Swoje lata świetności tapeta przeżywała w latach 20. XX wieku. Mówiono nawet wtedy o Złotym Wieku Tapety i w tym czasie sprzedano ok. 400 milionów rolek tapet. I choć pod koniec XX wieku tapeta wypadła z obiegu, teraz ponownie ją odkryto. Znowu pojawia się na salonach jako jeden z najnowszych trendów wnętrzarskich.

Tapeta i charakter wnętrza

Tapeta nadaje wnętrzu ciekawy charakter, ale jeśli użyjesz jej w nadmiarze i bez wyczucia, da przytłaczający efekt. Jeśli nie chcesz tapetować całego salonu albo sypialni, wystarczy, że tapetę położysz na jednej ze ścian, żeby urozmaicić swoje wnętrze. Wyklej tapetą tył przeszklonej szafki albo połóż ją pod szklany blat stolika kawowego, żeby wykorzystać jej ozdobny charakter.

Tapeta bez zasad

W dzisiejszych czasach nie istnieją żadne ściśle określone zasady co do tego, gdzie umieszczać tapetę. Jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia i kreatywność. Tapetę możesz wykorzystać dowolnie, wieszając ją np.  w łazience, salonie lub ożywiając przedpokój.

Klasyka kolorów

Kiedy wyrazisty kolor farby to za mało, żeby ożywić wnętrze, użyj tapety. Od kliku lat na topie są tapety w kolorach metalicznych – złotym, srebrnym, miedzianym, brązowym, które często łączy się ze sobą. W tym sezonie modne są też tapety w pastelowych barwach, które łączy się z elementami stylu vintage.

Geometryczne wzory na ścianie

Jednym z ostatnich trendów 2014 roku są tapety w geometryczne wzory. Jeśli planujesz położyć taką tapetę w salonie czy sypialni, pamiętaj, żeby nie przesadzić. Zbyt małe pomieszczenie wytapetowane geometrycznymi wzorami będzie ciasne i duszne. Tapetę połóż na jednej głównej ścianie i dobierz do niej dodatki w stylu lat 60.

Tapety plakaty

Fototapety, czyli zdjęcia ścienne, całkowicie zmienią charakter wnętrza. Jeśli wybierzesz odpowiednią fototapetę, możesz optycznie powiększyć swoją sypialnię czy swój salon. Wystarczy nawet mała fototapeta, żeby ożywić fragment pomieszczenia i wprowadzić do niego trochę koloru.

Motywy zwierzęce i kwiatowe

Doskonałym sposobem na wykończenie ścian i dodanie pomieszczeniu koloru oraz charakteru, będzie położenie tapety z motywem zwierzęcym, kwiatowym lub w stylu art deco na jedną z dominujących ścian. Tapeta z kwiatowym motywem w przedpokoju lub pasiasta tapeta w salonie ożywią przestrzeń.

Tapeta w nietypowych miejscach

Tapeta niekoniecznie musi znaleźć się na ścianie. Możesz przykleić ją też na drzwi lub umieścić na drzwiach przesuwanej szafy, żeby zmienić jej wygląd na bardziej nowoczesny lub rustykalny. Jeśli chcesz szybko i łatwo odnowić kuchenne szafki, użyj tapety samoprzylepnej. Dobierz wzór i kolor kontrastujący z kolorami w kuchni, żeby ożywić swoje wnętrze. Stwórz też efektywny wystrój i przyklej tapetę w kuchni, łazience lub w przedpokoju. Nie bój się odważnych wzorów i kolorów tapet, które uzupełnisz stonowanymi dodatkami.

Tapeta w dziecięcym pokoju

Malowanie dziecięcego pokoju na różowy lub niebieski kolor wieje nudą. Zamiast tego, wprowadź do pokoju swojego dziecka tapetę z motywami zwierzęcymi lub przyklej na jednej ze ścian ciekawą fototapetę z interesującym wzorem.

Tapety spełniają dziś nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również chronią ściany przed zabrudzeniami. Wytapetowana powierzchnia daje się łatwo czyścić, jest więc niezwykle praktyczna. Tapety są trwalsze niż farby, więc o odnawianiu pomieszczeń, w których na ścianach są tapety, możesz zapomnieć na długo.