Nadeszła wiosna, a wraz z nią przyszedł czas przygotowania ogródków działkowych i tych przy domu na nowe rośliny i aranżacje. Często spotykanym elementem aranżacji przestrzeni jest oczko wodne, czyli sztuczny zbiornik wodny. Można go zarybić, posadzić z nich rośliny wodne, zbudować fontannę, kaskadę wodną czy co tylko sobie człowiek wymarzy.
Jak zrobić oczko wodne?
Najważniejsze jest miejsce. Dół pod oczko wodne nie może znajdować się w ciągu komunikacyjnym, będzie ci po prostu przeszkadzał. Postaraj się znaleźć takie miejsce, abyś miała możliwość stworzenia zacisznego kącika odpoczynku, z ławeczkami, stolikiem i miejscem na grill. Zwróć uwagę na to, czy słońce dociera tam przynajmniej 6 godzin dziennie.
Jeśli już znalazłaś takie miejsce, musisz wyznaczyć brzegi oczka, najłatwiej zrobisz to za pomocą piasku. Wysyp linię dookoła oczka, będzie wyznaczała brzeg, w środku możesz wysypać drugą linię, która wyznaczy płytką sferę wody – bagienną.
Jeśli decydujesz się na hodowanie rybek, oczko w najgłębszym miejscu musi mieć przynajmniej 1,5 metra głębokości. Ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza zimą, gdy ryby zostawiasz w oczku na zimę. Pomiędzy pierwszą a drugą linią wykop dół na głębokość łopaty, będzie to wystarczająca głębokość na posadzenie roślinności. Do kopania głębszej części oczka wykorzystaj męską siłę rąk:) Zwróć uwagę, aby ściany dołu były nachylone pod kątem około 20 stopni. Kiedy masz już gotowy dół potrzebujesz wiedzieć, ile folii musisz przygotować na wyłożenie dna. Aby to zmierzyć weź długi sznurek i przeprowadź go wzdłuż dna do obu krawędzi. Do tej długości dodaj 100 cm, wówczas uzyskasz szerokość potrzebnej folii. Folię na wymiar otrzymasz w dobrych sklepach i marketach ogrodniczych.
Na dno połóż geowłókninę, zapobiegnie to mechanicznemu zniszczeniu folii. Następnie ułóż folię, na dno wysyp trochę piasku aby dociążyć folię. Na górze dokładnie rozprowadź folię i zabezpiecz jej krawędzie dokładnie otaczając je kamieniami lub piaskowcami.
Wówczas pozostaje ci już tylko napełnić je wodą, zainstalować pompę napowietrzającą oraz najważniejsza czynność – umieścić rośliny i zarybić.
W strefie płytkiej możesz umieścić rośliny bagienne, stawiając je w doniczkach, w głębokiej strefie umieść rośliny wodne. W dobraniu pomogą ci wykwalifikowani doradcy w marketach ogrodniczych. Podobnie w przypadku ryb, nie kupuj ich na początek zbyt wiele. Zwłaszcza, jeśli nie masz doświadczenia w hodowli.
Nie możesz również zapomnieć o bardzo ważnym aspekcie, jakim jest zgłoszenie chęci stworzenia oczka wodnego do urzędu. Jeśli tego nie zrobisz, decydujesz się na samowolę budowlaną!