Aranżacja wnętrz nie jest zadaniem prostym – z pietyzmem i wielką uwagą wybierasz kolor ścian, mebli, podłogi… Tygodniami planujesz rozmieszczenie oświetlenia, porównujesz kolory, studiujesz poradniki aranżacji wnętrz. A jednak końcowy efekt nie jest dla Ciebie satysfakcjonujący – wnętrze, które z wielką dbałością aranżowałaś, jest nudne i nijakie. Podpowiadamy, jak za pomocą drobnych przeróbek sprawić, by wnętrze wyglądało świeżo, elegancko i z charakterem.
Siła tkwi w dodatkach
Podstawowa sprawa to dodatki. W natłoku spraw związanych z aranżowaniem mieszkania nie możesz pominąć dodatków. Nawet jeśli jesteś przeciwniczką „kurzozbieraczy” miej na uwadze, że odpowiednio dodany i wyeksponowany gadżet może być wisienką na torcie w Twojej odświeżonej aranżacji. Co więcej, taki dodatek może w przyszłości zainspirować Cię do całkowitej zmiany stylu mieszkania.
Skoro jesteśmy przy stylu, musisz wiedzieć, że to dodatki stanowią o stylu wnętrza. Ta sama szara kanapa z jasnymi poduszkami będzie wskazywała na styl skandynawski, a już z poduszkami w odcieniach fioletu i srebra – skojarzy się ze stylem glamour. Korzystaj z tej wiedzy i nie bój się małych szaleństw. Wystarczy wymienić kilka poduszek, lampkę, stolik i gotowe – styl całego wnętrza diametralnie się zmieni, a Ty nie odczujesz tej zmiany w domowym budżecie.
Potęga tkanin
Nie ma nic lepszego na ocieplenie wnętrza jak mądre użycie tkanin. Wnętrze, nawet urządzone z wyczuciem, będzie sprawiało wrażenie surowego. Ocieplisz je, wplatając w aranżację tkaniny. Bez znaczenia, czy będzie to gruby pled na kanapie, okrycia krzeseł czy zasłony – każdy element z tkaniny sprawi, że wnętrze będzie wyglądało na przytulniejsze.
Świetnym sposobem na wizualne ujednolicenie wnętrza jest wykorzystanie tkanin o podobnym wzorze w obrębie całej aranżacji (w ogóle powtarzalność wzorów to prosta droga do sukcesu). Jeśli na kanapie ułożysz poduszki w jakiś wzór, postaraj się by ten sam wzór pojawił się również na zasłonach czy krzesłach – tak w bardzo niedrogi sposób możesz przemienić pozornie niepasujące meble w spójną aranżację.
Przełam monotonię ścian
Szybkim i niedrogim sposobem na odświeżenie i nadanie ostatnich szlifów wnętrza jest dekoracja ścian. Tu pole do popisu masz ogromne.
Po pierwsze – kolor. Te same meble mogą wyglądać zupełnie inaczej na jaskrawym tle, a inaczej na pastelowym odcieniu. Dobrym pomysłem jest przemalowanie jednej ściany, najczęściej na kolor intensywny, znacznie wyróżniający się względem pozostałych ścian.
Po drugie – tekstura. Gładka ściana jest nudna. Jeśli nie ma na niej obrazów, fototapety czy choćby wiszących półek, monotonia będzie najzwyczajniej w świecie drażniła. Rozwiązań jest kilka:
- Tapeta – pokrycie ściany (lub jej części) tapetą wprowadzi do wnętrza teksturę, płaszczyznę na której oko z pewnością się zatrzyma. Jeśli będzie to tapeta w ciekawy wzór, to tym lepiej.
- Farby strukturalne – podobnie jak tapety, farby strukturalne nadają ścianie głębi, urozmaicają ją i sprawiają, że przestaje wydawać się pusta.
- Sztukateria – spójrz na zdjęcie powyżej. Spróbuj wyobrazić sobie ścianę po prawej bez sztukaterii – byłaby pusta i nieciekawa, prawda? Kilka listewek ze styropianu sprawiło, że zupełnie pusta ściana wizualnie podzieliła się, i nabrała wyrazu.
- Ramki i obrazy – ścianę szybko udekorujesz kompozycją zdjęć w eleganckich ramkach. Możesz w nich umieścić zdjęcia zrobione własnoręcznie, dopasowane do charakteru wnętrza, do jego kolorystyki czy widoku za oknem. Istotne jest za to, w jaki sposób ramki ustawisz na ścianie – wcale nie musisz się ograniczać do szeregu identycznych ramek, przywieszonych pod linijkę. Znacznie ciekawsze są kompozycje pozornie niepoukładane. Duża ramka z głównym zdjęciem na środku, i kilka w innych rozmiarach wokół niej. Telewizor i ramki wokół niego, tak by telewizor stał się niejako elementem aranżacji, nie zwykłym sprzętem elektronicznym.
- Naklejki i szablony – obecnie rynek jest wręcz przesycony ofertą szablonów malarskich i gotowych naklejek. Możesz wybrać jedną naklejkę, lub skorzystać z kilku elementów i złożyć z nich całą kompozycję. Do wyboru masz naklejki matowe, z połyskiem, w odcieniach metalicznych i pokryte sztucznym welurem – wybór należy wyłącznie do Ciebie!
Mankamenty wyeksponowane
Brzmi niedorzecznie? Być może – jednak nie od dziś prawdziwą jest zasada „czego nie da się ukryć, trzeba wyeksponować”. Jeśli masz kaloryfer starego typu, którego nie masz jak zabudować, przemaluj go na jaskrawy kolor – teraz już nikt nie powie „o jej, jaki on brzydki”. Zamiast tego usłyszysz „wow, ale ten pomarańczowy bije po oczach!”.
Podobnie postąp z drzwiami, które zaburzają Ci aranżację – jeśli nie możesz ich przenieść na inną część ściany, oklej je fantazyjną naklejką, dodaj „ramę” z tapety – niech staną się głównym elementem dekoracyjnym, nie tylko użytkowym.
Mocne akcenty
Świetnym sposobem na nadanie charakteru aranżacji wnętrza jest wprowadzenie mocnego akcentu. Może to być intensywny kolor w stonowanym salonie, mebel w stylu kontrastującym z pozostałymi we wnętrzu, czy przykuwający uwagę wzór, wyróżniający się na tle pozostałych elementów wnętrza.
Zwykłe przemalowanie części mebli nie pochłonie majątku, a może wprowadzić nową jakość do aranżacji. Podobny efekt osiągniesz, szyjąc pokrowce na meble – ponownie niewielkim kosztem „odnowisz” meble, i masz okazję wprowadzić do aranżacji nowe wzory, nowe kolory i nowe faktury.