Rola zabawek w życiu dziecka jest naprawdę ogromna. Nieprzebrane możliwości bawienia się, wysilania wyobraźni, kreatywność, twórcze myślenie – to niezbędne elementy w życiu każdego dziecka. Jak znaleźć równowagę w świecie reklam, wypełnianych zabawkami sklepowych półkach i w pokojach dziecięcych?
Dobierz zabawki do wieku dziecka
Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie, w jakim wieku jest twoje dziecko i czym bawią się dzieci w jego wieku. Jeśli jesteś mamą niemowlaka nie kupuj mu kolejki elektrycznej, nie ma to żadnego sensu, a zajmuje wiele miejsca. Nie ma również potrzeby kupowania dwudziestu grzechotek czy 50 samochodzików. Nie o ilość chodzi, a o jakość. Zazwyczaj zabawki posiadają na opakowaniach oznaczenie wieku, postaraj się tym kierować. Jeśli nie ma oznaczenia wieku, zapytaj swoje koleżanki lub poczytaj na forach dla mam.
Jakie zabawki należy kupować dziecku?
Najlepsze zabawki to takie, które dają możliwość rozwoju. Dobrym przykładem będą tutaj klocki np. Lego. Są to klocki, które silnie działają na wyobraźnię, pozwalają tworzyć nowe rzeczy od podstaw dając dziecku poczucie satysfakcji z wykonanej pracy. Gotowe zestawy można łączyć, wszystkie klocki idealnie do siebie pasują. W internecie są dostępne instrukcje składania różnych pojazdów czy budowli. Dobra zabawa na wiele godzin gwarantowana. Kolejną rozwijającą zabawką są lalki – bobasy. Uczą opiekuńczości, troski. Pozwalają dziewczynkom wczuć się w rolę mamy. Analogicznie inne zabawki pozwalające bawić się w wybrane role są dobre. Małe zestawy „Lekarza” czy „Poczty” pomagają dzieciom odgrywać scenki z życia codziennego i ćwiczyć zachowania w określonych miejscach publicznych. Zabawki kreatywne, takie jak gry planszowe pozwalają uczyć zasad fair play, uczą przegrywać i działać szybko i zdecydowanie opracowując strategię.
Dla dziewczynek ciekawą zabawką będzie domek dla lalek, może go przemeblowywać, odtwarzać scenki domowe, kąpanie, gotowanie, zakupy. Dla chłopców podobną zabawką będzie garaż czy tor samochodowy.
Pamiętaj, że dobra zabawka to taka, która daje możliwość rozwoju intelektualnego, manualnego, kreuje wyobraźnię. Gotowa zabawka dana dziecku do ręki zajmie mu czas na kilka chwil.
Jakich zabawek nie kupować?
W dobie konsumpcjonizmu ciężko jest nie ulec fali zakupowego szaleństwa. Ciężko również odseparować dziecko od telewizyjnych reklam, a nawet jeśli ci się to uda, zapewniam, że koledzy i koleżanki szybko twoje dziecko uświadomią, co jest modne. W tym wszystkim chodzi o umiar. Nie ma potrzeby kupowania dziecku kilkunastu lalek Barbie, które różnią się od siebie wyłącznie ubraniami. Każda z nich jest taka sama, dziecko nie będzie nawet próbowało wymyślić zabawy z lalką, bo co można z nią robić? Lepszym rozwiązaniem jest zakup jednej czy dwóch lalek i dokupienie do nich ubrań i akcesoriów. Wówczas dziewczynka ma większe pole do popisu. Nie ma sensu kupować zbyt drogich zabawek. Nie popadaj tu jednak ze skrajności w skrajność. Dla odmiany nie kupuj dziecku zabawek na targowiskach, w bardzo niskich co prawda cenach, ale nie spełniających wymagań norm europejskich.
Czy kupować dziecku wszystko, czego sobie zażyczy?
Nie! Naucz dziecko, że zabawki dostaje w określonych okolicznościach, na święta, urodziny czy dzień dziecka. Nawet jeśli cię na to stać, by kupować dziecku wszystkie nowości weź pod uwagę, że nie uczysz tym niczego dobrego. Dziecko staje się roszczeniowe, zaburza się też jego stan emocjonalny. Najpierw dziecko bardzo chce coś mieć, dostaje to, euforia opada, dziecko porzuca zabawkę i jest rozczarowane. Dodatkowo dziecko, które ma bardzo dużo zabawek przestaje przywiązywać do nich wagę, nie dba o swoje rzeczy, czasem celowo je niszczy bo wie, że gdy poprosi dostanie nowe.
Najlepiej jest gdy wspólnie z dzieckiem zdecydujecie, jaki rodzaj zabawki go interesuje i na tym się skupicie. Potem możesz mu tłumaczyć, że na inne zabawki nie masz już pieniędzy lub że nie ma miejsca w pokoju.
A co zrobić, jeśli twoje dziecko tonie w zabawkach?
No cóż, może pora na segregację?
Usiądź razem z dzieckiem i rozsądnie mu wytłumacz, dlaczego powinniście pozbyć się zabawek, z których dziecko wyrosło lub których ma za dużo. Możesz wybrać kilka rozwiązań, na przykład sprzedać zabawki i za te pieniądze kupić dziecku coś o czym marzy lub oddać takie zabawki do przedszkola, domu dziecka czy po prostu komuś, kto potrzebuje.
Jeśli nie chcesz pozbywać się zabawek, schowaj część z nich. Kiedy oddasz je dziecku po kilku miesiącach chowając kolejne, będzie się nimi bawiło jak nowymi.
Nadmiar zabawek, zwłaszcza grających, piszczących, chodzących, to nadmiar bodźców dla dziecka. Brak możliwości wymyślania zabaw gotowymi zabawkami działa frustrująco. Pamiętaj również, by nie wpaść w błędne koło, jakim jest kupowanie zabawek z braku czasu dla dziecka! Nawet najlepsza zabawka nie zastąpi kontaktu z drugą osobą. Dlatego też nie ciesz się, kiedy dziecko nie prosi cię do wspólnej zabawy, za to zamyka się w pokoju bez końca układając puzzle. Najprawdopodobniej wcześniej prosiło cię tyle razy bezskutecznie, że dało sobie spokój. Idź do niego i pobawcie się wspólnie. Taki czas zaprocentuje w przyszłości.