Kurion, Cypr – nie tylko słońce, plaża i morze

    -

    Basen Morza Śródziemnego to wciąż bardzo popularny kierunek podróży dla wielu z nas. I choć południowy brzeg ze względu na ryzyko terrorystyczne nie jest już atrakcyjnym kierunkiem wycieczek, to Włochy, Hiszpania, Grecja i Cypr święcą obecnie triumfy i kąpią się w popularności w biurach podróży. Na Cyprze właśnie (poza ciepłym morzem i piaszczystymi plażami) zobaczyć możesz ruiny Kurionu – kompleksu archeologicznego odsłaniającego miasto sprzed ponad 3 tysięcy lat!

    Gdzie leży Kurion?

    Kompleks archeologiczny Kurionu położony jest na południowej części wyspy Cypr, niedaleko Episkopi (i na zachód od Limassolu). Obszar obejmuje 2 obszerne stanowiska archeologiczne: główne miasto i oddalone od niego o 2km ruiny sanktuarium Apollina.

    Wielka chwała i bolesny upadek

    Historia Kurionu sięga XIV wieku przed naszą erą, choć pierwsze ślady osadnictwa na tym terenie pochodzą z neolitu. W IV wieku p.n.e. Kurion opowiedział się po stronie Perskiego Imperium, dusząc antyperskie powstanie. Jednak niedługo potem Kurion stał się miastem macedońskim, co widać wyraźnie w stylistyce budowli.

    Kolejny ważny etap to czasy Imperium Rzymskiego i początki Bizancjum. To w większości chrześcijańskie miasto bujnie rozwijało sięaż do IV wieku naszej ery, kiedy to (w roku 365) potężne trzęsienie ziemi zrównało Kurion z ziemią. Próby odbudowy skończyły się fiaskiem, a kres kuriońskiej społeczności przynieśli w VII wieku Arabowie.

    Wszystko to ma ogromne znaczenie dla wizerunku miasta – wszystkie te wpływy kulturowe znalazły swoje odzwierciedlenie w obecnym kształcie terenu i nietrudno doszukać się, które elementy pochodzą z jakiego okresu. To nie lada gratka dla fanów starożytnej architektury!

    Na lewo chrześcijanie, na prawo rzymianie

    Intrygujące w tych wykopaliskach jest to, jak wyraźnie miasto dzieli się pod względem kulturowo-architektonicznym. Część wschodnia Kurionu bowiem nosi w sobie wyraźne wpływy grecko-rzymskie. To tutaj znajdziesz (wciąż aktywne kulturalnie) ruiny hellenistycznego teatru, przebudowanego w II w.n.e. z konstrukcji perskiej, a także łaźnię rzymaską i pozostałości stadionu. Na tym obszarze odkryto również wiele mozaik, z których spora część przedstawia sceny z wczesnego chrześcijaństwa.

    Część zachodnia miasta dla odmiany to w dużej mierze budynki wczesnochrześcijańskie. Mamy tu bzylikę z V wieku i nieco późniejsze baptysterium. Znajdziesz tu także późnorzymski Dom Gladiatorów i kilka mozaik, w tym arcyciekawą „mozaikę Achillesa” z IV wieku, ukazującą jak Odyseusz przechytrzył Achillesa, demaskując jego przebranie służącej.

    Sanktuarium Apollina

    2km od Kurionu znajdziesz wczesnorzymskie sanktuarium Apollina Hylatesa, boskiego Opiekuna Lasów. Rzecz jasna sam kult tego rzymskiego boga sięga czasów znacznie wcześniejszych. Częściowa rekonstrukcja tej zniszczonej w czasie trzęsienia ziemi świątyni doskonale oddaje jak wielką czcią otaczany był w tym rejonie Apollin. W pobliżu samej świątyni znajdziesz dodatkowo ruiny domu kapłanów, kolejnego stadionu i chrześcijańskiej bazyliki z VI wieku.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza