Leczenie objawowego ZUM (zakażenia układu moczowego) polega na usunięciu drobnoustrojów wywołujących chorobę poprzez stosowanie odpowiednich leków. Na początku leki są dobierane tzw. metodą empiryczną, czyli zgodnie z objawami.
Jeżeli zakażenie się utrzymuje pomimo leczenia, należy wykonać posiew moczu, aby rozpoznać konkretny patogen i określić jego wrażliwość na antybiotyki. Można wtedy włączyć antybiotyk celowany na ten konkretny rodzaj drobnoustrojów. Jeśli jest to możliwe, należy również usunąć znane czynniki ryzyka infekcji.
W okresie choroby należy pamiętać o odpoczynku i odpowiednim nawodnieniu. W razie bólu można również stosować leki przeciwbólowe, np. paracetamol.
Jeżeli infekcja jest niepowikłana i o lekkim nasileniu, można kupić dostępne bez recepty preparaty furaginy, które należy stosować zgodnie z ulotką. Jeśli objawy nie ustąpią w ciągu kilku dni, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Lekarz dobierze odpowiedni dla nas antybiotyk i będzie nadzorować proces leczenia. W przypadku infekcji opornych na leczenie lub u osób z wysokimi czynnikami ryzyka, może skierować chorego do leczenia szpitalnego.
U osób cierpiących na nawracające zakażenia układu moczowego najważniejsze jest zapobieganie kolejnym infekcjom. Można to robić metodami farmakologicznymi i niefarmakologicznymi.
Metody niefarmakologiczne:
– zwiększenie ilości wypijanych płynów w ciągu dnia;
– oddawanie moczu zaraz po uczucia parcia lub w regularnych odstępach czasu, tuż przed snem oraz zaraz po stosunku płciowym;
– unikanie stosowania kosmetyków w okolicach intymnych oraz dopochwowych środków plemnikobójczych;
– unikanie długich kąpieli z użyciem środków kosmetycznych; absolutny zakaz oddawania moczu w kąpieli!;
– codzienne picie soku z żurawiny lub stosowanie suplementów diety z żurawiną;
Metody farmakologiczne:
– stosowanie czopków dopochwowych z kulturami bakterii Lactobacillus;
– u kobiet po menopauzie stosowanie dopochwowo kremu z estrogenem;
– profilaktyczne leczenie antybiotykowe, zgodnie z zaleceniami lekarza;
Należy również pamiętać o podstawowych zasadach higieny osobistej:
– regularnym myciu okolic intymnych preparatami do tego przeznaczonymi;
– noszenie czystej bielizny, najlepiej bawełnianej;
– szczególna higiena w czasie krwawienia menstruacyjnego;
Badania kontrolne powinny pozwolić na prawidłową diagnozę problemu i jego przyczyny.