Spotkanie naturalnej blondynki, szatynki, brunetki, rudej, to jak znalezienie okazu, należącego do ginącego gatunku. Kobiety chętnie zmieniają kolor włosów, jednak coraz większa świadomość w zakresie działania kosmetyków rodzi pytanie – jakie są naturalne sposoby farbowania włosów?

Farbowanie włosów henną

Henna to najstarsza metoda farbowania włosów. Trwała koloryzacja przy użyciu henny to bezpieczny i sprawdzony sposób na piękny kolor włosów. Choć sama henna (barwnik z zioła Lawsonia Inermis o czerwono-pomarańczowym odcieniu) jest w pełni naturalna, należy dokładnie sprawdzić, czy producent nie „ulepszył” henny chemicznymi barwnikami.

Jednak sięgając po hennę nie ograniczasz się do odcieni czerwieni i pomarańczowego. Naturalne sposoby farbowania włosów dopuszczają wiele mieszanek ziół, dających rozmaite odcienie. Wśród najczęstszych towarzyszek henny pojawiają się:

  • Indigofera Tinctoria – Indigo – pigment o barwie czarnej, opalizującej na niebiesko.
  • Emblica Officinalis – Amla – ziele o wielkich właściwościach regenerująco-wzmacniających, często pojawiająca się w ajurwedzie.
  • Eclipta Alba – Bhringaraj – „Władca włosów”. Barwi włosy na czarno, wzmacnia je i przyspiesza ich wzrost. Eclipta Alba pobudza wydzielanie melaniny i jest źródłem witaminy C.
  • Cassia Obovata – delikatnie rozświetla włosy i je rozjaśnia. Odżywia cebulki włosów i poprawia stan włosów.
  • Jatropha Glandulifera – Jatropha – wzmacnia efekty farbowania włosów miedzianorudych.

Henna nie niszczy włosów, pozwala uzyskać naturalne kolory przy zachowaniu lekkości włosów – pigmenty łączą się z zawartą we włosach keratyną.

Jeśli chcesz drastycznie zmienić kolor włosów, henna jest dobrym rozwiązaniem, o ile zastosujesz stopniowe cieniowanie. Nie da się przeskoczyć z włosów zupełnie jasnych na czarne, gdyż efekty będą trudne do przewidzenia. Lepiej w tygodniowych odstępach zastosować brąz, i dopiero potem czarny kolor.

Zioła w służbie fryzjerstwa

Naturalne sposoby farbowania włosów to nie tylko henna – wiele ziół rosnących bądź popularnych w naszym klimacie pozwala na farbowanie włosów.

Do rozjaśniania włosów najlepsze będą wywary ze skórki cytrynowej, rumianku lub korzenia rabarbaru. Piękny, naturalny brąz uzyskasz dzięki kasztanowcom lub orzechom włoskim. Czerwone drzewo sandałowe to najlepszy sposób na sprawienie, by włosy rude miały intensywny kolor.

Wywar podkreślający kolor włosów przygotowuje się nadzwyczaj prosto. Garść ziół (odpowiednich dla naturalnego koloru włosów) należy wrzucić do wrzącej wody i pozwolić całości się gotować na małym ogniu przez 20 minut. Gotowy wywar należy przecedzić, zmieszać z łyżeczką miodu i wmasować we włosy.

Rozjaśniacz do włosów powstanie z 3 garści suszonego korzenia rabarbaru, soku z 1 cytryny i łyżeczki olejku roślinnego. Wszystkie składniki należy wymieszać z odrobiną gorącej wody i odstawić na 15 minut. Farbę nałóż na lekko osuszone włosy, okryj plastikowym czepkiem i grubym ręcznikiem – po około 25-30 minutach. Rabarbar silnie odbarwia, więc co kilka minut sprawdzaj stan włosów.

Płukanka rumiankowa także świetnie się sprawdzi do rozjaśniania włosów. W 1 litrze wody należy zaparzyć 4-5- torebek rumianku. Po 30 minutach torebki możesz usunąć, a do naparu wyciśnij sok z 2 cytryn.

Płucz włosy otrzymaną płukanką po każdym myciu, dla wzmocnienia efektu nałóż czepek i owiń ręcznikiem – trzymaj na głowie przez godzinę.

Przyciemnianie włosów to pestka – wystarczy regularnie płukać je wodą po gotowaniu ziemniaków. Woda używana regularnie zapobiega również przetłuszczaniu się włosów.

Naturalne farby do włosów

Brązowy kolor włosów otrzymasz mieszając 3 garście drobno zmielonych łupin orzecha włoskiego z octem owocowym i olejkiem roślinnym. Dodaj nieco gorącej wody i odstaw na 15 minut. Gotową farbę nanieś na lekko osuszone włosy, tak jak przy farbie rabarbarowej nałóż czepek i ręcznik – po około 20 minutach Twoje włosy przyciemnią się o 1 ton.

Włosy rude uzyskasz stosując wywary z korzenia alkanny, nagietka, czerwonego hibiskusa lub szafranu. Wywarem spłukujesz włosy, zakładasz czepek i ręcznik, po 30 minutach spłukujesz i cieszysz się efektem!

Naturalne sposoby farbowania włosów są uniwersalne, bezpieczne i równie trwałe, co ich chemiczne odpowiedniki. Jeśli troszczysz się o swoje włosy zastanów się, czy naturalna ziołowa farba nie będzie lepsza od chemicznej mieszanki?