Aranżacja wnętrz nie jest zadaniem prostym – z pietyzmem i wielką uwagą wybierasz kolor ścian, mebli, podłogi… Tygodniami planujesz rozmieszczenie oświetlenia, porównujesz kolory, studiujesz poradniki aranżacji wnętrz. A jednak końcowy efekt nie jest dla Ciebie satysfakcjonujący – wnętrze, które z wielką dbałością aranżowałaś, jest nudne i nijakie. Podpowiadamy, jak za pomocą drobnych przeróbek sprawić, by wnętrze wyglądało świeżo, elegancko i z charakterem.

Siła tkwi w dodatkach

male zmiany duzy efekt sila tkwi w dodatkach

Podstawowa sprawa to dodatki. W natłoku spraw związanych z aranżowaniem mieszkania nie możesz pominąć dodatków. Nawet jeśli jesteś przeciwniczką „kurzozbieraczy” miej na uwadze, że odpowiednio dodany i wyeksponowany gadżet może być wisienką na torcie w Twojej odświeżonej aranżacji. Co więcej, taki dodatek może w przyszłości zainspirować Cię do całkowitej zmiany stylu mieszkania.

Skoro jesteśmy przy stylu, musisz wiedzieć, że to dodatki stanowią o stylu wnętrza. Ta sama szara kanapa z jasnymi poduszkami będzie wskazywała na styl skandynawski, a już z poduszkami w odcieniach fioletu i srebra – skojarzy się ze stylem glamour. Korzystaj z tej wiedzy i nie bój się małych szaleństw. Wystarczy wymienić kilka poduszek, lampkę, stolik i gotowe – styl całego wnętrza diametralnie się zmieni, a Ty nie odczujesz tej zmiany w domowym budżecie.

Potęga tkanin

male zmiany duzy efekt potega tkanin

Nie ma nic lepszego na ocieplenie wnętrza jak mądre użycie tkanin. Wnętrze, nawet urządzone z wyczuciem, będzie sprawiało wrażenie surowego. Ocieplisz je, wplatając w aranżację tkaniny. Bez znaczenia, czy będzie to gruby pled na kanapie, okrycia krzeseł czy zasłony – każdy element z tkaniny sprawi, że wnętrze będzie wyglądało na przytulniejsze.

Świetnym sposobem na wizualne ujednolicenie wnętrza jest wykorzystanie tkanin o podobnym wzorze w obrębie całej aranżacji (w ogóle powtarzalność wzorów to prosta droga do sukcesu). Jeśli na kanapie ułożysz poduszki w jakiś wzór, postaraj się by ten sam wzór pojawił się również na zasłonach czy krzesłach – tak w bardzo niedrogi sposób możesz przemienić pozornie niepasujące meble w spójną aranżację.

Przełam monotonię ścian

male zmiany duzy efekt przelam monotonie scian

Szybkim i niedrogim sposobem na odświeżenie i nadanie ostatnich szlifów wnętrza jest dekoracja ścian. Tu pole do popisu masz ogromne.

Po pierwsze – kolor. Te same meble mogą wyglądać zupełnie inaczej na jaskrawym tle, a inaczej na pastelowym odcieniu. Dobrym pomysłem jest przemalowanie jednej ściany, najczęściej na kolor intensywny, znacznie wyróżniający się względem pozostałych ścian.

Po drugie – tekstura. Gładka ściana jest nudna. Jeśli nie ma na niej obrazów, fototapety czy choćby wiszących półek, monotonia będzie najzwyczajniej w świecie drażniła. Rozwiązań jest kilka:

  • Tapeta – pokrycie ściany (lub jej części) tapetą wprowadzi do wnętrza teksturę, płaszczyznę na której oko z pewnością się zatrzyma. Jeśli będzie to tapeta w ciekawy wzór, to tym lepiej.
  • Farby strukturalne – podobnie jak tapety, farby strukturalne nadają ścianie głębi, urozmaicają ją i sprawiają, że przestaje wydawać się pusta.
  • Sztukateria – spójrz na zdjęcie powyżej. Spróbuj wyobrazić sobie ścianę po prawej bez sztukaterii – byłaby pusta i nieciekawa, prawda? Kilka listewek ze styropianu sprawiło, że zupełnie pusta ściana wizualnie podzieliła się, i nabrała wyrazu.
  • Ramki i obrazy – ścianę szybko udekorujesz kompozycją zdjęć w eleganckich ramkach. Możesz w nich umieścić zdjęcia zrobione własnoręcznie, dopasowane do charakteru wnętrza, do jego kolorystyki czy widoku za oknem. Istotne jest za to, w jaki sposób ramki ustawisz na ścianie – wcale nie musisz się ograniczać do szeregu identycznych ramek, przywieszonych pod linijkę. Znacznie ciekawsze są kompozycje pozornie niepoukładane. Duża ramka z głównym zdjęciem na środku, i kilka w innych rozmiarach wokół niej. Telewizor i ramki wokół niego, tak by telewizor stał się niejako elementem aranżacji, nie zwykłym sprzętem elektronicznym.
  • Naklejki i szablony – obecnie rynek jest wręcz przesycony ofertą szablonów malarskich i gotowych naklejek. Możesz wybrać jedną naklejkę, lub skorzystać z kilku elementów i złożyć z nich całą kompozycję. Do wyboru masz naklejki matowe, z połyskiem, w odcieniach metalicznych i pokryte sztucznym welurem – wybór należy wyłącznie do Ciebie!

Mankamenty wyeksponowane

male zmiany duzy efekt mankamenty wyeksponowane

Brzmi niedorzecznie? Być może – jednak nie od dziś prawdziwą jest zasada „czego nie da się ukryć, trzeba wyeksponować”. Jeśli masz kaloryfer starego typu, którego nie masz jak zabudować, przemaluj go na jaskrawy kolor – teraz już nikt nie powie „o jej, jaki on brzydki”. Zamiast tego usłyszysz „wow, ale ten pomarańczowy bije po oczach!”.

Podobnie postąp z drzwiami, które zaburzają Ci aranżację – jeśli nie możesz ich przenieść na inną część ściany, oklej je fantazyjną naklejką, dodaj „ramę” z tapety – niech staną się głównym elementem dekoracyjnym, nie tylko użytkowym.

Mocne akcenty

male zmiany duzy efekt mocny akcent

Świetnym sposobem na nadanie charakteru aranżacji wnętrza jest wprowadzenie mocnego akcentu. Może to być intensywny kolor w stonowanym salonie, mebel w stylu kontrastującym z pozostałymi we wnętrzu, czy przykuwający uwagę wzór, wyróżniający się na tle pozostałych elementów wnętrza.

Zwykłe przemalowanie części mebli nie pochłonie majątku, a może wprowadzić nową jakość do aranżacji. Podobny efekt osiągniesz, szyjąc pokrowce na meble – ponownie niewielkim kosztem „odnowisz” meble, i masz okazję wprowadzić do aranżacji nowe wzory, nowe kolory i nowe faktury.