Każdy z nas marzy o białym uśmiechu. Niestety nie jest to taki bezpieczny zabieg jaki nam się wydaje. Niezależnie od tego, na jaką metodę wybielania zębów się zdecydujemy, musimy pamiętać, że zawarty w preparatach wybielających nadtlenek wodoru może, i najczęściej powoduje nadwrażliwość zębów. O czym więc należy pamiętać wybielając zęby?

Substancją wybielającą w preparatach do wybielania jest najczęściej nadtlenek wodoru albo nadtlenek karbamidu. Substancje te są silnie działającymi związkiem chemicznymi, który wnikają w strukturę zęba i mogą podrażniać miazgę. Objawia się to bólem i nadwrażliwością zębów. Jak tego uniknąć?

Bardzo ważna podczas wybielania zębów jest ochrona dziąseł. W gabinecie stomatologicznym zadba o to dentysta wykonujący zabieg wybielania. W tym celu zostanie nałożony specjalny preparat ochronny, który osłoni delikatne dziąsła przed działaniem lampy. Jeśli decydujemy się na wybielanie nakładkowe nocne w domu, sami musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych dziąseł. Nie bez powodu podkreśla się, że podczas zakładania nakładki na zęby należy zwrócić uwagę na to, czy żel nie dotyka dziąseł, a jeśli tak, usunąć nadmiar, np. przy użyciu chusteczki higienicznej. Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie szyny u lekarza dentysty. Nakładka taka szczelnie przylega do zębów, eliminując problem wyciekania żelu. W przeciwnym wypadku nadtlenek wodoru doprowadzi do podrażnienia, a czasami nawet poranienia i owrzodzenia miejsc na dziąsłach, do których przylegał żel.

Po wykonaniu zabiegu wybielania powinniśmy przez określony czas unikać kolorowych pokarmów i napojów barwiących zęby. Czas ten określi dentysta na podstawie właściwości preparatów, które zostały użyte i wskazań ich producenta. Warto również być świadomym, że do wybielania przystępujemy mając zdrowe, zaleczone zęby z wypełnionymi ubytkami. Jest to niezwykle istotne. Dodatkowo, stomatolog przed wykonaniem zabiegu wybielania, wykona oczyszczanie powierzchni zębów polegające na usunięciu płytki nazębnej oraz kamienia.

Stosując pasty wybielające powinniśmy pamiętać, żeby zwrócić uwagę na współczynnik ścieralności. Jeśli współczynnik ścieralności (RDA) jest wysoki oznacza to, że ich właściwości wybielające polegają w dużej mierze na tarciu i polerowaniu szkliwa. Wygładzone szkliwo lepiej odbija światło dając wrażenie jaśniejszego odcienia bieli zębów. Jednak takie ścieranie nie pozostaje obojętne dla naszego szkliwa, wręcz przeciwnie, niszczy jego strukturę. Jest to szczególnie istotne, gdy jesteśmy po wybielaniu zębów, albo nasze szkliwo jest delikatne. Powinniśmy zatem wybierać pasty wybielające o jak najniższym wskaźniku ścieralności i stosować je naprzemiennie z innymi pastami działającymi przeciwpróchniczo.

2Q== Katarzyna Lenart
Artykuł został przygotowany przez internetowystomatolog.pl – Oddział Shop Dent w Gdańsku zajmujący się dystrybucją i sprzedażą profesjonalnych artykułów do higieny jamy ustnej.