Leczenie kaszlu u dzieci

    -

    Okres jesienno-zimowy to typowa pora na infekcje dróg oddechowych. Jednym z ich objawów jest kaszel – warto więc wiedzieć, jak radzić sobie z kaszlem i jak go szybko łagodzić.

    Kaszel i katar to często pojawiająca się u dzieci para. Oba te objawy sygnalizują problemy z pracą układu oddechowego. I choć powody kaszlu mogą być różne (od stan zapalnego i alergii, przez podrażnienie gardła, krtani i tchawicy, aż po znacznie poważniejsze zapalenie oskrzeli), to przy właściwym rozpoznaniu rodzaju kaszlu szybko przyniesiesz ulgę swojemu dziecku. W analizie rodzajów kaszlu i metodach leczenia pomógł nam serwis www.kaszeludzieci.pl

    Kaszel suchy

    Kaszel suchy zwiastuje zwykle początek infekcji. Bardzo dokuczliwy, może być wywołany także przez podrażnienie dróg oddechowych kurzem, wiatrem lub dymem. Jeśli jednak oprócz suchego kaszlu Twoje dziecko ma katar, gorączkuje, jest osłabione i apatyczne, zapewne jest to infekcja.

    Musisz zadbać, by maluch regularnie pił dużo płynów (by nawilżać śluzówkę i łagodzić podrażnienia), nie powinien się również przemęczać – kilka razy dziennie wietrz również mieszkanie. Jeśli to nie pomaga, przyda się lek przeciwkaszlowy i łagodne syropy ziołowe, które będą nawilżały i chroniły śluzówkę dróg oddechowych.

    Suchy kaszel powinien ustąpić, jeśli był wywołany podrażnieniem; ten będący objawem infekcji w ciągu 2-3 dni zmieni się w kaszel mokry.

    Kaszel mokry

    Kaszel mokry, zwany także wykrztuśnym – to stały towarzysz infekcji dróg oddechowych. Pojawia się przy przeziębieniu, katarze, w zapaleniu oskrzeli i płuc. Jego przyczyną jest konieczność odkrztuszenie wydzieliny zapalnej z dróg oddechowych: zakończenia nerwowe w gardle są pobudzone przez wydzielinę i pojawia się odruch kaszlu. Zazwyczaj jest to wydzielina spływająca z nosa do gardła – jej duże nagromadzenie może powodować bardzo intensywny kaszel, a w skrajnych sytuacjach kończyć się nawet wymiotami, dlatego konieczna jest stała obserwacja dziecka.

    Powinnaś podawać dziecku często płyny do picia, przyda się także inhalacja i podawanie do nosa wody morskiej, która ułatwi spływanie wydzieliny. Pomogą także leki na mokry kaszel, które także mają za zadanie rozrzedzić i ułatwić usuwanie wydzieliny. Zadbaj o to, by nie podawać ich wieczorem, bo może to zakłócać sen dziecka. Po infekcji kaszel z powrotem zmieni się w suchy. Nie jest sam w sobie groźny, jednak częste podawanie płynów i ziołowych syropów łagodzących śluzówkę będzie wskazane.

    Kaszel szczekający

    Rodzaj kaszlu trudny do pomylenia z innymi jego rodzajami. Wywoływany przez zapalenie krtani obrzęk powoduje nie tylko ten nietypowy kaszel, może także skutkować problemami z oddychaniem. Co najgorsze, ta dolegliwość zazwyczaj pojawia się tylko w nocy, więc leczenie jest dodatkowo utrudnione. Gdy jednak usłyszysz jak Twoje dziecko kaszle, szybko otul je kocem i stańcie przy uchylonym oknie. Chłodne powietrze złagodzi obrzęk i objawy powinny ustąpić, a wy będziecie mogli wykonać inhalację z soli fizjologicznej. Jednak uwaga! Jeśli ta procedura nie złagodzi szczekającego kaszlu a Twój maluch nadal ma trudności z oddychaniem, koniecznie jedź na ostry dyżur bądź wezwij pogotowie!

    Kaszel nocny i poranny

    Kaszel typowy dla dzieci, które niedawno przebyły infekcję. Dziecko zazwyczaj kaszle w nocy tuż po wyjściu z łózka, czego przyczyną jest zaleganie wydzieliny w gardle. Po wstaniu z łózka wydzielina zaczyna spływać po tylnej ściance gardła i powoduje kaszel. Najlepiej w takiej sytuacji podawać maluchowi ciepłe napoje do picia i oczyszczać nos wodą morską.

    Innym powodem kaszlu może być wspomniane wcześniej podrażnienie śluzówki po infekcji. Odsłonięte zakończenia nerwowe reagują kaszlem nawet na najbardziej banalne podrażnienia, włącznie ze zmianą wilgotności, temperatury otoczenia czy z obecnością dymu papierosowego. Warto skonsultować się z lekarzem, jednak jeśli nie stwierdzi nieprawidłowości to potrzeba zwykle 3-4 tygodni na odbudowanie śluzówki.

    Kaszel napadowy

    Suchy kaszel, pojawiający się znienacka – połączony tylko z wodnistym katarem – to najczęściej skutek alergii. Zwykle ma formę duszącego kaszlu ze świszczącym oddechem, pojawia się zawsze w podobnych okolicznościach. Jeśli wystąpi u Twojego dziecka rozejrzyj się, czy w pobliżu nie ma potencjalnych alergenów, co może w późniejszym czasie ułatwić diagnozę. Jeśli sytuacja się powtarza, weź skierowanie od pediatry i udaj się do alergologa. Lekarz przeprowadzi wywiad, zbada dziecko i zleci testy alergiczne, po otrzymaniu wyników zaleci odpowiednie leki przeciwalergiczne. Niestety, w przypadku alergii jedyną skuteczną metodą jest izolowanie od alergenu.

    Dziecko kaszle – kiedy iść do lekarza?

    Leczenie kaszlu u dziecka nie zawsze jest możliwe domowymi metodami. Z niemowlęciem nie ma na co czekać – każdy kaszel powinien być sygnałem to wizyty lekarskiej, zwłaszcza, że u malutkich dzieci łatwo o powikłania i błędną ocenę przyczyny kaszlu. Nieco starsze dzieci warto najpierw przez 2-3 dni poobserwować i reagować, jeśli stan dziecka się nie poprawi.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza