdzie z mody.

Wariant drugi to listwa w kolorze ściany – również kierowana rozsądkiem, nie odejmuje pomieszczeniu wysokości, jest delikatna i nie wyróżnia się we wnętrzu. To dobre wyjście, gdy w urządzanym wnętrzu „dużo się dzieje” i dodawanie kolejnego mocnego akcentu byłoby niewskazane.

Wariant trzeci to listwa biała – must-have we wnętrzach eleganckich i stylizowanych na angielskie. Podkreśli wzór podłogi, odetnie ją od koloru ściany, wygląda świeżo i lekko w każdym wnętrzu. Jeśli więc szukasz czegoś, co nie straci na uroku przez długie lata, to wyjście dla Ciebie.

Wariant czwarty to listwa kontrastująca z podłogą i ścianą – opcja dla odważnych, wymaga wyczucia i odwagi, jednak w zamian otrzymujesz niebanalne wnętrze, w którym każdy zauważy wybrane rozwiązanie. Nie jest przy tym ważne, czy dopasujesz ciemne listwy pod kolor mebli, czy wybierzesz zupełnie inny kolor, pozornie niepasujący do aranżacji. Jego powtórzenie we wnętrzu sprawi, że takie listwy nadadzą ton całemu pomieszczeniu, a obok efektu końcowego nie sposób będzie przejść obojętnie!

Materiał przygotowany przez naszego partnera, firmę www.parkiet.pl