Zwyczajne bycie pod nadmiernym wpływem alkoholu, czy ostre zatrucie alkoholowe? To ważne, żeby umieć odróżnić obydwa stany, bo ten drugi może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Należy mieć przy tym świadomość, że zatrucie może być nie tylko rezultatem spożycia alkoholu etylowego, ale także metylowego – to silnie toksyczna substancja, której dawka śmiertelna to zaledwie 30 ml, co odpowiada jednemu kieliszkowi wódki. Z uwagi na identyczny wygląd, smak i zapach, łatwo pomylić obie substancje. Do zatrucia metanolem najczęściej dochodzi poprzez spożycie: skażonego alkoholu z niewiadomego źródła, denaturatu albo płynu do spryskiwaczy.

Czym jest ostre zatrucie alkoholem

Ostre zatrucie alkoholowe to nie jest zwyczajny stan nietrzeźwości, upojenia alkoholowego i w żadnym wypadku nie można go bagatelizować. Nie jest też prawdą, że na zatrucie alkoholem narażone są wyłącznie osoby nadużywające alkoholu bądź od niego uzależnione. Na zatrucie alkoholem narażeni są wszyscy, także dzieci i młodzież, które z nim eksperymentują. Szybkie spożycie nadmiernej ilości alkoholu może stanowić bezpośrednie zagrożenie życia, dlatego kiedy zauważymy u kogoś niepokojące objawy należy reagować natychmiast. Konieczne jest wezwanie pogotowia ratunkowego, a w oczekiwaniu na przyjazd karetki osobę zatrutą należy ułożyć w pozycji bocznej ustalonej, co zapobiega zachłyśnięciu się wymiotami i znacznie zmniejsza ryzyko uduszenia. Domowe sposoby radzenia sobie z zaawansowanym zatruciem alkoholowym są nieskuteczne!

Trzeba mieć na uwadze fakt, że wpływ alkoholu na organizm jest bardzo zindywidualizowany i zależy między innymi od płci, wieku, stosunku tkanki tłuszczowej do tkanki mięśniowej czy obecności chorób przewlekłych. Od tych samych zmiennych zależy nasilenie objawów zatrucia alkoholem. Objawy zatrucia u kobiet są zwykle bardziej nasilone niż u mężczyzn. Jakie to objawy?

Odtruwanie poalkoholowe w Warszawie – detox24h.pl

Objawy zatrucia alkoholem

Lekkie zatrucie alkoholem może pojawić się już w momencie, kiedy jego stężenie w naszej krwi wynosi 0,3 promila. Przekroczenie 3 promili może już być niebezpieczne, zwłaszcza jeśli pojawią się takie objawy, jak:

  • obniżenie temperatury ciała
  • obniżenie ciśnienia tętniczego krwi
  • problemy z oddychaniem
  • zaburzenia rytmu serca
  • utrata świadomości lub przytomności
  • drgawki
  • brak reakcji na bodźce

Jak postępować w przypadku ostrego zatrucia alkoholowego

U osoby prezentującej wymienione wyżej objawy wszelkie domowe sposoby, jak nawadnianie organizmu czy podawanie elektrolitów, nie będą skuteczne. Jedyne, co należy zrobić, to osobę zatrutą ułożyć w pozycji bocznej ustalonej i prędko wezwać karetkę. Osoba w stanie ostrego zatrucia alkoholowego wymaga profesjonalnego detoxu za pomocą kroplówek (wyrównanie zaburzeń elektrolitowych, witaminowych i uzupełnienie niedoboru glukozy we krwi, często także leki odtruwające, np. nalokson). Z uwagi na możliwość zahamowania aktywności ośrodka oddechowego konieczna może się okazać intubacja, a następnie wentylacja zastępcza płuc z użyciem respiratora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj