Ogród zimowy. Sprawdź, jak cieszyć się ogrodem również zimą

    -

    Jeszcze parę lat temu ogrody zimowe uznawane były za luksusowe rozwiązania wprost z amerykańskich filmów. Dziś stworzenie oranżerii nie jest już tak kosztowne i staje się coraz popularniejsze. Dostrzegamy tego zalety – zarówno te użytkowe, jak i estetyczne. Jeśli jeszcze nie wiesz, na czym polega idea ogrodu, w którym możesz napić się kawy nawet zimą, koniecznie czytaj dalej.

    Czym jest ogród zimowy?

    Ogrody zimowe przez niektórych nazywane są oranżeriami. W większości przypadków chodzi o to samo – przylegające do budynku pomieszczenie z przeszklonymi ścianami, które pełni rolę zadaszonego tarasu, szklarni lub ogrodu.

    Zalet ogrodów zimowych jest wiele, a te najważniejsze to:

    • ochrona przed deszczem, wiatrem i chłodem,
    • akumulowanie ciepła i bufor termiczny,
    • możliwość całorocznej hodowli roślin,
    • zwiększenie powierzchni użytkowej domu,
    • możliwość relaksu niezależnie od pogody.

    Przede wszystkim jednak ogród zimowy (zgodnie z tym, na co wskazuje nazwa) pozwala na odpoczynek w ogrodzie zimą. Daje możliwość wypicia kawy o poranku na tarasie, nawet gdy za oknem jest mróz. Pozwala też cieszyć się pięknem roślin przez cały rok i hodować je niezależnie od aktualnej pory roku.

    szary ogrod zimowy z aluminium

    Ogród zimowy z aluminium w kolorze szarym fot. Palram.pl

    Budowa ogrodu zimowego

    Jak powinna być zbudowana taka dodatkowa przestrzeń? To niezwykle ważne – rodzaj konstrukcji, wykończenia i urządzenia przekłada się na funkcjonalność i przeznaczenie ogrodu zimowego. W zależności od tego, na jaki typ się zdecydujemy, inna będzie późniejsza możliwość wykorzystania np. zimą.

    Inspiracji na ogród zimowy warto szukać w miejscach takich jak na przykład palram.pl, można wtedy porównać najciekawsze opcje i wybrać tę najlepszą.

    Wyróżnia się dwa typy zimowych ogrodów:

    • ogród zimowy sezonowy
    • ogród zimowy całoroczny.

    Ogród sezonowy

    To konstrukcja lżejsza, bardzo często aluminiowa, wypełniona pojedynczym szkłem lub płytami z poliwęglanu. W taki sposób można zbudować np. istniejący taras lub balkon, tworząc w ten sposób przytulne miejsce do spędzania jesiennych wieczorów i chowania kwiatów przed mrozem. Plusem jest lekkość i możliwość dostawienia takiego ogrodu w każdym momencie; minus to słaba szczelność i trudniejsze ogrzanie zimą.

    Ogród całoroczny

    Jest już zdecydowanie cięższy, bo konstrukcję z metalowych lub drewnianych profili wypełniają szklenia np. szybami zespolonymi z argonem, a całość opiera się na fundamencie. Z reguły projektuje się je już na początkowym etapie i buduje wraz z domem. Plus to doskonała szczelność takiej konstrukcji i brak problemów z ogrzaniem jej wnętrza; minusem jest wyższa cena i waga sięgająca nawet kilku ton.

    Ogród zimowy – ogrzewanie

    Żeby móc skorzystać z ogrodu zimowego w mroźniejsze dni, warto pomyśleć o jego ogrzewaniu. Dobrze jest zaplanować je już na etapie projektu, aby móc utrzymać w oranżerii komfortową temperaturę łatwo i bez większego problemu.

    Najpopularniejsze sposoby ogrzewania ogrodu zimowego to:

    • ogrzewanie promiennikami na podczerwień,
    • zastosowanie systemu ogrzewania kanałowego,
    • niskie grzejniki konwektorowe wzdłuż szklanych ścian,
    • ogrzewanie podłogowe (wodne lub elektryczne),
    • grzanie za pomocą klimatyzatora,
    • wykorzystanie ogrodowych parasoli grzewczych.

    szesciokatny poliweglanowy ogrod zimowy garda palram

    Sześciokątny poliwęglanowy ogród zimowy fot. Palram.pl

    Jak urządzić ogród zimowy?

    Na koniec pozostaje już tylko kwestia urządzenia ogrodu zimowego tak, aby z pustego, przeszklonego pomieszczenia zamienił się w przytulną, pełna zieleni oranżerię – charakter ogrodom zimowym nadają przede wszystkim rośliny i meble. Jakie wybrać?

    Meble do ogrodu zimowego

    Częstym wybór do ogrodu zimowego są meble technorattanowe – odporne na silne nasłonecznienie, wpisujące się idealnie w miejsce takie jak oranżeria. Jeśli chcemy, możemy wykorzystać tu również meble ogrodowe drewniane, choć trzeba będzie pamiętać o ich regularnej konserwacji, a także meble bambusowe lub z metalu. Możliwości jest naprawdę wiele. Sprawdzi się tu większość mebli przeznaczonych na tarasy, ale również te do wnętrz, bo ogrody zimowe są zadaszone i meble nie muszą być odporne na wilgoć.

    Rośliny do ogrodu zimowego

    Jeśli chodzi o dobór roślin do ogrodu zimowego, to ważna jest nie tylko przyjemna dla oka kompozycja. Nie kupujmy roślin, kierując się tylko ich wyglądem. W większości oranżerii doskonale poradzą sobie rośliny egzotyczne np. palmy, cytrusy, kawa, bananowiec czy azjatycki bambus, ale też rośliny o ozdobnych kwiatach np. gardenia, oleander, bugenwilla, azalia czy… storczyki! W zależności od naszych upodobań możemy także zamienić ogród zimowych w las, wybierając typowo leśne gatunki roślin np. paprocie lub pnącza typu bluszcz.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza