Wszyscy dookoła zachwalają oświetlenie LED. Bardzo dobre oświetlenie w łazience również jest ważne, szczególnie to, które mamy umiejscowione zaraz obok lustra. Zanim jednak przejdziemy do oświetlenia LED, najpierw zastanówmy się nad tym jakich zasad warto się trzymać podczas montażu oświetlenia w łazience.

Najważniejsze zasady oświetlenia w łazience

Głównymi punktami oświetleniowymi w łazience jest centrum łazienki oraz oświetlenie wokół lustra. Jednak profile LED rozszerzają tę możliwość, dają szansę zamontowania oświetlenia w bocznej ścianie, czy nawet w podłodze. Takie rozwiązanie proponuje firma Klusdesign.pl

Oświetlenie główne

Oświetlenie w centrum łazienki powinno być umieszczone w środkowym punkcie na suficie. Jego zadaniem jest równomierne oświetlenie łazienki, bez tworzenia niepotrzebnych cieni. Tutaj sprawdzi się tradycyjny klosz z żarówką, ale możemy również zainwestować w nieco droższe rozwiązanie, które z czasem nam się zwróci w postaci mniejszych rachunków za prąd. Mamy tutaj na myśli sufitowe oświetlenie z wykorzystaniem lamp LED lub taśmy LED.

Decydując się na oświetlenie łazienki taśmą LED, zwróćmy uwagę na to, aby profil, w którym będziemy ją montować, był bardzo dobrze zabezpieczony przed działaniem wilgoci. Warto zakupić taśmę LED w wybranym przez siebie kolorze. Nie musimy trzymać się tylko i wyłącznie białej barwy oświetlenia.

Oświetlenie lustra i umywalki

Strefa wokół lustra powinna być tak oświetlona, aby na twarzy osoby stającej przed lustrem nie tworzyły się żadne cienie. Musi być ono takie, aby nie zmieniało naturalnych kolorów. W tym celu można zastosować specjalne oprawy LED np. od Klusdesign.pl, które umieszczane są głównie na wysokości wzroku, na ścianie wzdłuż długości lustra.

Oprawę rozpraszającą światło możemy umieścić również nad lustrem. Ważne jest to, aby źródło światła wokół lustra miało ciepłe barwy, imitujące światło naturalne.

Oświetlenie wanny i prysznica

Jeśli w te miejsca nie dociera odpowiednia ilość światła głównego, ponieważ ten obszar jest oddzielony ścianką nad wanną lub prysznicem, to w tym przypadku na suficie warto zamontować jeszcze źródło światła. Dzięki temu będziemy mieli dobrze oświetloną strefę kąpieli. Jednak z uwagi na dużą wilgotność powietrza w łazience, do tego zadania warto zatrudnić wykwalifikowanego elektryka, który w bezpieczny sposób zamontuje oświetlenie i zabezpieczy je przed wilgocią.

Oświetlenie dekoracyjne

W oświetleniu dekoracyjnym króluje oświetlenie LED. Jest ono nie tylko wydajne, ale i energooszczędne. Za pomocą kolorowych taśm LED, możemy stworzyć w łazience niesamowity nastrój. Taśmy LED zamontowane przy pomocy opraw i profili LED w podłodze, wzdłuż wanny, czy szafek każdej łazience dodadzą osobliwego charakteru.

Czy warto zamontować oświetlenie LED w łazience?

Pomimo wyższych kosztów montażu, warto wybrać oświetlenie LED. Podstawowym elementem, który przekonuje nas do zamontowania tego typu oświetlenia, jest energooszczędność. Po pewnym czasie odczujesz to w mniejszych rachunkach za prąd. Kolejnym aspektem jest długa trwałość diod LED, mogą one działać nawet przez 7 lat. Dodatkowo są odporne na wszelkie wstrząsy i uderzenia. Oprócz tego nie zawierają w sobie substancji szkodliwych dla zdrowia i środowiska, takich jak na przykład rtęć. Co więcej, oświetlenie LED jest bardzo dekoracyjne, żadne inne rozwiązanie nie da nam tak spektakularnego efektu, jak kolorowe taśmy LED.

Podsumowując, oświetlenie LED jest bardzo wydajne i efektowne. Według nas nie ma drugiego tak taniego w eksploatacji źródła światła. Warto mieć je w swojej łazience. A Ty co o tym myślisz?